| Dan a întrebat:

Cum este la voi in oras? Ce puteti spune de orasul in care locuiti? happy

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Un oras de munte, frumos, aflat in "Siberia" Romaniei, ceea ce inseamna ca avem cca 7 luni iarna si timp rece, iar in celelalte 5 luni se petrec cele 3 anotimpuri mai calde. Azi, au fost minus 5 grade celsius, a cazut bruma si a inceput sa miroase a toamna tarzie.
Copacii au inceput sa-si piarda frunzele si brazii au ramas stapanii culorii verde inchis, langa ei stand pinii. Laricele (bradul care-si pierde frunzele toamna), sta si el la limita de iarna, luandu-si adio de la frunzele sale.
Stau in acest oras de multa vreme si a devenit domiciliul meu stabil, aici am lucrat, mi-am crescut copii si m-am adaptat zonei de munte, care mie imi place foarte mult.
Orasul este de cca 50. 000 locuitori, din care 14, 5% sunt romani si restul maghiari. E un oras in care fiecare incearca sa se respecte si sunt mai putine intamplari neprevazute de factura negativa.
Este inima Ardealului, fiind in centrul tarii, si sper ca aceasta "inima", sa bata mereu pentru Romania.
Fiecare trebuie sa invete ca democratia inseamna ca, fiecare sa aiba libertatea sa faca, ceea ce nu-l lezeaza pe cel/cea de langa el/ea.
Cred ca insusirile pozitive ale conationalilor nostri trebuie apreciate, sunt harnici, responsabili si isi vad de viata lor, cei care ii indeamna la "radicalisme", sunt politicienii, care doresc sa-si poata justifica functiile pe care le ocupa in conducerea partidului etnic, UDMR.
Nu vrem sa devenim "tinut secuiesc", noi romanii din aceasta zona si sper din toata inima ca, politicienii romani sa inteleaga ca, autonomia pe criterii etnice, este contraproductiva.
Ganduri bune pentru toti userii din toate orasele tarii si pentru cei din strainatate, care trebuie sa-si iubeasca tinutul in care vietuiesc si sa-l faca mai curat, mai primitor si de care sa se mandreasca.
Felicitari Dan pentru aceasta intrebare, poate asa vom putea sa-i facem si pe altii sa-si iubeasca pamantul pe care-l calca si care face parte din tara aceasta frumoasa, Romania.

4 răspunsuri:
| clauss a răspuns:

Al meu e mic, nu are decat o strada principala si undeva la 34000 de locuitori, in rest linistit

| Alex a răspuns:

Eu stau in Constanta. E un oras foarte frumos.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Constanta
http://en.wikipedia.org/wiki/Constan%C5%A3a

| Butsilee a răspuns:

Un oras simplu, plin de tinerii care au luat`o pe calea gresita, si plina de mincionsi, ma refer la politicienii...
Un oras simplu in care o barfa circula foarte repede.
Un oras in care nu poti devenii ceva, pe cale legala...

| Petronela a răspuns:

Bucuresti este un oras frumos datorita parcurilor si mall-urilor.