| HubbaBubbaEmm a întrebat:

vreau un raspuns neaparat, dau funda. Sa incep : am 14 ani, 1, 75 si 54 de kg... Am slabit 18 kg dar mai vreau, sau macar sa ma mentin asa. Parintii mei sunt in potriva deoarece ei ma vad slabita, eu ma vad altfel. Inca ma simt grasuta si astea. Sunt nevoita sa renunt macar la o masa, deoarece programul meu scolar este dupa-amiaza, la scoala mananc doar un mar sau eu stiu alt ceva, in orice caz, putin. Dimineata ce-i drept mananc mai mult adica cereale + un sendvis ocazional. Acum problema vine seara, cand vin de la scoala la ora 6 sau 7, sunt obligata sa mananc, macar o supa. Intrebarea mea este : daca mai tai din ce mananc pe parcursul zilei si mananc seara + fac sport, pot sa ma mentin sau sa mai slabesc? [scuzati categoria dar vreau un raspuns :*]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ViVi99 a răspuns:

OK, deci este TOTAL gresit sa renunti la una dintre mese! Asa o sa fii slabita, nu o sa te mentii. IN loc sa renunti la una dintre mese, de cu nu incerci sa mananci mai putin (nu sa te infometezi!), intre mese sa mananci o fructa/leguma si sa mai renunti la ducliuri (asta nu inseamna ca nu ai voie sa mai mananci ciocolata sau bomboane). Este foarte bine sa faci si sport. Sportul te mentine. Dar trebuie sa mananci ca sa poti rezista! Este obligatoriu sa mananci cele 3 mese principale ale zilei! Si, imi mai repet, nu te infometa! Daca renunti la masa+ te infometezi+faci sport = anorexie = foarte grav! Pentru varsta si inaltimea ta este bine 54-58 kg. Doar nu vrei sa ajungi ca anorexicele alea care doar oasele mai cantaresc pe ele si tot grase se vad! Nici baietii nu se uita dupa tine daca esti prea slaba. Acum sper ca nu o sa mananci ca o nemancata de 3 ani si sa te faci de 70 de kile! Nu asta am vrut sa zic! Am vrut sa zic ca, daca vrei sa te mentii este bine sa mananci mai puitn si des si sa faci sport! happy

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, trei mese pe zi și două gustări.
Alimente sărace caloric dar care să asigure minumul de nutrienți pentru buna funcționare a organismului.
Consumul caloric se face nu numai fizic, ci și psihic (concentrația la școală, consumă și el calorii).
Seara o supă, o friptură slabă, un iaurt, un fruct, o salată, etc. este recomandată.
Trebuie să mănânci.
http://calorii.oneden.com/
Pa, pa.

| ReiVaN a răspuns:

Nu am citit nimic din text.
btw, esti foarte buna.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa mai slabesti, adica daca tu esti fata din poza de la profil, sa stii ca arati foarte bine, nu te panica. Dar ar trebui sa faci un sport ca sa te menti, de exemplu poti sa te inscrii la aerobic sau ceva.

| HubbaBubbaEmm explică (pentru DracusorImpielitat):

Eu sunt fata din poza de profil, mersi happy

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Nu trebuie sa mai slabesti, ba din contra.
Si la varsta ta, inca esti in crestere, te joci cu metabolismul.
Daca vei ajunge sa-ti dai tiroida peste cap, vei regreta mai tarziu.

Sanatate!

| zeulzamolxe666 a răspuns:

Pai de aia esti grasa si bolfoasa! fiindca nu respecti categoria!

| HubbaBubbaEmm explică (pentru zeulzamolxe666):

Mda, ma asteptam sa se trezeasca unu ca tine. Culca-te happy

| zeulzamolxe666 a răspuns (pentru HubbaBubbaEmm):

Inseamna ca esti isteata, daca ai stiut ca te vom taxa! si cu toate astea te-ai riscat! merg sa ma culc.vii sa ma legeni?

| HubbaBubbaEmm explică (pentru zeulzamolxe666):

M-am riscat pentru ca unii sunt seriosi si dau raspunsuri bune. Nu am pus intrebarea asta sa-mi raspunzi tu ca am gresit categoria, si cred ca daca nu ma scuzam nu ziceai nimic. In fine, da-i drumu de aici happy

| zeulzamolxe666 a răspuns (pentru HubbaBubbaEmm):

Nu pot pleca! platesc chirie! uite vezi, dupa ce ca esti bolfoasa esti si rea! fac plangere penala!

| SiMpLa a răspuns:

Uite ce cred eu.Mananca! pentru ca esti in crestere, iti doresti sa arati bine acum iar dupa sa arati ca o leguma? daca chiar iti doresti asta continua.Parintii tai stiu ce e mai bine pentru tine, iar daca tu esti in poza arati destul de bine.Nimeni nu zice sa te ingrasi, daca mananci sanatos te vei mentine.De ce voi fetelor va ganditi asa devreme la silueta nu va inteleg.

| Liviu4you a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui sa te mentii.

Am citit putin mai jos ca esti vegetariana; din cate stiu eu, exista doua tipuri de vegetarieni: cei care nu consuma carne deoarece considera ca verdeturile sunt mai bogate in vitamine si minerale (total neadevarat) si mai sunt unii care nu consuma carne deoarece considera asta o cruzime fata de animale (evident, astia au o problema). Tu din ce categorie faci parte?

| HubbaBubbaEmm explică (pentru Liviu4you):

Umpic din ambele, in primul rand am vrut sa-mi schimb stilul de viata inlocuind carnea aceea cu verdeturile. Si in al doilea rand, eram foarte nemultumita mai ales de Craciun cand trebuia sa mananc porc...Ma simteam vinovata asa, si am zis sa incerc spre binele meu si al animalelor. Acum ca am renuntat la carne, "portia mea" se cam doneaza unor vecini happy

| Crisss22 a răspuns:

Da, poti sa te mentii. Dar parintii tai nu te inteleg asta e problema. Esti perfecta la kilograme si inaltime. Mentinete asa. dar ai grija sa nu slabesti prea mult ca apoi... parintii.

| SentymentColorat a răspuns:

Sa nu mai slabesti deloc eu am 14 ani 1, 65 si 58 de kg de cind ma stiu am avut o problema nu se pun kg pe mine. Pt inaltimea ta esti cam slabuta zi eu.Toete persoanele care au fost grase si au slabil tot grase se vad nu stiu dc dar asa este... Eu zis sa nu te infometezi in nici un caz, mananca dimineata pina te simti satula la amiaza mananca echilibrat iar seara mananca cit de putin doar sa nu doarmin cu stomacul gol seara mananca ceva cit mau usor in nici un caz ciocolata, carne, mezeluri, fripturi etc. Si poti face sport asta nu strica nimanui dar nu in exces. Cel mai important este ca dimineata sa ai masa cea mai consistenta. Eu zic sa nu mai slabesti acum tu stii ce vreai sa faci

| HubbaBubbaEmm explică (pentru SentymentColorat):

Multumesc pentru incurajare, sunt vegetariana deci nu se pune problema de carne, mezeluri si fripturi, si ciocolata imi face rau happy