| DiannaDi a întrebat:

Cum e mai ok? Sa locuiesti singur sau cu parintii?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Depinde ce fel de persoana esti tu si parintii tai.
Multi care vor sa se mute singuri inca din primii ani dupa ce fac 18 ani, o fac pentru ca nu se mai suporta intre ei.
alt motiv ar fi ca le place linistea si libertatea. E altfel cand stai singur. Nu te intreaba nimeni unde pleci, cat stai, de unde vii, sau cine e frumoasa aia?winking Si oricum iti poti face de cap cu frumoasa pana maine dimineata fara sa ai retinerea ca-s parintii in casa. Dar bineinteles cu libertatea asta vin si responsabilitati. Mancare, curatenie si intretinere.

Locuind cu parintii, pot spune ca singurul avantaj pe care-l ai, in cazul in care esti o persoana care nu are prieteni dar care nu prea suporta linistea si singuratatea, este ca nu innebunesti de la prea multa liniste. Macar mai ai cu cine sa schimbi o vorba.
Alt avantaj atunci cand locuiesti cu parintii (si asta mi se pare foarte tare). Este atunci cand vrei sa strangi bani pentru ceva. Gandeste-te ca tu, daca lucrezi intr-un loc si salariul tau este de 2000-3000 de lei, toti (sau ma rog. aproape toti) banii aia iti raman tie. Pentru ca nu ai grija cheltuielilor si la restul. Si asa poti economisi pentru ceva anume.

Concluzia ar fi :
-e bine sa stai singur daca esti nevoit sa pleci la munca / facultate in alt oras, daca-ti place linistea si libertate si daca-ti place sa fii 100% pe picioarele tale si sa te intretii singur, luandu-ti viata de adult in serios.

-e bine sa stai cu parintii daca inca nu esti stabil din anumite puncte de vedere, daca nu ti-ai gasit inca pe cineva cu care sa-ti incepi viata, in cazul in care esti o persoana care nu suporta singuratatea si ii place mereu sa aiba pe cineva langa. Dar bineinteles ca lucrul asta nu cred eu ca o sa fie toata viata sau pana la 40 de ani. Deci ar fi o buna strategie in cazul in care este ceva temporar, asa cum am zis eu mai sus cu economisitul de bani.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E ceva normal sanatos si logic sa te muti de la parinti in momentul in care devii independent financiar

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu iubitul, în cazul tău.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Numai din astea doua am de ales? Atunci singur.

| Sofer a răspuns:

Când ai casa ta și te poți întreține atunci e momentul sa te muți singură

| gemeni6226 a răspuns:

Pina am fost fata mi-a placut sa stau cu parintii am avut camera mea dar dupa ce m-am casatorit era normal sa vreau sa ma mut altundeva cu sotul, adica sa avem casa noastra(apartamentul nostru).