| MADALINAAAA a întrebat:

Cum pot face sa cresc in greutate? Pe zi nu pot lua decat o masa mai consistenta, deoarece invat dupa-amiaza, si nu am timp decat seara sa mananc. Dimineata mananc un sandwich in graba, iar la scoala chipsuri.Nu asimilez nimic, ci din contra. Vreau neaparat sa ma mai ingras, macar 4-5 kg... e adevarat ca daca fac sport, inainte de masa, pofta creste? astept sfaturihappymultumesc...

7 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Daca inveti dupa masa, trebuie ca dimineata sa mananci mai devreme, iar inainte de a pleca la scoala sa mananci mancare gatita, asa cum este necesar la pranz. Faptul ca tu nu mananci mancare gatita, poate fi daunator organismului tau.
Fiecare tanar trebuie sa manance de minimum 3 ori pe zi consistent, iar intre mese, sa manance fructe(nu cipsuri) si chiar un mic sanvish.
Probabil ca te scoli mai tarziu si nu mai ai timpul necesar sa mananci de doua ori inainte de a pleca de acasa si acest lucru nu-ti este de folos.
O alimentatie rationala poate sa te ajute sa cresti in greutate si sa te dezvolti frumos, insa trebuie sa ai ore fixe pentru masa, iar masa sa constea in alimente cu un continut crescut energetic pentru a putea sa acoperi energia consumata de tine, in cursul zilei si pentru a-ti ramane si ceva suplimentar pentru a contribui la cresterea ta in greutate. Este necesar sa faci sport pentru ca organismul sa nu faca depozite adipoase ci, sa se transfrome in masa musculara cresterea ta in greutate, acest lucru ajutandu-te sa-ti pastrezi o forma de invidiat.
Mult succes si sper ca sfatul meu sa te ajute sa arati de "milioane", peste putin timp.

| xibalba a răspuns:

Eu zic sa renunti la chipsuri pentru ca nu sunt bune deloc. Mai bine te ingrasi cu cap, adica iti formezi masa musculara. Alearga cat mai des posibil, participa la orele de sport, fa miscare in general. Si nu uita si de o alimentatie santoasa. Mananaca dimineata mai consistent (proteine, lipide, glucide, calciu), apoi pranz si seara incearca sa mananci o salata... ceva usor. Renunta la chipsuri si la alimentele nesanatoase, pentru ca daca faci excese, apare celulita, si nu vrei sa te ingrasi cu celulita pe tine, presupun. Ar fi ok sa iti impui un program al meselor si sa mananci la aceeasi ora zi de zi... si nu uita de gustarile dintre mese. Bafta!

| adrianhasde a răspuns:

Incearca sa mananci alimente bogate in carbohidrati si proteine: paine, biscuiti, cartofi, orez, cascaval, carne de peste si de vitel.
Trebuie sa faci putin de sport dar cu o ora inainte de a manca ca altfel vei avea o ardere mult mai rapida a stomacului si vei pierde vitaminele. Vei simti primele rezultate dupa aproximativ 2 saptamani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Renunță la genul de mâncare fast-food, chipsuri, etc.
Lasă așa greutatea corporală, hrănește-te sănătos.
Fructe și legume proaspete, lactate și brânzeturi semidegresate, miere de albine, prăjituri făcute în casă, etc. și sport.
Sportul ajută la tonifierea musculaturii și senzație de bine a corpului.
Dacă mănânci în primele 2-4 ore de la antrenament, ai șanse să și asimilezi un pic.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa te ingrasi mananca seara inainte de culcare.in doua saptamani te faci cat filipache. dar nu e sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu iti iei sandvisuri de acasa la scoala? la noi era concurs..care il facea mai frumos si mai atractiv laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu personal asa cred ca iti creste pofta dar daca nu poti sa faci mult sport o alergare usoara te ajuta