| dancapitan a întrebat:

Cum era sa fii pionier pe vremea lui ceausescu? ce activitati aveau pionierii si ce obligatii, etc? CAND se purta uniforma de pionier?

1 răspuns:
| theorizer a răspuns:

Era exact ca acum doar ca purtam uniforma si cravata. Ce, crezi ca eram vreo specie de extraterestri? De fapt pionerii nici macar nu sunt o inventie comunista.
Uniforma se purta tot timpul, doar la serbarea de inceput si de sfarsit de an era diferit, comandantii purtau snurul de comandant. Comandatul de unitate(de scoala) avea snur albastru care se pastra la cancelarie. Era ales in fiecare an, dar de fapt era ales in clasa a V-a si apoi reales de inca trei ori. N-am fost niciodata comandant de unitate dar eu eram cel care il propunea pentru a fi reales. Vezi, nicio diferenta.