| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Cum este corect : elev de servici sau de serviciU?

5 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Elev de serviciu este forma corecta.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Da, aceasta este forma normată, literară a cuvântului serviciu și nu servici, cum tot auzim în ultima vreme!

Forma serviciu este, totodată, și singura formă consemnată în DOOM – Dicționarul ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române pentru acest cuvânt 1. Pluralul cuvântului este servicii, cu forma articulată de plural serviciile.

Corect este, așadar, să spunem (și să scriem, bineînțeles): Mă duc la serviciu.; serviciu de ceai; femeie de serviciu; I-am făcut niște servicii. etc., după forma salariu și nu salar 2. Așa cum putem spune (și ni se pare firesc!), de exemplu, serviciu de curierat, serviciu de ambulanță, tot la fel de ușor putem folosi această formă și în sintagme ca femeie de serviciu, elev de serviciu, serviciu de cafea și orice alte alăturări de cuvinte conținând acest termen. Cum peste tot e vorba de același cuvânt…

| Felissa13Eden a răspuns:

Elev de serviciuwinking

| FluturicaMicaMica a răspuns:

Elev de serviciu, dar face servicii... Hmmmm...

| mezeicristina33 a răspuns:

Serviciu,clar!