| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa invat sa iau examenul pentru scoala de soferi din prima?

17 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Învăţând şi conducând. Trebuie să citeşti legislaţia (1 dată cred că ajunge) şi să faci toate testele din carte de câteva ori. Pe lânga asta trebuie să ştii să conduci. Să acorzi întotdeauna prioritate, să conduci regulamentar (pe banda 1, mai puţin dacă e ocupată), să ştii să faci manevrele (parcare cu spatele, întoarcere din 3 mişcări, pornirea din rampă, etc).

| juniper a răspuns:

La teorie trebuie sa inveti mult, iar la practica sa fii foarte atent, mananca sanatos si echilibrat, cand ajungi acasa relaxeza-te o ora, astfel si creierul tau va fi odihnit si va fi capabil sa retina lucrurile mai usor, nu invata cu televizorul si calculatorul! Calculatorul oboseste creierul, chiar daca nu stii, cand inveti, nu sta ore intregi cu ochii in carte, mai fa o pauza de 30 de minute. Desi ai impresia ca nu sti nimic si totusi ai invatat, nu-ti face griji, creierul tau a retinut informatiile, numai ca are nevoie de odihna, iar dimineata te vei trezi si iti cei aminti ce ai invatat. Cel mai IMPORTANT lucru este somnul, nu sta pana noapte pe messenger sa vorbesti cu colegii tai, las' ca ii vezi maine la scoala, ai nevoie de odihna 8 ore, nu sta pana la 1 noaptea cum fac altii, altfel nu vei mai retine nimic si elimina stresul, daca esti stresata pune muzica relaxant, gasesti pe www.trilulilu.ro. Sper sa te ajute sfaturile mele;) si mult noroc cu invatatul.

| Anca a răspuns:

Eu am facut toate testele din carte. Am memorie vizuala f buna. Daca nu as fi vazut toate intrebarile, si sa le fac macar o data, nu as fii reusit la examen.
Am luat 25 de puncte. E f mult pe logica. Si cand vezi intrebarile, cele care sunt asemanatoare, trece-le o coloana. Ca sa le memorezi. Alea dificile!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sa zic? Greu. Incearca sa inveti logic, nu te lua dupa prostiile alea de carti pe care le-au scris militienii, desi intrebarile (multe inepte), concepute de ei apar si-n chestionarul de la sala. Mai ai nevoie sa sofezi cat mai mult, fiindca exercitiul chiar conteaza. Si nu in cele din urma iti mai spun o chestie. Ai nevoie de ceva genetic care rezolva coordonarea miscarilor. Se pare ca e greu pentru unele persoane. Am o colega, care a dat examenul de 7 ori si nu are inca permis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Prin studierea legislației rutiere în vigoare, iar instructorul auto să te dirijeze în trafic prin diferite forme de manevrare a mașinii în funcție de indicatoare, semafoare, zi, noapte, trafic intens sau nu, drum drept, drum cu obstacole, mai exact prin testarea ta față de ceilalți participanți la trafic, etc. În caz contrar riști să devii pericol pe drumurile publice!
Hai cu permisul la purtător.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Temeinic! Daca nu iti sta capul acolo, la ce inveti, la ce faci... e greu. Dar nu iti face griji daca nu iei din prima, nu iti pune pe carnet a cata oara ai luat examenul, lasa mandria deoparte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am dat de 8 ori pana acum crying... da da stiu rusinos. cred ca faza e sa inveti bine si sa te duci at cand esti pregatit.nu te du acolo doar sa-ti incerci norocu (cum am facut eu pana acum). si la traseu sa fii atent (nu te uita pe dealuri aiurea) fredoneaza o melodie in gand si o sa fii mai relaxatwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pur si simplu inveti si ambibita comteaza daca nu ai ambitie nu rezolvi nimic tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai uite care-i treaba... Daca Citesti o data cartea dar sa o citesti (nu asa cum citesti ziarul pe W. C) sa fi atent si sa inveti catusi de putin semnele il iei 100%. Majoritatea intrebariilor sunt Logice unele raspunsuri sunt de asa natura incat sa nu prea ai cum a le rata. Dar bineinteles ca nu vei lua examenul daca nu ai habar un pic despre ce e vb acolo! In rest Floare la ureche big grin Bft all

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce trebuie sa invat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

sa invat legislatia

| NicuC a răspuns:

Invata de aici: https://learn.driveschool.ro/ si iei garantat

| icerider a răspuns:

Parcurge de doua ori mediul de invatare de pe http://auto.receptie.ro dupa care verifica-te pe http://www.drpciv.ro

| Calin_Vlad_Moldovan_1996 a răspuns:

Trebuie sa inveti mult din carte si trebuie sa pricepi si sa inveti cum poti sa iei permisul daca nu incerci sa inveti din carte altfel n-ai cum sa poti sa stii ce ai de facut atunci vei merge sa da la permis

| Fata_Ion_1987 a răspuns:

Cum sa invat sa dau de permis

| Ivan_Andrei_1994 a răspuns:

Inainte cu o saptamana de examenu de teorie faci chestionare multe...iar inainte cu o zi faci 20 teste de pe www.drpciv.com si sa le iei pe toate 20. abia atunci poti sa zici ca ai luat Sala Mare.din propria experienta ti-o spun;)

| Costea_Mihai_1997 a răspuns:

Si eu va multulmesc ca ma ajutati