| Mihaa22 a întrebat:

Cum îți dai seama ca o persoana este narcisista și cum te comporți cu o persoana de genul ca sa își "revină"?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, o persoana narcisista nu-si va revenii niciodata fiindca asta este felul ei/lui si nu se va schimba pentru nimic in lume, fiindca nu poate, dar se va preface ca se schimba pana trece pericoluld upa care revine asa cum este el/ea in realitate.

O persoana narcisista se iubeste pe el/ea insasi mai mult decat pe ceilalti din jur.
Totul este raportat la placerea si satisfactia personala apeland mult al minciuna, inselatorie si ascunzis.
Tot ce face este in primul rand pentru propria-i placere si castig si orice face in viata este cu siguranta calculat ca el sa fie intotdeauna cel care are foloseasele cele mai mari.
Un narcisist nu va plange niciodata dupa o relatie daca nu i se da ce vrea el/ea.
Iar daca il demasti sau il ameninti, atunci se razbuna in cele mai meschine moduri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cum adica "sa isi revina"?
In orice colt se recomanda "fii tu insuti", "iubeste-te pe tine in primul rand", sfaturi cum sa te simti bine in pielea ta, etc, iar tu vii ca vrei sa opresti narcisismul? laughing
E echivalentul la a face rau cuiva.
Narcisismul e aproape in totalitate o calitate. Defect este doar atunci cand afecteaza relatiile cu cei din jur.

| Mosotti a răspuns:

NU isi revine decat daca face terapie, dar nici atunci nu se stie daca-si revine.
La terapie se afla de ce e narcisista, si se poate lucra acolo si sa isi revina, dar putini se duc la terapie intrucat nu considera ceva rau ca e asa.

| VoidEternal a răspuns:

Studiezi definitia narcisismului si o compari cu realitatea. Nu e nicio finete psihologica la mijloc. Se vede cu ochiul liber sau studiind prezenta in social media a persoanei respective. Daca in postari are mai mult de jumatate selfie-uri, e clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După câteva semne: https://www.doctorulzilei.ro/......cest-sens/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea își revine așa repede deoarece este o boala narcisismul, poate dacă chiar își dorește el acest lucru, asta e altceva, dar mereu se va iubi și se va pune pe el pe primul loc