| TheGodfatherDumDeeDum a întrebat:

Am 15 ani (fac 16 in aprilie), am 1.75 si 60 de kg. Nu zic ca arat chiar slab dar vreau sa ma ingras si pur si simplu nu stiu cum. La scoala am ore dupa masa, ma culc la ora 2 dimineata si ma trezesc la 11/12, (nu mi-e pofta de mancare), ma imbrac, plec la scoala, orele incep la 2, pe la 2-3 mananc un sandwich, un pahar de cola si pana seara nu mai am pofta de mancare. Ajung acasa la 8, mananc putin si na. Stiu ca am un program aiurea si ca ar trebui sa-l schimb daca vreau sa fac ceva. As fi vrut sa ma apuc si de sala dar am renuntat deoarece n-am timp. Ce ma sfatuiti sa fac? (exemple concrete)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tutul este gresit in programul tau, lipsa de somn din timpul noptii, coca-cola care contine atat de mult zahar si cofeina, lipsa mancarii, sandwish-urile care nu tin locul unei mancari gatite. Daca vrei sa nu-ti distrugi sanatatea, incearca sa iti faci oridine in viaata, sa manci sanatos, sa elimini toate bauturile otravitoare si sa dormii ca oamenii normali, macar de la 11 la 7-8 dimineata.

| mnbvf a răspuns:

Îți sugerez să iei niște vitamine, așa o să ai poftă de mâncare, o să simți nevoia să mănânci mai des și, prin urmare, o să mai pui câteva kg.

| Softe a răspuns:

Din cauza programului tău dezordonat nu poți ajunge la rezultatele dorite uite ce sa faci:
- baga-te la somn de la ora 10-11, știu o sa fie greu la început ar corpul tău își va reseta ceasul biologic și te vei adapta acestei schimbări
-după ce te trezești mănâncă foarte bine poți manca un piept de pui, salata, peşte, legume... regimul tău trebuie sa aibă mai mulți carbohidrați de buna calitate decât proteine, carbohidrații nu trebuiesc obținuți din dulciuri sau sucuri bazate pe zahar, aceștia sunt de proasta calitate și nu vei face nimic bun corpului tău
Mai mănâncă o masa bogata pana sa pleci la scoala dar sa.ti faci și un pachet pentru școală care sa obțină un fruct sau doua
-seara când ajungi mănâncă cu 2 ore pana sa te bagi la somn altfel nu vei avea un somn de calitate
-iar ca exerciții Îți recomand canalul de Youtube a lui Angel Fitness.

Sper ca te-am ajutat.

| TheGodfatherDumDeeDum explică (pentru Softe):

Multumesc tuturor pentru raspunsuri in special lui Softe. O sa incerc sa fac ce spui tu.

@Tedy, ma poti sfatui ce vitamine sau iau? Nu vreau sa le iau asa, aiurea, imi poti da cateva indicii?