| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cum e viata la inchisoare,credeti ca puscaria din viata asta inseamna iadul pe pamant? Cum arata puscariile din vremurile noastre,e posibila viata acolo, detinutii isi pot trai prezentul, exista fericire la puscarie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mereu când văd termenul "inchisoare" mă duce cu gândul la Siria.
Care apropo, nu mai e o închisoare, ci un lagăr de exterminare.
Spune lumea că Adolf Hitler a fost cel mai crud și că Auschwitz-ul a fost dezastru, dar Siria le întrece pe toate.
Oamenii sunt legați de mâini, atârnați de tavan și bătuți cu țevi. Și pe lângă asta, îi mai și lovește cu toporul.
Și există și un manual de instruncțiuni, cum să torturezi în cele mai mari chinuri.
Pfiu.

În fine, ca să-ți răspund la întrebare, personal nu cred că există fericire într-o pușcarie.
Și nu mă refer la momentele când ești prins între orele de vizită și-ți vine soția, împreună cu copiii să te viziteze, ci la nopțile în care stai după gratii, fiind pradă lor.
Să trăiești sub lupă și fiecare mișcare să-ți fie monitorizată nu e cea mai faină chestie.

Viață e, categoric, dar cred că singura chestie ce te ține în viață e speranța.
Gândul că, într-o zi o să scapi și o să poți să-ți trăiești ce ți-a mai rămas din viață.
Când ți-am citit întrebarea, mi-am adus aminte de acum câteva zile, când am citit pe net că un tip a fost declarat nevinovat după 40 de ani de închisoare.
Faptul că a ajuns acasă cu o clepsidră aproape pe terminate, știind că a fost luat prizonier în timp ce tipul ce într-adevăr trebuie să fie în locul lui se distra, îmi dă o stare de greață. Mult mai oribilă decât la ideea inchisoarii în sine.

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Atata timp cat detinutii traiesc, cred ca este suficient pentru ei.

| mentholinks a răspuns:

Trăiesc și ei intr-un fel sau altul. Acolo care e jmeker e fericit.

| Dismally a răspuns:

Ce legatura are iadul cu puscaria? Normal ca este posibila viata acolo. Fericirea o gasesc doar unii acolo, genul de persoane pe care nu vrei sa le cunosti.

| Otto2014 a răspuns:

Fericire in puscarie nu prea vad, dar nici criminal nu e bine.

| rebeca75 a răspuns:

Există fericire când ieși din pușcărie. happy odata ajuns acolo, inveți intr-adevăr ce este viața, inveți cum e să stai departe de c
opiii tăi (în cazul în care ești părinte și ajungi aici), inveți ce e iubirea. Și când ieși de acolo, te bucuri că ai ajuns în acel loc, invățând multe chestii care nu le puteai învăța altundeva.
P.S: uita-te pe Digi world, la "Viaţa în puşcărie, iadul pe pământ". Și eu mă uit, acolo suunt chiar răspunsurile la întrebările tale.