| Yasmin875 a întrebat:

Eu sunt o persoană egocentrică, narcisista si aroganta.Ce pot face sa ma schimb?

Răspuns Câştigător
| Speed99 a răspuns:

Personalitatea nu are cum sa se schimbe. E ca si cum ai masca simptomele unei boli: desigur, simti ca esti sanatos, insa boala inca isi face treaba in corp.

Degeaba vrei sa te schimbi, mereu vei revenii la personalitatea ta naturala. Cu cat incepi sa o maschezi mai mult, cu atat respectul de sine scade, si poate vei cadea si in depresie. Trebuie sa intelegi ca esti perfect normala asa cum esti. Nu conteaza daca esti narcisista - oricum ne trebuie diversitate in lumea asta. Daca toti am fi la fel, ce rost mai are?

10 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Trebuie sa ai o imagine foarte clara a ceea ce vrei sa devii si cum vrei sa fii si actioneaza in acord cu acea imagine. Poate dura un timp destul de indelungat pana cand te vei schimba psihologic.

| PersonajFictiv a răspuns:

Mi-e somn.
Pune-ti oglinda in fata, imagineaza-ti o fata care se comporta cu tine, cum te comporti tu cu altii,ca ea gandeste despre tine,cum gandesti tu despre altii, ca are o atitudine fata de tine,cm ai tu fata de altii.
Ca atunci cand nu mai are nevoie de tine, te arunca la gunoi,asa cum faci si tu cu altii.
Ca iti faci prieteni doar dupa cum arata,ca daca tu ai arata naspa,te-ar lasa toti si nu ai mai conta, sau dracu stie, hai ca mi-e somn, dar intelegi tu ce zic ca esti fata desteapta.
Glumeam, iti explic maine.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Glumeam si eu.
Era la fileu, suna bine, cum sa nu trag?
Suna bine oricum.

| AdrianVoicu a răspuns:

Am auzit ca ai bani, vrei sa fii soția mea?

| Yasmin875 explică (pentru AdrianVoicu):

Nu pot să mă mărit cu o femeie.Nu sunt lesbi.laughing

| m1dn1gh7 a răspuns:

Primul pas e sa-ti doresti asta. cu adevarat. Apoi, poti sa incepi sa dai altora din putinul (sau multul) tau, sa dezvolti niste lucruri, gen: empatie, darnicie, caldura, afectiune, si sa scazi din "eul" ala care te domina. Spor!

| Kiwibibilă a răspuns:

De ce sa te schimbi?
Daca te simti foarte buna da-i inainte ca nu ai nevoie sa te placa toata lumea.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Observ ca n-ai trecut cea mai de pret "calitate" a ta: cersetoare de atentie. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Lăurik2 a răspuns:

Pai primul pas e acela de a realiza faptul ca esti om si ai defecte. Apoi, incet-incet, sa lucrezi la aceste probleme care, posibil, vor afecta relatia cu ceilalti. Ai putea sa incerci sa le arati si altora ca iti pasa de ei, ca apreciezi actiunile lor si chiar si pe ei, sa empatizezi cu ei, sa iti doresti sa ii ajuti cu treburile sau problemele, sa fii alaturi de prieteni si familie. O sa dureze ceva, insa nu poti sa devii o persoana mai buna intr-un timp foarte scurt. Graba strica treaba, bafta!