| pintexim a întrebat:

Cum se calculeaza media cu teza la o materie?

12 răspunsuri:
| Holocaust a răspuns:

[(Media notelor din oral x 3)+Nota teza] : 4

| pintexim explică (pentru Holocaust):

Pai si de ce se inmulteste cu 3? iar apoi de ce se imparte la 4

| pintexim explică (pentru Holocaust):

Ce semnifica 3 si 4?

| Holocaust a răspuns (pentru pintexim):

Teza contează doar în proporţie de 25%, adică (1/4)x100,iar notele din oral 75%, adică (1/3)x100.

| BlackEyedGirl a răspuns:

[(suma notelor/ numarul notelor) *3 + teza]/4
P.S. Daca lamedia notelor, iti da un numar cu virgula, se iau numai primele 2 zecimale (de exemplu: 9. 3333333, se ia numai 9.33)

| DidiutzMic a răspuns:

Hei. Se aduna toate notele pe care le ai la acea materie, fara teza, se impart la cate sunt de exemplu (8+9+5): 3
Dupa aduni teza cu rezultatul care l-ai obtinut din toate notele adunate si le imparti la 2.
Ex: (8+9+5):3=7 si ceva +teza:2

| kammy272315 a răspuns:

Sa icem ca ai notele 10, 8, 6, 10 si 8 in teza. Le aduni pe toate si le imparti la cate sunt (10+8+6+10):4=34:4=8.5x3=25.5+8=33.5:4=8.375. Asa se face media la o materie cu teza.

| Nae_Valy_1995 a răspuns:

Se face media in oral...se inmulteste cu 3 se aduna cu nota din teza si se imparte la 4.

| alisor23 a răspuns:

Se aduna toate notele in afara de teza si se imparte la cate note ai de exemplu
6, 8,7, 5egal5.6 iar apoi aduni cu teza rezultatul tau, si imparti la 2

| Bratu_Ionut_1995 a răspuns:

Media de la oral (ex.9) inmultita cu 3 plus teza(ex.8) impartit la 4
ex [(9*3)+8]/4

| pintexim explică (pentru Bratu_Ionut_1995):

Pai imi poti spune de ce se inmulteste cu 3 si se imparte la 4?