mira
| mira a întrebat:

De ce este atat de greu sa spui corect"serviciu"si nu "servici" care nici nu exista in limba romana? Daca este nevoie pot reveni cu explicatii.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ochit! O greseala extrem de frecventa. Pe mine ma distreaza chelnerii care intreaba: ce serviti? Imi vine sa le spun ca eu mananc si ei servesc, dar ma abtin.

23 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Exista o veche tendinta a proletariatului din Romania de a prescurta si a autohtoniza unele neologisme cu care se intalneste frecvent si care se termina in "iu". Se mai spune adesea "salar" in loc de "salariu" sau "onorar" in loc de "onorariu". Dovada a uzului regulat, acestea doua din urma chiar au patruns si in DEX.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@ cami
Ai dreptate, e multa necunoastere. Cum ar fi si faptul ca de fapt corect este serviciu de cesti, nu servici.

cami
| cami a răspuns:

Nu-i greu. Este necunoasterea. ServiciU pentru loc de munca, iar servici de cesti, cafea.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Mira, ai pretentii, la noi nu se conjuga verbul a fi corect si tu vrei sa ajungi la nivel avansat cu serviciu cand job e mai simplu?

| Klara a răspuns:

E mai usor sa zici "servici" happy

Răspuns utilizator avertizat
| Brigitta a răspuns:

Si eu mi-am dat seama de greseala asta f des intalnita. Dar cand corectez oamenii se suparasad

| unbaiat a răspuns:

Pe mine ma dispera alta greseala cred ca si mai frecventa: mostra vs monstra.Si le tot explic ca monstra e sotia monstrului dar ei tot nu ma asculta.si iar si iar...

| greg a răspuns:

Fiecare se exprima cum s-a invatat.Nu ma deranjeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fiu sincera. eu nu stiu care este foarma corecta.si acum sa fiu si mai sincera!? tot timpul am avut senzatia ca "serviciu"este mai... a la bucuresti si servici este cel corect. daca ma intrebi, nici eu nu stiu de ce! pur si simplu cred ca suna mai bine.de obicei eu ma duc "la munca", nu prea folosesc cuvantul serviciu, cred ca este un cuvant prea pompos si ma rezum la unul mai brut, in opinia mea. oricum iti multumesc, chiar te-as ruga sa revii cu explicatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din acelasi motiv din care se folosesc aberatii gen dizabilitati sau locatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andreicatalin: ce poza noua ai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unbaiat: am uitat-o pe asta. savuroasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@unbaiat-mai frecventa decat ''locatie''nu cred ca este.deja cred ca o vor adauga in dex pentru a denumi un loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@cloverblondina1998 -daca tatal tau spune asa, nu este obligatoriu sa fie si corect. tu care faci o scoala, ar trebui sa stii sa vorbesti corect.nu de asta facem scoala? sau mergem la scoala numai sa ne alergam pe holuri cu colegii, iar mai tarziu sa nu stim sa scrim corect romaneste?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu serviciu zic big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mereu am spus servici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu mereu incerc sa corectez oamenii si cateodata si parintzii pentru. ca am fost invatata de mica sa vb corect:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspund cu o alta intrebare, cu toate ca nu se face. intrebarea este: de ce pui aceasta intrebare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca in lumea asta, mai toata lumea zice mereu ce este mai comfortabil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce te intreseaza fa proasto pe tine?
Uite asa mai zice lumea fa

| eu_4161 a răspuns:

Asa mai zic oamenii... Poate au auzit de la primul om ce a spus asa...Si toti au inceput sa spuna... Pur si simplu sau invatat asa...Servici...Tata spune mereu..."Ma duc la servici'...Asa e in firea oamenilor... Oricum "servici"-"serviciu" inseamna tot munca

| allestrawberry a răspuns:

Ce cred eu: Deoarece 'servici' e mai usor de pronuntat, neexistand hiatul 'iu'. Stiti ca atunci cand apar astfel de vocale impreuna, le evitam, ca sunt destul de greu de pronuntat. -----> din comoditate.