| anonim_4396 a întrebat:

Cum percepeti faptul ca nu se poate demonstra existenta a nimic?

22 răspunsuri:
| ToKen a răspuns:

Nu ma deranjeaza.

| syd a răspuns (pentru ToKen):

Atitudinea ideala

| ToKen a răspuns (pentru syd):

Nu o confunda cu ignoranta.

| syd a răspuns (pentru ToKen):

Desigur ca nu o fac

| Kaℓi a răspuns:

"Stiu ca nu stiu nimic" a zis Socrate, parca. Cunoasterea umana este limitata.

Totusi, un cucui zdravan in cap poate demonstra existenta pragului de sus, zic eu.

| syd a răspuns (pentru Kaℓi):

O demonstreaza in proportie de 99%. Mereu lipseste acel 1%

| Kaℓi a răspuns (pentru syd):

Esti sigur de asta? happy
Ca daca esti, te contrazici, macar un pic.

| syd a răspuns (pentru Kaℓi):

Sunt sigur in proportie de 99%. Mereu lipseste şamd

| Kaℓi a răspuns (pentru syd):

E ok asa. Stii cum se spune, numai prostii au certitudini, oamenii inteligenti au indoieli happy

| syd a răspuns (pentru Kaℓi):

Intr-adevar

| RAY a răspuns:

Adica daca nici in propia existenta nu crezi ai probleme clare cu ratiunea pe bune, un om rational crede in asa ceva

https://ro.wikipedia.org/wiki/Nihilism

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca esti tu. Gandesti. De ce gandesti asa? De ce ai ajuns tu?
Deci nu. Este ceva, nu nimic.

| syd a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu poti fi in totalitate cert ca existi. Nu cred ca va putea cineva vreodata

| DoarBogdan a răspuns (pentru syd):

Ai dreptate si asta. E un paradox.

| LoveSleep a răspuns:

Am facebook, scutește-ma.

| syd a răspuns (pentru LoveSleep):

Pacat ca ai mare dreptate

| grab a răspuns:

My friend, stii cum sunt masinile astea din zilele noastre limitate electronic la o viteza maxima gen 250 km/h? de ce crezi? ca sa nu se autodistruga ea sau soferu. asa si cu creierasu nostru. E limitat. de EL. daca ar fi nelimitat poate, doar poate, ar exista o sansa sa putem intelege treburi mai profunde, cu riscul sa ne departam de bucuriile simple si de esenta de a fi om.
bucurate de "nimicurile" care te fac fericit si nu incerca sa le intelegi mereu.
stima!

| syd a răspuns (pentru grab):

Inteleg ce vrei sa spui, dar acum nu m-ar deranja deloc sa ma indepartez de "esenta de a fi om", chiar sa ma desprind de ea cu totul; probabil e teribilismul varstei. Nu mi-e mereu natural sa ma bucur de acele "nimicuri", din pacate

| grab a răspuns (pentru syd):

Atunci succes la filosofie si la astrofizica. pe acolo e drumul. daca nu le gasesti niciun sens sau te depasesc incearca teologia. succes!

| syd a răspuns (pentru grab):

Sunt cu stiintele reale, din fericire laughing

| Aberdeen a răspuns:

Cu alte cuvinte, tu nu crezi în ce nu vezi?

| syd a răspuns (pentru Aberdeen):

Poate m-ai inteles gresit. Ce vreau sa spun e ca nu exista certitudine in absolut nimic. Nu poti sa fii sigur de existenta a ceva sau sa o demonstrezi in totalitate. M-am gandit ca e interesant sa te gandesti la asta, poate chiar nociv; am vrut sa vad si parerea altora