| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face ca în țarile cu rata mare de angajați ca Japonia, Coreea de Sud, Germania și Norvegia depresia este comuna iar în țari precum Grecia, Albania sau Spania cu mulți șomeri și tineri care nu muncesc depresia este aproape inexistenta iar sinuciderea este ceva foarte rar?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu daca ai avea siesta numa de zi cum au grecii și spaniolii nu ai vrea să trăiești mai mult?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Grecii? Fiindcă e leneși.

| dullcat a răspuns:

Pe ce te bazezi cand faci astfel de afirmatii? As vrea sa citesc si eu.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Da pe Google World suicide rate și World unemployed rate

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si raspunsul il gasesti tot pe google : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1414701/

| relian a răspuns:

Ce arati tu sau intrebi nu are relevanta, adica nu poti face aceasta comparatie.
Cind faci chestii de genul, sau observatii, se fac pe acelasi numar de locuitori.

E normal ca Grecia, Albania care are 3 lulele de populatie sa aiba numar mic de oameni de care spui tu.
Japonia care are populatuie cita frunza cita iarba, e si logic sa aiba si numar mare de sinucigasi, depresivi etc.

Deci trebuie sa ai date la nr de locuitori, nu ca tara x are milioane, ailanti ici colo.
Eu mai degraba cred ca devii depresiv cand freci tiparu, cand freci menta, decat atunci cand ai ocupatie si te tii ocupat, nu ai timp sa iti faci ginduri de mai stiu eu care.

Chestia sat mai tine si de educatia omului, de cit te duce mintea, in cazul celor saraci cu duhul, apara mai rar exemplare genul asta ce arati tu.
Mai tine si de sanatatea populatiei, de ce defecte sunt in acea populatie si alte chestii ce nu imi vin acu in minte.

| J0B0MAT a răspuns:

Păi știi cum e, fericiți cei săraci cu duhul.Asta chiar e foarte adevărată.Cât de fericiți sunt țiganii de exemplu, cei care nu au mai nimic.Chiar îi invidiez uneori pentru idontgiveafk-ul lor.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Ei au totusi carute si se plimba peste tot

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar noi mașini.

| LordCristobal a răspuns:

Probabil volumul de munca e prea mare si oamenii se satura sa faca ceva ce nu le place intr-un mod repetat.De asemenea si grijile cotidiine ii afecteaza la nivel psihic.
De astfel exista si o legatura intre depresie si inteligenta.
Oamenii mai inteligenti au depresie deoarece gandesc prea mult lucrurile si sunt prea perfectionisti.De altfel in timp ce nordicii sunt mai harnici si putin deprimati, sud europeeni sunt mai lenesi si mai relaxati si nu intra in depresie asa usor.
Si vremea e un factor care cauzeaza depresia, nordicii au multe luni in care nu primesc lumina solari si automat sunt mai tristi.

| Xox0 a răspuns:

Nu stiu despre Norvegia, dar in Japonia si Coreea de Sud este o cultura toxica a muncii. Trebuie sa muncesti de dimineata pana seara, esti respectat daca stai peste program si in Coreea de Sud pustii sunt tocati de mici sa inveti pentru bacalaureatul lor deoarece de ala depinde viitorul lor.
Dar lasand asta, sigur sunt someri fericiti si in tarile astea doua. Una e sa fii somer, alta e sa fii angajat.