| anonim_4396 a întrebat:

Cum putem scoate dintr-un râu exact 6 l de apa, daca avem numai doua vase pentru a o măsura, unul de 4 l si unul de 9l?

Răspuns Câştigător
| Rock10 a răspuns:

Am rezolvat-o! Dar e mult de scris... sper sa se inteleaga! O sa scriu pe pasi:
1) 2x vasul de 4l se toarna in cel de 9l (avem 8litri in vasul de 9)
2) se iau inca 4l in vasul de 4 si se toarna in cel de 9 pana cand acesta se umple (8l+1l= 9 litri). Ne raman 3 litri in vasul de 4
3) Se goleste vasul de 9litri. Acum avem doar 3 litri in vasul de 4... Turnam cei 3 litri in vasul de 9
4) luam 4l in vasul de 4 si ii adaugam in cel de 9...acum avem in cel de 9litri: 3+4= 7 litri iar cel de 4 e gol.
5) luam inca 4 litri in vasul de 4 si turnam in cel de 9 pana la umplere. Acum avem 9litri in cel de 9 si 2 litri in cel de 4.
6) golim din nou vasul de 9litri. Ramanem doar cu 2litri in vasul de 4.
7) Turnam cei 2 litri in vasul de 9. Umplem din nou cel de 4litri si ii adaugam celor 2litri din vasul de 9. 2+4= 6litri de apa.
big grin

| Rock10 a răspuns (pentru Rock10):

Foarte buna intrebarea. Mai ai ceva asemanator?

11 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Scoti cu cel de 9 si-l umpli pe cel de 4, iti mai raman 5. Apoi scoti iar cu cel de 9 si-l umpli de 2 ori pe cel de 4 si iti ramane 1. 1 + 5 = 6(66) buhuhu big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Din moment ce iti trebuie 6 iar cel de 9 nu e marcat, am presupus ca ai alt vas in care trebuie sa pui apa.

| sabin89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu mai ai niciun alt vas in afara de cel de 9l si cel de 4l.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sabin89):

Sigur? Ce faci cu apa? laughing Pentru ca daca nu e inca un vas, sau ceva in care sa torni apa, cel de 9 ar trebui sa il umpli, deci te folosesti doar de cel de 4 pentru invarteli si cum nu e marcat...

| sabin89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Raspunsul lui Rock10 e bun; si bine explicat. Si nu e singurul mod de rezolvare. Uite si alt mod: Umplem vasul de 9l si turnam de doua ori in vasul de 4l; adica turnam o data, golim, mai turnam o data si iar golim. Am ajuns la situatia ca avem 1l in vasul mare si nimic in vasul mic. Turnam acel litru din vasul mare in vasul mic. Avem acum nimic in ala mare si 1l in ala mic. Acum umplem vasul de 9l si din el turnam in vasul mic pana il umplem, adica 3l. In vasul mare au ramas 6l.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sabin89):

Aha.

| Rock10 a răspuns (pentru sabin89):

E mai simpla solutia ta. Eu am obiceiul sa aleg metoda mai complicata laughing.

| LittleBugsBunny a răspuns:

Scoti intai un vas plin de 4 l si apoi inca o jumatate de vas de 4 l adica 2 l

| Rock10 a răspuns:

Folosești vasul de 4 litri de 2ori.Prima dată î-l scoți plin și verși apa în cel de 9l, după ce l-ai golit pe cel de 4l în reumpli dar de data asta pe jumătate, adică 2l!

| sabin89 a răspuns (pentru Rock10):

Masurarea trebuie sa fie exacta. Noi nu stim exact unde este jumatatea vasului de 4l, fiindca nu este marcata nicio diviziune pe vas.
Acelasi raspuns si pentru MirceaVintila.