| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa devin mai fericit? Sa gasesc bucurie in lucruri mici, sa redescopar entuziasumul, pentru ca le-am pierdut pe toate. Funda

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu e asa usor. Fericirea nu se castiga cu o funda. Asa toti am fi fericiti. Acest lucru vine cand trebuie. Oamenii sunt pusi in situati dificile pentru a invata ceva, pentru a se dezvolta. Pentru a iesi din astfel de momente, nu trebuie sa mai ai asteptari, nu trebuie sa te atasezi de ganduri, dorinte si asa nu o sa fi dezamagit.
Calea grea e cea naturala, procesul complex al omului. Calea usoara sunt drogurile si bautura. E acelasi lucru

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Antrenează-ți mintea să aprecieze lucrurile mici fiind recunoscător tot timpul pentru ce ai. Pentru că alții nu reușesc să aibă nici atât.

Eu mă gândesc uneori când mă trezesc la 3 lucruri pentru care sunt recunoscătoare și cum ar fi fost viața mea fără ele. Sau atunci când fac un lucru care-mi place, fac doar acel lucru, nu mă mai gândesc la probleme, chiar dacă doar beau o cafea sau ascult o melodie. Trăiesc puțin momentul laughing. Asta se numește "să fii prezent". Noi, de obicei, trăim în trecut, de asta suntem nefericiți. Și fii conștient de chestia asta, că tu ai controlul. Nu poți să controlezi problemele care apar din senin, dar poți controla felul în care reacționezi la ele și așa mai departe.