| SatinEffect a întrebat:

E legal sa te lase parintii sa locuiesti singur intr-un apartament la 14 ani?
Daca afla cineva ca locuiesc singur pot avea ai mei probleme chiar daca ei imi trimit bani sau platesc tot?

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este tocmai legal, avand in vedere ca parintii trebuie sa se ocupe de cresterea si ingrijirea minorului.
Atata timp cat nu faci prostii, care sa atraga atentia organelor de politie sau protectiei copilului nu se va intampla nimic.

| SatinEffect explică (pentru Ioandelasal):

Buna ziua, ma intreb cum de dumneavoastra puteti raspunde la obiect, insa sierra nu.

Vi se par relevante intrebarile sierrei pentru ce v-am intrebat eu?

| Salontanul a răspuns (pentru SatinEffect):

Oamenii sunt de diferite feluri. Asta-i viata!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este legal, fiindca minorii sunt sub tutela parinteasca pana la 18 ani, conform legii.
In orice caz, nu-i nici sanatos si asta pentru ca tu nu mananci mancare gatita, iar sandvisurile pe care le mananci tot timpul, iti vor aduce o lipsa acuta de vitamine si minerale in corp, care in timp, duc la probleme mari de sanatate, inhibarea hormonilor de crestere samd.

| sierra1 a răspuns:

Explică-ne să ințelegem corect:
- te-au abandonat acolo? (și d-aia mânănci doar sandvisuri)

https://www.tpu.ro/......andvisuri/

| SatinEffect explică (pentru sierra1):

Poti o data in viata ta sa raspunzi la subiect si sa nu te duci pe coclauri?

| sierra1 a răspuns (pentru SatinEffect):

Intrebi:
" SatinEffect: E legal sa te lase parintii sa locuiesti singur "

ca să fim in temă, te intreb:
" te-au abandonat acolo?"

de ce nu răspunzi? sau pui intrebări doar așa, la plezneală?

| SatinEffect explică (pentru sierra1):

Pentru ca nu e treaba ta. Mi s-a raspuns, poti sa pleci. Raspunsurile tale vor fi raportate pentru ca faci spam inutil si ceri detalii prea personale care nu au treaba cu ce se discuta aici.

| sierra1 a răspuns (pentru SatinEffect):

Vreau să dau și eu un răspuns la obiect și tu eviți detaliilenu ne dorim intervenții incomplete, inadecvate.

Deci, chiar te-au abandonat?

| SatinEffect explică (pentru sierra1):

Irelevant.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Daca afla cineva ca locuiesc singur. Dacă află cine?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Parintii au plecat la munca in strainatate? Nu ai alte rude care sa stea cu tine? Bunicii unchii, frati matusa? Acum la 14 ani daca te descurci platesti facturile din banii parintilor daca ei muncesc in strainatate si i ti trimit, nu este asa o tragedie ca esti singur, numai tu stii care sunt motivele pentru care stai singur, esti minor si daca vreun vecin face plîngere politiei ca stai singur vine protectia copilului la tine si ei vor vrea sa afle adevarul unde sunt parintii ca pana la 18 ani ei au obligatia sa te intretina sa stai cu ei, si daca pleaca la munca de obicei pleaca tata si ramane mama acasa cu copiii, tata(sotul ei) trimite ei bani si ea va creste pe voi, protectia copilului daca te vede singur te va lua la ei si parintii vor fi decazuti din drepturi deci nu este de glumit si Siera a intrebat serios te au abandonat parintii? Sau tu in ce apartament locuiesti este al lor?

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu prea legal, trebuie sa ai cel putin 16 ani, ideal 18.
Banuesc ca parintii au incredere in tine daca isi/iti permit sa locuesti singur.
Si ca esti cuminte, nu atragi atentia asupra ta.Pentru ca oricine si oricand poate anunta Politia sau Protectia Copilului.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu e tocmal legal dar nici nu cred ca o sa vina aia de la protectia copilului sa te ia. Nu prea ai cum sa ascunzi ca locuiesti singur pentru ca vor afla vecinii, colegii, cineva tot afla. Important e sa te comporti cat de matur poti, sa nu arati nicio clipa ca esti copil si nu poti sa te descurci singur pentru ca altfel cei din jur o sa-si faca griji pentru tine si nu o sa te lase in pace.
Sunt o gramada de copii care merg la liceu in orase straine si stau singuri ba in apartament, garsoniera, camera de camin etc

| 1997onur a răspuns:

Nui normal sate lase singur sa crești la vârsta ta e enorm de greșit ce fac ei bani și apartamentul ala nu-ți va oferi ce-ți trebuie și îți va trebuie în viață cu adevărat trebuie sa fie lângă tine părinți tăi nu bani și apartamentul.

| SharpEagle a răspuns:

Cred ca depinde de context. Daca te-au lasat in apartament pentru ca nu pot fizic sa fie cu tine (sunt plecati la munca departe dpdv geografic, sunt bolnavi, sub ingrijire medicala samd), probabil ca ar avea niste circumstante. Oricum, exista niste autoritati, precum Protectia Copilului sau Autoritatea Tutelara ce s-ar putea autosesiza (sa chiar sa fie sesizate de altcineva) si sa inceapa anchete sociale, sa-ti faca vizite, sa contacteze parintii samd pentru a stabili daca mediul si conditiile in care cresti iti sunt defavorizante, te priveaza de anumite drepturi, libertati etc. Si da, parintii ar putea sa decada din drepturi daca aceste autoritati constata ca ei nu-si exercita tutela si responsabilitatile parintesti.
Esti prea mic pentru a fi lasat chiar singur. Si nu e vorba doar despre partea materiala in toata povestea asta. Este vorba si despre siguranta ta, despre indrumarea ta in viata de zi cu zi, despre supraveghere si responsabilitati ce tin de educatie.
Nu ai pe nimeni in afara de ei? Cum de te-au lasat?

| SatinEffect explică (pentru SharpEagle):

Tata are un loc de munca bun si vrea sa fac scoala buna dar nu-s unt ambele in acelasi loc si nu vrea sa fac naveta zilnic pentru ca ii e frica sa ma lase pe tren mereu.

| SharpEagle a răspuns (pentru SatinEffect):

Si tata mai da pe la apartament, te viziteaza? Cam la ce interval?

| SatinEffect explică (pentru SharpEagle):

2 saptamani cam asa

| SharpEagle a răspuns (pentru SatinEffect):

Exista o lege (257/2013) care da niste dispozitii legate de protectia copilului si are niste articole pentru cazul in care parintii pleaca la munca. E drept, acolo se specifica "in strainatate", dar s-ar putea ca speta voastra sa poata fi asimilata cu acel caz.
Vezi aici http://www.dreptonline.ro/......ilului.php
Si cauta la punctul 51. Nu sunt sigur daca chiar s-ar aplica, dar s-ar zice ca e obligatoriu sa gaseasca pe cineva in asa-zisa familie exinsa, deci o ruda majora careia sa te lase in grija/intretinere.