| adri16 a întrebat:

Cum ni se fura aurul de sub picioare? se urmareste exproprierea cu forta a locuitorilor din Rosia Montana
Locuitorii din Rosia Montana care nu vor sa isi paraseasca locuintele, in ciuda despagubirilor oferite de compania Rosia Montana Gold Corporation, ar putea fi expropriati "in interesul statului roman". Actiunea va fi posibila daca proiectul de lege de modificare a Legii minelor nr. 85/2003 va trece in aceasta toamna, si pana la urma pentru ce, noi ne alegem cu otrava iar ei iau aurul pe tava, 80%din aur pleaca din tara. Restul de 20% se imparte intre o alta firma din Romania si statul roman. Prin urmare, cum ar putea fi expropierea locuitorilor din Rosia Montana o actiune "de interes national?!" Pentru cine vrea sa se documenteze mai mult il invit sa citeasca aici http://danielroxin.blogspot.com/......re-se.html
va rog sa fiti receptivi si sa sustinem impreuna oprirea acestui dezastru si va rog sa semnati aceasta petitie http://www.rosiamontana.net/, sa ia ei cianura, noi vream natura si cultura

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

A trecut o lună și n-a zis nimeni nimic. Suntem ignoranți și dezinformați cu toții. Avem prejudecăți și luăm în calcul doar ce ne spun alții.