| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cum poate sa ajunga cineva astronaut? Trebuie urmate anumite cursuri, sau o anumita facultate?

1 răspuns:
| energia a răspuns:

Ce facultate, mai multe! In fine, trebuie sa te pregatesti intens, sa studiezi matematica, fizica, biologia si... chimia. Trebuie sa ai diploma de facultate, cu note foarte mari. Asta o sa ajute in a urma un masterat. Si... nu s-a terminat totul aici. Urmeaza 3 ani, cam asa in domeniul pe care l-a ales. Urmeaza interviuri, sa vada aptitudinile de a lucra in echipa. Si presupun ca urmeaza practica propriu-zisa.