| Emily990 a întrebat:

Cum pot femeile suporta durerea cauzata de nasterea unui copil?

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se fac tratamente în timpul nașterii pentru combaterea durerii mari, dilatare, etc.
Pa, pa.

greece12
| greece12 a răspuns:

Privind din afara pare extrem de dureros, dar trebuie sa iei in considerare ca, timp de 9 luni,femeia insarcinata se pregateste exact pentru acest moment,aducerea pe lume a copilului ei.
Organismul ei trece prin transformari care pregatesc acest moment de importanta unica.
Hormonii care iau parte la procesul travaliului si nasterii,usureaza foarte mult lucrurile,oxitocina stimuleaza contractiile si micsoreaza sangerarea,inducand o stare stimulatoare,endorfinele au un efect calmant,pastrand starea alerta chiar euforica din timpul nasterii,iar adrenalina,se stie, este hormonul supravietuirii, de lupta sau de fuga, care este secretat in cantitati enorme de mama in momentul nasterii.
Intr-un studiu asupra femeilor care au nascut natural(ca toate mamiferele, de altfel) doar 15% din femei au considerat ca nivelul durerilor a depasit suportabilul, 25% au considerat ca durerile au fost suportabile si restul de 60% ca durerile au fost mai mult decat suportabile,in conditiile in care nu le-au fost administrate nici un fel de calmant!
Din experienta proprie,pot sa iti spun ca durerile sunt suportabile, nu sunt "sperietoarea" in care cred atat de multi si, in plus, sunt uitate imediat ce iti este pus in brate proaspatul suflet, copilul tau...
happy

| RAY a răspuns (pentru greece12):

Http://www.csid.ro/......i-8229106/
grace hormonul tau are alte legaturi

| greece12 a răspuns (pentru RAY):

"Rolul oxitocinei in timpul travaliului si nasterii

Numita si "hormonal iubirii" oxitocina este implicata in "dorinta", fertilitate, contactiile care ajuta fatul sa traversese filiera pelvigenitala si nu in cele din urma in mecanismul producerii laptelui. Acest hormon ne face sa ne simtim bine generand sentimente si comportamente hranitoare. Oxitocina este un potential stimulator pentru contractiile care dilata colul, ajuta fatul sa inainteze, elibereaza placenta limitandu-i sangerarea. Presiunea exercitata de fat asupra cervixului si planseului pelvic stimuleaza oxitocina si contractiile. Daca nivelurile oxitocinei sunt scazute pot apare probleme de tipul:

- incetinirea sau stoparea contractiilor si a travaliului
- sangerare excesiva dupa nastere
- necesitatea de interventie chirurgicala"
De aici:
http://www.attct.ro/articole-nastere/o-nastere-usoara.html

| RAY a răspuns (pentru greece12):

Rolul endorfinelor in timpul travaliului si nasterii

Endorfinele sunt hormoni cu efect calmant pe care organismul ii produce ca raspuns la stres si durere. Nivelul acestor substante naturale similare morfinei poate creste catre sfarsitul sarcinii, si apoi creste acentuat in timpul travaliului in care nu se intervine cu medicatie. Nivele ridicate ale endorfinei in perioada travaliului si nasterii pot produce o alterare a starii de constiinta, ajutand femeia sa treaca mai usor peste indelungatul si dureros proces al nasterii, pastrand-o alerta, atenta si chiar euforica in momentul in care constientizeaza nasterii pruncului ei. Nivelurile scazute ale endorfinelor pot crea probleme in timpul travaliului si nasterii precum:

- durere extrema si de nesuportat
- necesitatea interventiei medicalizate

Endorfinele joaca un rol esential in aprofundarea legaturii mama-copil care se stabileste in momentul nasterii. Caderea nivelurilor de endorfine in zilele urmatoare nasterii poate conduce la acel "blues" pe care multe din lauze il incearca.

| greece12 a răspuns (pentru RAY):

Reply-ul tau a fost legat de oxitocina, ce vrei sa-mi subliniezi?

| greece12 a răspuns (pentru RAY):

Ray...imi dai reply link-ul pe care ti l-am trimis eu?
Probabil esti mai obosit ca mine.
Noapte buna.

| RAY a răspuns (pentru greece12):

Scrie si de endrofine acolo si de hormonul tau, sper ca nu te superi

| greece12 a răspuns (pentru RAY):

Nu e hormonul meu...happy
Tie ti s-a parut ceva in neregula cu oxitocina, asa ca am zis sa te lamuresc.
In conditii normale, oxitocina este si face ceea ce spui tu, dar are si atributul de hormon de nastere, drept pentru care ti-am trimis si link-ul respectiv sa te lamuresti pe deplin.
Banuiesc ca ai inteles!
Si-acum iti jur ca ma duc direct la culcare!
happy
Somn usor!

| mona a răspuns:

Unele femei suporta bine durerea [cele care nasc natural]pentru ca durerea asta vine si trece, rabzi si te consolezi cu ideea ca ai un motiv anume pentru care faci asta dar sunt si femei[fitoase si de bani gata] care nu sunt facute sa suporte durerea si fac cezariana, exclud pe cele care fac cezariana din motive medicale

| AlexanderAdrian a răspuns:

Femeile sunt facute sa suporte mai bine durerea. In principiu in timpul nasterii apare o dilatatie extrema care permite gravidei sa impinga fatul in afara. Unele femei se dilata mai mult altele mai putin astfel ca pe unele le doare mult mai tare.

Exista doua injectii, una cu oxitocina care ajuta colul uterin sa se dilate, dilatatia necesara nasterii fiind de 10 cm. A doua injectie pe care gravida o poate solicita e cea epidurala, se injecteaza un anestezic in spate intre doua vertebre.

Un mic procent de gravide nu au dilatatie deloc sau foarte mica si atunci se face cezariana.

Mama mea mi-a povestit ca a nascut efectiv (impingerea fatului in afara) fara prea multe probleme in timp ce prin alte saloane se auzeau niste urlaturi de te speriai.

| DeathReaper a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Nu uita ca noua ni sau taiat picioarele in razboi... Deci ai grija sa nu sara o tabara plina de muschi pe tine laughing

Just kidding big grin

| RAY a răspuns:

Din cate am inteles se elibereaza o cantitate de endrofine care neutralizeaza durerea intensa plus ca durerile se sterg din memoria noastra, isi dai seama daca nu s-ar fi stresam am fi disparut ca specie, ba chiar unele au orgasm la nastere

| PedoBarbie a răspuns:

Cu talent.

| Alcyon a răspuns:

Nu au incotro happy Acum, depinde, de la caz la caz. Unele femei suporta mai bine durerea, altele mai putin.

| AngelaMatache892 a răspuns:

Femeile pot sa suporte multe lucruri....pentru asta exista vin si ciocolata