| anonim_4396 a întrebat:

Cum este corect? Elevi de serviciu sau elevi de servici?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce elevi de serviciu? Mai bine spus "agenți de pază necalificați" laughing
Sau elevi cei mai hodiniți...in munca ce-o prestează. Stau si lenevesc toata ziulica.

13 răspunsuri:
| faaalyoana a răspuns:

D serviciu...

| Georgiana2905 a răspuns:

Elevi de serviciu

| Psychic a răspuns:

..."de serviciu"

| teotaur a răspuns:

In primul rand e Elevii, cu 2 de "i", in al doilea rand serviciu nu servici, servici e prescurtat.

| TrickThis a răspuns (pentru teotaur):

Poate fi si cu un singur "i". Elevi.

| teotaur a răspuns (pentru TrickThis):

Da, dar profesoara cum intreaba?

| TrickThis a răspuns (pentru teotaur):

Avem nevoie astazi de (2) elevi de serviciu, cine se ofera?
Cam ceva de genul. Stima!

| teotaur a răspuns (pentru TrickThis):

Ei bine eu sunt elev si profesoara nu intraba cine se ofera, ci cine este elevul de serviciu sau elevii de serviciu, daca elevii nu si+au facut treba ies la ascultat si primesc nota de la 9 in jos...

| TrickThis a răspuns (pentru teotaur):

Nu conteaza cum intreaba profesoara, eu ti-am dat un exemplu de context in care se foloseste "elevi" cu un "i". Am fost ei eu elev.

| PrincessSophie a răspuns:

Elevi de serviciu

| TrafalgarLawDăFărst a răspuns:

Elevi de serviciu

| Fluture98 a răspuns:

Elevi de serviciu(funda)

| Felicia27 a răspuns:

Elevii de serviciu