| piticu888 a întrebat:

Cum pot afla daca angajatorul meu mi-a facut carte de munca? normal sunt cu jumate de norma, asa mi s-a zis

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ai semnat un contract si ti-a dat si tie un exemplar din trei inseamna ca ai carte de munca.Chiar si asa sunt patroni care nu platesc toate darile la stat in contul tau.Mai ales asigurarile sociale.

| piti77 a răspuns:

Cere-i contractul. chiar si pentru jumatate de norma trebuia sa semnezi un contract. poti de asemenea sa-i ceri o adeverinta pentru medicul de familie. ar trebui sa-ti plateasca asigurare medicala chiar si la jumatate de norma. aceasta adeverinta trebuie sa ti-o dea impreuna cu dovada platii asigurarilor catre buget (ordin de plata).