| anonim_4396 a întrebat:

Cum e viata la 18 ani in perspectiva voastra?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

La 18 ani iti provoci destinul, incepi sa te gandesti serios cine esti, ce vrei sa faci, cum vei actiona pentru a te putea realiza, asa cum ai visat deja?
La 18 ani ai intreaga viata in fata ta si ai puterea de a decide, ce vei face si cum vei "pava" drumul, pe care vei merge. Esti tanar(a), plin (a) de viata, energic (a), plin (a) de vise ce se pot realiza. Chiar daca este greu in prezent pentru tineri ca, trebuie sa se formeze ca oameni, ca trebuie sa se zbata pentru un loc de munca, ca trebuie sa se straduiasca pentru a-si face un rost, exista multe optiuni pe care in trecut nu le aveau tinerii, care astazi au devenit adulti. Acest lucru trebuie apreciat si luand in considerare ca e varsta sentimentelor inaltatoare ale dragostei cred ca, aceasta varsta este una din cele mai importante din viata pentru ca, este varsta optiunilor, atat pe linie profesionala, cat si pe linie sentimentala.
Examenele vin si trec, iti dau emotii dar te vei gandi cu drag la ele cand va trebui sa iei, ca adult, multe alte decizii de care depind mult mai multe lucruri si mult mai multi oameni.
In raspunsul ei daniela a curprins elementele idilice ale varstei, dar cred ca este bine sa fie luate in considerare si responsabilitatile pe care le ai fata de viitorul tau, pentru ca fiind major, esti trecut in categoria adultilor, chiar daca tu esti, in sufletul tau, inca un copil.
Este bine insa ca sufletul sa ti-l pastrezi tanar, pe tot parcursul vietii pentru ca, doar asa vei putea sa-i intelegi pe cei din jurul tau, care mai "copilaresc inca".
La 18 ani, cobori din "universul" copilariei pe "pamant" si trebuie sa te feresti pentru a nu lua act, cat este de tare pamantul, atunci cand cazi, daca nu esti atent pe "unde mergi".

6 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Aici incepe totul... treci de la viata de copil la cea de adul, iti alegi meseria, incepi sa te gandesti la cariera, dragoste, familie etc dar e cea mai minunata pentru ca esti tanar, lipsit de griji si plin de visuri si viata.

| carmi_6480 a răspuns:

E aceeasi viata numai ca deja esti major si chiar daca tu te simti la fel cei din jur te vad altfel, e momentul in care incepi sa te gandesti serios la viitorul tau.

| night_crawler a răspuns:

E buna si nebuna laughing ...viata trebuie traita din plin si cu bune si cu relewinking

| clawss a răspuns:

Stresanta ca am BAC-UL pe cap, dar in rest frumoasa!

| adrykiba a răspuns:

Eu sincer nu am simtit nimic deosebit la 18 ani, dar la 19 mi-am schimbat viata cand m-am hotarat sa ma mut cu iubitul.Atunci m/am simtit cu adevarat libera.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O gramada inerta de incertitudini...