| Florazul15 a întrebat:

Credeti ca Iisus era o persoana narcisista?

18 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu, era cea mai altruista persoana care a trăit pe pamant

| Florazul15 explică (pentru ania):

De ce consideri că era altruist?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că nu.

| StrongHeart a răspuns:

Ce importanta are ce cred eu?
E important ce crezi tu. Eu cred ca nu era o persoana narcisista, tu poate crezi ca era. Cu ce te ajuta informatia asta?

| alexandru3107 a răspuns:

Ce intrebare e asta? Nu bag de seama ca ai fi un om credincios..si indiferent de credinta ta, e foarte urat sa pui asemenea intrebari.

| doctorandus a răspuns (pentru alexandru3107):

Te inseli. Psihologia (starea mentala a) lui Isus este o problema importanta si a fost supusa unor cercetari serioase, atat istorice cat si psihiatrice.

| alexandru3107 a răspuns (pentru doctorandus):

In primul rand se scrie "Iisus", nu Isus. Si nu iti inteleg raspunsul. Cum adica starea mentala a lui Iisus? Iisus a fost trimis de catre Tatal Sau in lumea vazuta (lumea noastra), ca sa arate ca El exista. De ce ar fi narcisist? Imi pare tare rau ca exista persoane necredincioase care isi permit sa zica asemenea lucruri despre Iisus, care si-a dat viata pe cruce rastignit, ca niste oarecare neinformati sa se exprime in lume.

| Florazul15 explică (pentru alexandru3107):

De unde știi tu că și a dat viața pentru noi? Ai fost cumva acolo? "De ce ar fi narcisist?" Pai nu se credea superior față de restul pentru că chipurile era fiul lui dumnezeu? Nu voia să fie venerat?

| doctorandus a răspuns (pentru alexandru3107):

Forma corecta si preferata in limba romana este Isus, nu Iisus. Sursa: DOOM 3.

| alexandru3107 a răspuns (pentru Florazul15):

Ceea ce zici tu aici arata inca o data necredinta ta. Nu am fost acolo, dar nici n-am nevoie sa fiu daca cred in minunile lui Iisus. Cine ti-a zis tie ca voia sa fie venerat? Voia ca oamenii sa creada ca Dumnezeu exista. Dumnezeu nu si-a trimis fiul ca sa arate ca e superior fata de restul, avand in vedere ca si l-a sacrificat pentru noi.

| alexandru3107 a răspuns (pentru doctorandus):

Profesorii de religie scriu cu doi "i". Dar oricum, conteaza sa stim cine a fost, nu cum se scrie.

| doctorandus a răspuns (pentru alexandru3107):

Adica credinta ta ca Isus este Fiul lui Dumnezeu este o credinta pur subiectiva si arbitrara.

| Pocait01 a răspuns (pentru doctorandus):

Domnul Isus a fost considerat nebun și atunci. Ioan 10:20
Deci nimic nou.

| Florazul15 explică (pentru Pocait01):

"domnul"?laughing Pe bune?

| doctorandus a răspuns (pentru Pocait01):

Narcisist, probabil ca da, nebun, nu.

| doctorandus a răspuns (pentru alexandru3107):

De fapt Iisus nu exista in DOOM 3. Doar Isus.