| brokxy a întrebat:

Vreau sa ma angajez undeva dar au zis ca se lucreaza de luni pana duminica in fiecare zi 8 ore. Daca au zis ca si in weekend. Au voie sa nu imi dea nicio zi libera deloc? E posibil sa lucrezi in fiecare zi fara zi libera?

14 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Not really, nope. Faza e sa vezi ce e trecut in contract.

| Nemessys a răspuns:

Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.

8x7 = 56 de ore. happy Deci e ilegal ce fac ei.

| brokxy explică (pentru Nemessys):

Deci si daca e nonstop nu conteaza trebuie sa nu depaseasca 48?
Se poate sa fi zis ca lucrez in weekend dar o saptamana se poate ca da si una nu?

| gemeni6226 a răspuns:

Eu cred in felul urmator:si unde lucrez eu se lucreaza si in weekend deci simbata si duminica dar asta nu inseamna ca nu am zi libera.Intr-o saptamana iau eu simbata si duminica liber in alta saptamana colega mea de schimb.Dar in saptamana in care nu am simbata si duminica am in alte zile liber sa zicem miercuri si joi sau joi si vineri.O data am nimerit de am avut asa :simbata si duminica si in continuare luni si marti(minivacantalaughing

| brokxy explică (pentru gemeni6226):

Deci nu se poate sa lucrez o luna intreaga de luni pana duminica nu? Poate am inteles eu gresit Se poate sa imi dea si mie o saptamana cu weekend liber?

| gemeni6226 a răspuns (pentru brokxy):

In mod sigur ai inteles gresit, dar totusi nu ti fie frica intreaba.Mereu e mai bine sa întrebi decât să nu întrebi ceva si de aceea sa dai in bara.

| siriusblack98 a răspuns:

Probabil s-au referit ca se lucreaza de luni pana duminica inclusiv, dar in ture.Adica poti spre exemplu sa lucrezi 5 zile de miercuri pana duminica si sa stai acasa luni si marti.

| antimulte a răspuns:

Vezi in contract ce scrie. Trebuie sa aiba rubrica asta in care e descris si detaliat programul de lucru si zilele de repaos. Zilele de weekend sau sarbatori legale in care se lucreaza, se remunereaza dublu fata de zilele normale de lucru, sau se recupereaza cu zile de concediu. Daca ti se ofera plata sau zeci de zile de concediu de odihna plus, e legal, oameni sunt acoperiti, depinde de tine daca esti de acord sau nu.
Ca exemplu, si eu lucrez 6 zile, lucrez toate duminicile, 4 ore in fiecare duminica. Si mi se pun 2 zile de concediu in plus pe fiecare luna... ca nu am optiunea cu plata in plus.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Personal daca cineva, angajator, iti spune asta inseamna ca isi cam doreste sa te exploateze. Inca mai sunt angajatori care cred ca pot pacali tineretul la primul loc de munca si sa le spuna ca lucreaza toata saptamana pe un salariu mic si apoi cand le da contractul de munca sa scrie acolo ca lucreaza 40 de ore.
Pentru mine, ca si pentru tine, trebuie sa te ghidezi dupa urmatoarele aspecte:
1. Contractul de munca trebuie sa fie facut inainte sa incepi efectiv sa lucrezi.
2. La job-urile mai bune se face si o protectia muncii.
3. Nu semnezi contractul pana nu vezi clar conditiile de munca: 40 de ore pe zi/munca in ture - cum sunt turele, etc.
4. Salariul pe contractul de munca este trecut in brut verifica pe net ca sunt calculatoare cat este net. Nu te baza pe contractele sau angajatorii care iti spus ca iti dau minimul pe economie si restul pe sub mana.
Acum chiar dupa ce semnezi un contract si astea mai sunt angajatori care au prostul obicei sa te tina peste program, sa iti reproseze sau sa te forjeze. Daca este asa conform contractului odata semnat tu nu esti obligata sa faci nimic din ceea ce nu scrie in contractul de munca si daca comenteaza seful nu te ingrijora ca poti sa chemi protectia muncii.
Ca o chestie la primul loc de munca daca ai studii superioare statul da si el 800 de ron luna de luna in primul an, dar ii da angajatorului. Daca nu lucrezi statul iti da acesti bani tie sub forma de somaj.
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar câți ani ai draga că zici că ai ieșit din puf

| brokxy explică (pentru anonim_4396):

20 e primul meu job

| Nemessys a răspuns (pentru brokxy):

Eu zic sa te mai interesezi de program deoarece sigur ai inteles ceva gresit.

Poate o saptamana lucrezi 7 zile si cealalta mai putine.

| aimullah123 a răspuns:

Cauta-ti si tu un loc de munca in care ai 2 zile libere si de preferat fara tura de noapte.

| Nonolita a răspuns:

Si nu ti-a zis ca ai libere in alte zile ale saptamanii? Unde e locul ala cu 8 ore pe zi dar si in weekend?