| Dracuqe a întrebat:

Cum formatez hard-ul unui laptop Toshiba, 2gb ram, 500gb, fara cd-ul Windows-ului, ca atunci cand il aprind, stau la incarcarea windows-ului si se stinge si se aprinde iarasi si tot asa.
Si cand bag cd cu Windows imi stai la "Windows loading files" sau ceva de genu, si stau peste 15 minute, si nimic.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

CE sa mai formatezi din el daca nu poti reinstala sistemul?

Partitiile fara sistem de operare le formatezi cu click dreapta pe ele si -> Format. Partitia cu sistemul de operare se formateaza prin reinstalarea lui.
Incearca varianta asta -> restaureaza (readuce) Windows 7 la starea initiala, fara a recurge la formatare cu RefreshPC. RefreshPC este un utilitar gratuit cu care putem restaura sistemul de operare Windows 7 la starea avuta de acesta imediat dupa instalare (drivere incluse) cu un singur click si in mai putin de 5 minute.
Download: http://www.xp-smoker.com/refreshpc.html
Daca pe langa asta realizam si o scanare cu sfc /scannow, avem mari sanse ca Windows 7 sa fie ca nou in foarte scurt timp evitand formatarea si reinstalarea driverelor.
Intram in Start -> "All Programs" -> "Accessories" localizam "Command Prompt-ul" si facem click dreapta pe iconita sa apoi alegem optiunea "Run as administrator".n Command Prompt scriem comanda sfc /scannow apoi apasam Enter si asteptam finalizarea procesului fara sa utilizam calculatorul. In cazul in care acesta ne va cere DVD-ul de instalare a Windows 7 pentru a substituii fisierele corupte cu cele originale stim ce avem de facut. Cand repararea fisierelor corupte a finalizat, restartam calculatorul.

1 răspuns:
| T7uk a răspuns:

Pai ai putea sa faci USB BOOTABIL dar trebuie sa modifici din BIOS niste setari.
http://www.youtube.com/watch?v=C8VZ95_XFA8
asa se modifica pentru usb, apoi trebuie sa bagi usb-ul si totul decurge ca si cum ar fi un CD cu Windows! Succes!