| Autumnfeelings a întrebat:

Cum sa ignor pe cineva(fosta cea mai buna prietena)?

Răspuns Câştigător
| crisu2012 a răspuns:

Hmm.Vezi tu? Aici e o mica problema.Trebuie sa te gandesti de la ce v-ati certat, cine poarta vina(tu sau ea), daca ea poarta vina esti sigura ca fapta ei este ata de tregica incat sa rupeti o prietenie.S-ar putea sa-ti para rau mai tarziu, gandeste-te.Dar dac intrdevar nu merita iertata atunci cel mai simplu mod este sa rupi orice legatura cu ea.Cum sa faci asta? Nu o mai baga in seama, da-i de inteles ca nu o mai vrei in preajma ta, spune-i ca nu o mai vrei in preajma ta, facebook, yahoo si celelalte sunt tot la fel legaturi, da-i ignore. Daca te-a facut sa suferi mult asa e cel mai bine, daca nu gandeste-te bine, o prietenie adevarata nu se gaseste la orice colt de strada.

| Autumnfeelings explică (pentru crisu2012):

Cand ea o sa fie o prietena adevarate o sa zboare porcu'(o sa ii cresca aripi). Dupa cat m-a facut sa sufar...

| crisu2012 a răspuns (pentru Autumnfeelings):

E totusi bine ca ti-ai dat seama la timp, inainte sa-ti faca si mai mult rau daca ai zis ca te-a facut sa suferisad

| Autumnfeelings explică (pentru crisu2012):

Da,dar fapta e consumata

26 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Mereu stau si ma intreb citind pe TPU, de ce fetele sunt cele mai certarete? Se mai incaiera si baietii, mai sar la bataie, dar dupa 5-6 zile sunt iarasi tovarasi? Chiar sunt curios ce va indeamna la asa ceva, ca eu nu pricep, mai ales ca tu spui "fosta cea mai buna prietena" Eu stiu asa prietenia este ca aurul si se caleste in foc.

| Autumnfeelings explică (pentru Urzi23):

Eram cele mai bune prietene dar ma tradat si mintit. Daca ma minte azi ma va minti si maine plus ca baieti nu a pleaca urechea la barfe dar fetele (unele) iubesc barfa si se comporta cu un om in functie de ce aud

| Urzi23 a răspuns (pentru Autumnfeelings):

IngerasulAnabella recunoaste o meteahna a fetelor deci este bine.Dar ce nu pricep, de ce nu aplici metoda baietilor =sa nu pleci urechiusa la birfe. Parerea mea sa nu te incaieri cu fosta ta prietena,bine este sa aveti un limbaj civilizat si sa nu rideti una de alta, spre deliciul primitivilor aici este beleaua fetelor ca se birfesc.Nu cred ca este cazul sa faci o tragedie din asta, trebuie sa deschizi larg ochii mintii cind zici acesta/aceasta este prietena/ul meu/mea.
Un weekend placut

| Autumnfeelings explică (pentru Urzi23):

Mersi.Dar din cauza ei aproape toate fetele ma urăsc.

| Urzi23 a răspuns (pentru Autumnfeelings):

Eeeeeeee aici este o belea oi avea si tu ceva vina, prin popor umbla vorba nu iese fum pina nu dai foc.Eu zic sa o lasi mai moale si sa nu te incaieri cu ele de multe ori moare omul cu dreptatea de partea lui.Nu vei schimba tu lumea ci lumea te va schimba pe tine.Stai linistita toate trec o sa intervina cine stie ce si uita de tine. Puna burtica pe carte si le dai clasa eu asa as face,nu este bine sa procedezi ca primitivii =scandal si cearta si paruiala, nu te baga in asa ceva ca esti cam singurica momentan.Rabda si tu dar sa fi politicoasa sa nu dai ocazie sa faca glume nesarate pe circa ta. Toate vor reveni la normal tu sa fi cea saritoare "cind il vezi pe om trintit jos nu ii mai dai un par ci il ajuti sa se salte "asa trebuie sa procedezi si vor ajunge si ele la mina ta dar nu le raspunzi la rau cu mai rau ci cu bine, aici e marea tarasenie, aici te vei arata deasupra primitivilor

| Autumnfeelings explică (pentru Urzi23):

Am tacut o zi intraga si cand am ajuns acasa abia mai arem pe picioare (la invatatura sunt foarte buna)

| Autumnfeelings explică (pentru Urzi23):

Ca sa stii toata ziua am fost distrusa iar la invatatura media 9, 53 isi spune replica

| Urzi23 a răspuns (pentru Autumnfeelings):

Ia sa faci tu de bine si sa nu mai fi distrusa ca o sa ajungi sa nu mai ai incredere in tine.Sa nu zici ca timpul sta in loc, ai rabdare ca se vor linisti Prin popor se spune timpul este cel mai bun leac. Poate ai si tu betesuguri si esti prea posesiva si nu este bine pe aici trebuie sa mai muncesti

| Autumnfeelings explică (pentru Urzi23):

Toat ce facea aceptam daca nu vorbea o zi cu mine nu ziceam nimic dar daca facem eu astea ea se certa cu mine.

| Urzi23 a răspuns (pentru Autumnfeelings):

Pai stai asa ca nu este bine aia f,,, esti tu si ea este ofticoasa poate ii faceai si temele.Ingerasule sa inveti sa te folosesti de aripioare=mintea ta nu sa te lasi condusa cum duci catelul in parc ca nu este bine, o sa ajungi dupa atitea capitulari neconditionate sa nu mai ai incredere in tine.Tu esti vinovata ca ai permis sa se intimple asta trebuie sa lucrezi la personalitatea ta. Trebuie sa iesi din bucluc ca motanul in pom si ciinii latrind pe jos a paguba ca motanul sta bine mersi si el stie ca potaile or sa plece in treaba lor.

| Autumnfeelings explică (pentru Urzi23):

Nu i-am facut temele deloc. Daca ma suparam pe ea ma lovea iar i dadeam inapoi dupa care ma mai lovea din nou dar eu plecam de langa ea.

| Urzi23 a răspuns (pentru Autumnfeelings):

Cauti alta prietena si gata.Nu mai spune la toate fetele chestiile tale de suflet, ca o sa patesti ca ala care darima gardul si se mira de ce trec toti prin ograda lui

| Autumnfeelings explică (pentru Urzi23):

Nu le-am zis fetelor.Fosta BFF le-a zis tuturor minciuni eu am tacut ca considera ca nu le intere ce fac in viata dupa scoala.

| Urzi23 a răspuns (pentru Autumnfeelings):

BFF=? sunt mai nepriceput.Ai procedat bine ca ai tacut. Tacerea este de aur, ea se da in spectacol tu mai ai de rabdat puteai sa faci si tu o gaselnita sa ii dai o moneda de 1 ban sa ii zici "pentru spectacol" si sa ii intorci spatele.Cel mai bine din punctul meu de vedere este sa nu intri in hora ca o sa iesi mototolita.Eu zic ca rabdare poti avea si gata ca totul trece si nu trebuie niste rautati sa le pui la suflet.Nu cauta sa ai neaparat "aliati" pentru a raspunde cu ac moneda aici este marea leapsa nu te baga in cird cu primitivii. Stai calma si ai rabdare, timpul va curge si in favoarea ta.

| Urzi23 a răspuns (pentru Autumnfeelings):

Uite un caz adevarat.La scoala copii string 2-3 lei sa cumpere un cadou de ziua dirigintei.In clasa este si o fata din cultul yehovist si ea nu vrea sa dea.Acum ea este tinta bataii lor de joc.Tu faceai fata una singura contra la turma de primitivi? Ea banuiesc ca inca rezista deoarece sistemul ei de valori o sustine. Deci acum intelegi de ce am zis sa lucrezi la personalitatea ta si la sistemul tau de valori, sa stii cum te vei raporta la cei din jur? Sistemul tau de valori te va defini pe tine si te va ajuta sa faci fata la cei cu care vei veni in contact.

| Autumnfeelings explică (pentru Urzi23):

Baietii sunt de partea mea nu de cealalta parte deci
Fetele tin cu fosta BFF
Baietii tin cu mine

| Urzi23 a răspuns (pentru Autumnfeelings):

Nu ai priceput nimic paa

| Autumnfeelings explică (pentru Urzi23):

Nu am de de sa ma schimb ea ar trebui sa se schimbe sa ienceteze sa mai distruga zile sau sa fie asa ca toti fug de ea

| Urzi23 a răspuns (pentru Autumnfeelings):

Paaaaaa

| Yanie a răspuns:

Usor! Nu mai vorbi cu ea

| Artemis94 a răspuns:

Cand va intalniti ii dai un salut sec, la telefon vorbesti cu ea doar ca sa nu fi nesimtita (ma indoiesc k te va suna) pe mess ii dai ign, cam atat cred straight face

| Lorenaaa15 a răspuns:

Pur si simplu nu o mai bagi in seama. Iti poti face alte prietene si poti sta cu ele.

| ang3l92 a răspuns:

Pentru Urzi23: problema este ca baietii se cearta din nimicuri.Pe cand noi fetele suntem unele mai rautacioase si la noi bff inseamna sa ne spunem reciproc ce avem pe suflet si dupa la nervi sa vorbim pe la spate si sa spunem minciuni pornind de la secretele bf-ului nostru.Majoritatea fac asta si de aceea e greu sa ai o bff.Te inteleg IngerasulAnabella.Am trecut prin asta si cel mai bine este sa nu mai vorbesti deloc cu ea; nici macar sa o saluti.La inceput o sa fie mai greu pentru ca ea nu va renunta asa de usor dar tu trebuie sa ii arati ca stii ce vrei si stii ce fel de prietene accepti sa ai langa tine.Asta e parerea mea sper ca te-a ajutat cu ceva. Pupici