anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Cum reactionati atunci cand un coleg de scoala va spune ca nu va suporta pentru ca va credeti prea destept si ca de fapt, nu sunteti asa de inteligent? Din acest motiv nu vorbeste niciodata cu voi.In ce priveste notele,voi obtineti note mult mai mari decat acel coleg insa el considera ca sunteti doar un tocilar, nu neaparat "inteligent" si tine sa va spuna asta.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adevarul e ca notele nu arata cat esti de inteligent, dar asta nu inseamna ca toti care au note mari sunt tocilari.
Oricum ar fi, nu ai cum sa il convingi ca nu are dreptate si cred ca nici nu ar trebui sa iti bati prea tare capul cu asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci tu ai accepta sa te socotesti "prost" fiindca asa ti se spune.Eu zic ca nu se poate nega inteligenta unui om.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca cineva mi-ar zice ca sunt prost, tocilar si nu stiu mai cum si eu nu as incerca sa ii demonstrez ca nu e asa, nu ar insemna ca ii dau dreptate. Ideea era ca orice i-ai spune, nu ai cum sa ii schimbi parerea si nici nu ar trebui sa te intereseze prea tare chestia asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si ce parere ai de situatia in care atunci cand raspunzi la ora, colegul respectiv incepe sa rada de tine, sa incerce sa te faca sa te simti prost, te comenteaza rautacios ca sa te faca sa te inhibi si sa pari prost asa cum spune?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lucrurile sunt foarte simple. Atat timp cat o sa vada ca te deranjeaza ce zice, o sa continue si o sa ii faca placere sa vada ca te afecteaza. Daca nu o sa iti pese si o sa il ignori, nu o sa mai fie prea interesant pentru el. Daca te inhibi la faze de genul asta trebuie sa mai lucrezi la partea cu increderea in tine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Totusi isi cam pierde timpul oricum sau o fi vreun sadic? De vreme ce nu "sunt asa de inteligenta","isi consuma energia" cam mult cu mine, nu? E problema mea cum sunt, desteapta sau nu.Nu trebuie sa sufere altii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum am mai zis, iti bati prea mult capul cu treaba asta.