Legiuitoarea
Întrebare recomandată | Legiuitoarea a întrebat:

Cum putem preveni violenţa în şcoli?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin educatie si o actiune combinata a tuturor: familie, scoala, massmedia si organe de ordine.
Chiar si pe timpul studiilor parintii ar trebui sa fie mai atenti la ce fac copiii, la anturajul acestora, la preocuparile extrascolare etc.
Profesorii, mai ales dirigintii, la fel ar trebui sa actioneze, sa discute cu parintii eventualele derapaje ale elevului si - impreuna - sa gaseasca solutii de indreptare.
In massmedia, mai ales la TV, sa fie prezentate mai mult exemple demne de urmat, doar avem multi copii buni si nu cum este acum prezinta doar exemple negative, ori, se stie, acestea se imita cel mai usor, mai ales ca la varste fragede discernamantul este diminuat.
Impotriva elevilor cu abateri trebuiesc luate masuri urgente de sanctionare, graduale, in functie de gravitatea si frecventa lor.
In sfarsit organele de ordine ar trebui sa fie mai aproape de scoli si sa intervina rapid si decis cand se intampla ceva grav si sa aplice samctiuni contraventionale ori sa propuna procurorului inceperea urmaririi penale, dupa caz.
Dar s-auzim si de bine!

45 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Daca profesorii de serviciu si-ar face meseria cum trebuie atunci cu siguranta am vedea mai putine cazuri de violenta, majoritatea insa prefera sa stea in cabinete si sa fumeze.

| τττ a răspuns (pentru Janina):

Nu e din cauza profesorilor.Este din cauza copiilor și a educației primite acasă!

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Într-adevăr, şi dascălii, dar şi părinţii au o parte din vină, cum au precizat şi antevorbitorii, dar principala cauză o constituie societatea: trăim într-o societate care devine din ce în ce mai violentă. Rezolvarea: Societatea în care trăim să fie cât mai ''aşezată'' din punct de vedere politic, economic şi asta cere mult timp, nu văd o rezolvare peste noapte.

| Vizitiul a răspuns:

Prin intermediul unei educatii simandicoase, iscusite, educatie de care toti plozii ar trebui sa aiba parte in mediul familial. Printr-un exemplu de natura constructiva (si aici ma refer la comportamentul parintilor in prezenta copiilor), limbaj si comportament pudic. Unii copii devin colerici gratie parintilor, si-au vazut parintii intr-o situatie similara, iar deprinderea lucrurilor distructive se aclimatizeaza si implementeaza repede.

Răspuns utilizator avertizat
| z8 a răspuns:

Sanctiuni materiale

| cornel a răspuns:

Violenta apare atunci cand uni isi dau talente prea mult. in unele scoli vin altii si ii bat. o buna parte pentru a preveni violenta in scoli o au si parintii deoarece nu isi verifica copilu la scoala, nu se intereseaza ce manifestari are. cei de la oras sunt mai tari in gura.pe cand cei de la tara sa zic sunt mai tacuti. o putem preveni prin ajutarea copilului sa nu mai faca aceste greseli si sa isi vada de scoala

| CautNume a răspuns:

Stiti parerea mea este ...nu sufar intrebarile de genu` "dc nu mananci sanatos" sau "dc stai toata ziua la calculator" si cele ca asta... daca cineva se bate cu un om sau mai multe au ei motivele lor, nu?

| gabriela a răspuns:

Printr-un exemplu al profesorilor. In ultima vreme, copiii asta vad, din nefericire...de la dascalii lor! Invatamantul ar trebui sa se manifeste altfel, altfel o sa inceapa sa strige azi- maine si copii sa strige in curtea scolii...hotii, jos.etc. Violenta naste violenta!

Răspuns utilizator avertizat
| haiZI a răspuns:

Asta e lumea in care traim

| nicusor19 a răspuns:

In primul rand tine de cei 7 ani de acasa.
Un copil ce a crescut intr-o familie decenta, cu bun simti si catruia i s-a dat o educatie corecta, va fi contra violentei, in schimb un copil crescut intr-o familie denaturata va proceda intocmai invers.
Copii sunt "oglinda parintilor" ce vad la parinti aia fac si eihappy desi dupa parerea mea, nu exista copii rai sau copii buni, toti sunt doar copiihappy comportamentul si caracterul pe care si-l construiesc copii se bazeaza in mare parte, pe ceea ce acestea vad acasahappy

| Ingerulrebei a răspuns (pentru nicusor19):

(nu te contrazic doar vreau sa vad parerea ta) Cineva bun (ca si in primul exemplu de copil care l-ai zis) urmeaza sa fie batut. El ce trebuie sa faca? (in afara sa fuga ca poate-l prinde si in caz ca zici sa evite cum sa evite )

| Lilik a răspuns:

Prin constientizarea famiilor in legatura cu felul in care isi cresc copiii.

| KiryuZero a răspuns:

Il chemi pe directorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

| vivalavida a răspuns:

Nu stiu, dar as vrea sa aflu si eu asta

| RoseQueen a răspuns:

Este o intrebare cu adevarat buna deoarece in ziua de azi copiii nu se mai preocupa prea mult cu invatatul ci cu a iesi in evidenta prin alte metode precum violenta.Este greu de stapanit aceasta toana a adolescentei, dar chiar trebuie luate masuri.Personal,eu care am 13 ani si in scola mea chiar este intalnita aceasta problema, dar mai mult in clasa cred ca ar trebui ca noi copii sa luam atitudine si sa punem piciorul in prag.Adica odata si odata trebuie sa ne maturizam.De ce sa nu fie acum?!

| vasiledumitru a răspuns:

Parintii au o mare vina ca ii lasa pe copii sa se uite prea mult la tv si copii vad tot felul de prostii la tv, si parintii nu ii invata pe copii nimic, doar le dau de mancare, nu poarta un dialog cu ei.

| Raphael a răspuns:

Inchizindu-le, ca pe spitale!

| Un NiMeNi CeLeBrU a răspuns:

Pai profesori ar trebui sa-i supravegheze mai bine si sa ia masuri mai drastice

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Salutare! La mine in scoala s-a facut de mult un afis in care scrie sa nu fim violenti dar se pare ca nimeni nu il asculta in afara de mine, prietenii mei si inca o clasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Patrulele de jandarmi si politie sa-si extinda aria de patrulare si sa se plimbe inclusiv prin scoli, nu numai pe strazi. Cind sint copiii in recreatie afara, e bine sa vada ca "legea" e acolo. Le induce mai multa incredere si siguranta, in plus sint aproape in caz ca e nevoie. Nu in ultima instanta, pedepsele trebuie sa fie suficient de severe, functie de gravitatea faptelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin legi drastice.
Prin trimiterea elevilor violenti la scolile de corectie sau in puscarii ( chiar daca sunt minori ).
Prin legi si mai drastice care sa responsabilizeze parintii ( isi parasesc copii plecand la munca in strainatate, intimideaza profesorii etc).
Prin instituirea unui regulament de ordine in scoli care sa fie respectat de toata lumea, iar profesorii sa nu mai fie in situatie de a le fi frica de elevi.
Consider ca un elev care a lovit un profesor n-ar mai trebui primit niciodata in nicio scoala si ar trebui sa infunde puscaria ( nu numai el ci si parintii lui ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Există un nivel de indisciplină inerent în şcoli, ca rezultat al faptului că elevii sunt la o vârstă la care sunt tentaţi să treacă peste reguli, iar această indisciplină poate duce la un comportament violent.
Părerea mea este că totuşi părinţii nu se implică suficient în educarea copiilor, sunt de părere că totul pleacă de acasă, din educaţia primită acasă. Climatul educativ restrictiv din familie, alăturarea la grupuri agresive şi consumul regulat de filme cu violenţă, practic îi împing pe elevi la violenţă.
Elevii care trăiesc în astfel de mediu de cele mai multe ori se comportă agresiv la şcoală.
Violenţa în şcoli este o problemă reală şi ar trebui să găsim cu toţii soluţii cum să limităm violenţa în şcoli.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu putem. Elevii-s prea prosti pentru a nu se bate intre ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu putem, deoarece scolile se fac cu oameni, iar oamenii nu vor actiona in veci ca niste oameni.

| Xpressurself a răspuns:

Noi, adultii nu o putem preveni singuri. sunt copii.
putem doar sa incurajam copii sa fie deschisi si sa nu se teama sa ceara ajutor si sa spuna adevarul.
sa stii ca din aceasta frica de a vorbi insuflata de 25 de ani de comunism in tara noastra, s-a nascut si acesta acceptare a coruptiei in Romania. pentru ca toti se tem sa vorbeasca. la fel ca elevii in scoli, invatati de parinti sa taca, sa nu se bage, sa nu le pese
sfaturile de mai jos sunt date de semidocti, asa cum sunt majoritatea intelectualilor. asta inseamna ca au un volum mare de cunostinte dar sunt ca si copiile xerox, adica stiu multe si inteleg putin. fara a intelege fenomenul nu ai cum sa-l eradichezi. poti doar, in cazul lor, sa alegi cel mai dragut raspuns, asa cum ti se pare tie ca-i bine sau ca a fost zis intr-un fel familiar si care-ti place. uneori adevarul nu este placut deloc tocmai pentru ca dezvaluie tendintele noastre adanc inradacinate. chiar si pe acest site, raspunsul castigator se alege in acelasi fel, deloc intamplator.
eradicare violentei presupune ca victima sa ia masuri, sa faca pasul in fata sa ceara ajutor si consiliere pentru ca nu este o victima numai la scoala, este si in familie, este si in propria fiinta si se complace a fi o victima. acesti oameni pot fi gasiti peste tot, in birouri, printre profesori, printre parinti, parlamentari, moderatori tv, muncitori, doctori, deputati si chiar mai departe, peste tot unde gasesti oameni.
si atunci te intreb este bun raspunsul/raspunsurile de mai jos. eu zic nu.
nu ei trebuie sa intreprinda actiuni (scoala, familia...adica ceilalti) ci chiar TU cel/cea care citeste

| TheAvenger a răspuns:

Da de ce satan să previn violența în școli? îi mai mișto când, în situația mea, în fiecare seară când ies pe poarta școlii să văd bătăi unu și unu. abia mai fac economie la tv, pe sport.ro la wwe.laughing..io una sunt de acord cu violența.

| PreaTareღ a răspuns:

Din cauza nefericirii

| Piratul10 a răspuns:

Asta chiar trebuie încercat pentru ca mai nou acum e cool si tare sa fi violent in școala daca te vede cineva ca ești violent vine si te aplauda si apoi ești in orice basca vrei.

| slowswag a răspuns:

Printr-o alta educatie