| fluture156 a întrebat:

Cum se calculeaza media la o materie?

Răspuns Câştigător
| Flaviucu a răspuns:

Daca materia contine si teza se calculeza asa:
De exemplu:
* notele sunt 7, 9, 9, 6, iar nota la teza 8. Media = [(7+ 9+9+6) / 4 *3 +8]/ 4 = (7.75 *3 +8)/ 4 = (23.25+8)/4 = 31.25/4 = 7.81 si se va rotunji la 8.
Daca nu contine teza se calculeaza asa:
De exemplu:
*notele sunt 7, 9, 9, 6. Media = (7+ 9+9+6) / 4 = 7. 75si se va rotunji la 8.

3 răspunsuri:
| xXdoareuXx a răspuns:

Daxa la acea materie ai dat teza media se calculeaza in felul urmator: Media notelor inmultit 3 pluz nota din teza totul impartit la 4... iar la materiile unde nu ai note faci pur si simplu media aritmetica...aduni notele si le imparti la nr de note

| CantThinkOfAName a răspuns:

Simplu.
Aduni toate notele şi le împarţi la numărul de note.

La cele unde ai şi teza se face în modul următor :
Aduni toate notele din oral, teste etc., apoi le împarţi la numărul note, apoi înmulţesşti cu 3, aduni şi teza, şi după împarţi la 4.

O zi bună.