| 4inel a întrebat:

Cum se impaca tigara si alcoolul cu crestinismul?
Este normal ca un crestin sa bea si sa fumeze?

Răspuns Câştigător
| andreea_7473 a răspuns:

Abis, ai inteles gresit niste lucruri. Faptul ca avem exemple in Vechiul Testament despre betii nu inseamna ca ar trebui sa le urmam (nici ca au fost incuviintate de Dumnezeu - fiecare si-a primit sau isi va primi pedeapsa). Alcoolul si tutunul (ca si alte vicii) sunt blamate pentru faptul ca te indeparteaza de Dumnezeu. Iar chestia asta nu mai tine de ce scrie in Biblie sau ce zice la biserica, ci de constiinta ta de crestin. Pana la urma obiectivul principal al crestinului este sa se apropie cat mai mult de Dumnezeu (sfintii isi petrec toata viata in efortul acesta), iar cand zaci beat mort nu cred ca-ti mai merge mintea la Dumnezeu. In principiu, orice exagerare devine patima iar patima devine a doua fire. Dau ca exemplu alcoolismul. Azi o bere, maine o bere, ajungi ca in perioadele cand ti-e greu (sau esti doar frustrat) sa nu te mai desparti de alcool, pentru ca te face sa-ti uiti necazurile si-ti da curaj. Nici nu-ti dai seama cand ii devii rob. Ce inseamna sa fii rob? atunci cand lasi sa te conduca ceva, cand nu mai poti functiona fara acel ceva. Si atentie, nu este vorba numai de alcool aici. Nu se vorbeste despre lucrurile astea ca niste patimi si sunt acceptate de societate, dar cu ce e mai presus cineva care pofteste toata ziua la inghetata, sa punem, si nu isi poate stapani pofta asta, astfel incat mananca zilnic inghetata? Nimic rau in asta, o sa spuneti, dar va spun eu, fiinta aceea nu se mai poate controla, este sclava. Si cum ziceam, astfel de patimi ne indeparteaza de Dumnezeu pentru ca ne concentram la ele (poftim toata ziua la o inghetata in loc sa ne gandim la Dumnezeu) si nici macar nu suntem constienti de lucrul asta.

In ceea ce priveste citatul de la Cina cea de Taina, ai grija ca acolo nu mai e vorba de vin, ci de Sf Impartasanie, adica trupul si sangele Mantuitorului. Atunci a fost instaurata taina Euharistiei si din acel moment, crestinii se impartasesc cu trupul si sangele lui Iisus, nu cu vin si paine. Deci nu poti vorbi de faptul ca in acel moment Iisus ne-a indemnat sa bem vin, poti spune ca ne-a invatat sa ne impartasim.

32 răspunsuri:
| Dan a răspuns:

Nu are nimic tigara si bautura cu crestinismul.

| LuS[z] a răspuns:

Eu cred ca crestinismul este o religie foarte permisiva(fata de altele) in sensul ca ai de unde alege adica exista acel free will(liberul arbitru)

| yuli10 a răspuns:

In ziua de azi sunt preoti care violeaza si fura. chiar crezi ca un crestin care fumeaza si bea incalca atat de mult invatarile crestine?

| matura a răspuns:

Crestinismul nu ingradeste omul, doar ii arata calea cea buna.
Nu trebuie sa facem din crestinism o dogma.Crestinismul se ocupa de sufletetul omului pentru ca acesta ajunge in fata Domnului.
Daca stii sa-ti franezi viciile (bautura si tigara)inseamna ca esti un om constient de implicatiile nesanatoase a viciilor, in viata ta.

| abis a răspuns:

Nu exista in biblie niciun verset care sa interzica fumatul. Iar in privinta bauturii, unele dintre cele mai morale personaje biblice consuma alcool. De exemplu, Noe, imediat ce debarca din Arca, planteaza vie, culege struguri, face vin si se imbata atat de tare, incat zace gol (urmeaza povestea cu blestemul lui Ham). Altul, Lot: se imbata atat de tare incat nu isi da seama ca, in doua seri, face sex cu propriile lui fiice.

Pana si Isus consuma, la masa, alcool. Probabil in cantitati mai mici decat cei doi pe care i-am dat mai sus de exemplu. Un crestin, daca nu vrea sa se creada el insusi mai bun decat Isus, ar trebui sa procedeze intocmai ca Isus, adica sa consume regulat vin.

| abis a răspuns:

Uite, o sa iti dau cateva citate din biblie ca sa te convingi ca am dreptate:

"Noe era om drept şi neprihănit între oamenii timpului său şi mergea pe calea Domnului."
"Atunci a început Noe să fie lucrător de pământ şi a sădit vie. A băut vin şi, îmbătându-se, s-a dezvelit în cortul său."
E clar deci ce trebuie sa faca un om neprihanit, care merge pe calea Domnului?

Iar Isus spune, printre altele:
"Nu ceea ce intră în gură spurcă pe om, ci ceea ce iese din gură, aceea spurcă pe om." (deci alcoolul nu spurca pe om)
"Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine şi binecuvântând, a frânt şi, dând ucenicilor, a zis: Luaţi, mâncaţi, acesta este trupul Meu. Si luând paharul şi mulţumind, le-a dat, zicând: Beţi dintru acesta toţi" (deci bea si indeamna si pe altii sa bea)

Imi pare rau pentru tine, dar daca te abtii de la vin nu poti fi un crestin adevarat. Cum poti sa crezi ca Isus ar da ucenicilor lui un lucru care le face rau?

| abis a răspuns:

Andreea, eu imi argumentez spusele cu citate din biblie. Si tu esti cea care a inteles gresit, nu eu.

Iti amintesc ca om drept şi neprihănit, singurul crutat de D-zeu in timpul Potopului, cand a ucis batrani, femei, copii, bebelusi proaspat nascuti, deci un om mai drept si mai neprihanit decat toti acestia, singurul care merita sa supravietuiasca, este in fond un betiv. Asta inseamna ca intre a fi drept si neprihanit si bautura nu este nici o contradictie.

La fel si in cazul lui Lot.

Indemnul de a consuma vin se regaseste si in alte capitole din biblie. In Cantarea Cantarilor apare textual: "Întăriţi-mă cu vin, cu mere răcoriţi-mă".
Sau: "Strâns-am miruri aromate, miere am mâncat din faguri, vin şi lapte am băut. Mâncaţi şi beţi, prieteni"

Cat despre Isus, ceea ce a facut la Cina cea de Taina arata cat se poate de limpede ca: avea vin la masa; obisnuia sa consume vin; indeamna si pe altii sa o faca. De altfel, era cunoscut in comunitate ca si bautor de vin (vezi Luca 7:34 sau Matei 11:19).

Tu spui ca tutunul este blamat in biblie. Indica-mi si mie te rog versetul respectiv. Dar sa nu fie o interpretare discutabila, sa fie chiar blamat tutunul. happy

Ultima intrebare: atunci cand primesti impartasanie nu ingurgitezi paine si vin, ci carne si sange? Da-mi voie sa nu te cred. Mie nu mi s-a parut ca ar avea un asemenea gust... Si nu cred ca atunci cand am luat impartasanie am fost un canibal.

| abis a răspuns:

4inel, mie mi se pare ca tu ai o interpretare ciudata. Pur si simplu te prefaci ca in biblie nu scrie ceea ce am spus eu!

Nu rezulta de nicaieri ca Noe ar fi un exemplu negativ. Dimpotriva, nu este pedepsit cu nimic. Singurul pedepsit este Ham, care i-a acoperit goliciunea lui Noe, rezulta ca trebuia sa-l lase sa zaca acolo beat si gol. Altcineva nu a fost pedepsit.

Lot, de asemenea, nu este pedepsit ca a baut. Personajele negative, daca vrei, sunt fetele care au profitat de betia lui, insa nu scrie nici macar un singur cuvant acolo din care sa intelegi ca Lot a gresit.

Neglijezi, pe de alta parte, citatele in care scrie textual ca este bine, indicat sa bei. Nu-mi veni cu Corinteni sau Efeseni, pentru ca nu poate un om, fie el si Pavel, sa contrazica invatatura pe care a dat-o insusi Dumnezeu.

In ceea ce priveste tutunul, ce spui tu acolo din Romani un cuprinde cuvantul "tutun" sau "tigari", este doar interpretarea ta ca se refera si la ele.
Nu poti interpreta Romani fara sa ai in vedere cuvintele lui Isus, care au mai multa greutate decat ale unui om fie el si apostol: "Acum şi voi sunteţi nepricepuţi? Nu înţelegeţi că tot ce intră în gură se duce în pântece şi se aruncă afară? Iar cele ce ies din gură pornesc din inimă şi acelea spurcă pe om. Căci din inimă ies: gânduri rele, ucideri, adultere, desfrânări, furtişaguri, mărturii mincinoase, hule.Acestea sunt care spurcă pe om"

Deci ceea ce trebuie sa faci este sa te feresti de ganduri rele, de ucideri, de furtisaguri etc nu sa te abtii de la tutun si bautura. Pentru ca prin ele iti necinstesti trupul, nu prin ceea ce mananci, bei sau fumezi.

Imi pare rau sa-ti spun, dar nu esti un bun crestin cu parerile astea eretice ale tale.

| abis a răspuns:

Du-te şi mănâncă cu bucurie pâinea ta şi bea cu inimă bună vinul tău, pentru că Dumnezeu este îndurător pentru faptele tale (Ecleziastul 9:7)winking

| abis a răspuns:

Nu vrei sa-ti bati joc, dar pur si simplu pretinzi ca in biblie nu scrie ceea ce scrie. Ham este singurul vinovat pentru blestem, cine l-a pus sa-si acopere tatal? Sau tu crezi ca Dumnezeu pedepseste asa, aiurea, fara un motiv intemeiat, nu pe cel care greseste, ci pe rudele sale? Frumoasa imagine ai despre Dumnezeu...
Adica acolo scrie clar "Du-te şi mănâncă cu bucurie pâinea ta şi bea cu inimă bună vinul tău", si tu zici ca nu scrie asa ceva?!
Si inca ceva: prima minune facuta de Isus a fost sa schimbe apa in vin. L-ar fi rugat Fecioara Maria pe Isus sa faca asta, daca ar fi fost un lucru rau sa bei? Ar fi facut Isus asta, daca era un lucru rau? Zici ca "Vai de cel ce dă aproapelui său să bea", deci "vai de Isus"? Numai blasfemii scrii pe topicul asta. Caieste-te cat nu e prea tarziu, cu un pahar de Merlot in fata...

| abis a răspuns:

Andreea, eu nu apartin niciunei secte. laughing)
Vrei sa spui ca in biblie nu scrie ce am spus eu? Ca citatele sunt inventate de mine? NU, le-am dat exact cum sunt scrise in biblie. Daca acolo scrie "beti vin", n-am ce face. Trebuie sa fii sectant pentru a recunoaste adevarul? Adica, in bibile scrie "mananca si bea cu bucurie vinul tau" si se gaseste un oarecare de pe net sa spuna ca nu-i asa? Pai tu dupa cine te iei, daca esti cu adevarat crestina, dupa ce spune biblia sau dupa ce spune un anonim de pe net?

| abis a răspuns:

Daca tu spui ca alcoolul nu e interzis, atunci suntem amandoi de acord ca 4inel se inseala atunci cand spune ca un crestin nu bea... Si atunci nu are rost sa ne mai contrazicem. Inseamna ca la intrebarea lui 4inel avem amandoi acelasi raspuns: da, este normal.

In privinta bisericii din care fac parte, nu am spus niciodata ca as face parte din vreuna. Cred ca optiunea religioasa este o problema intima a fiecaruia si nu se cade a fi trambitata pe diverse site-uri. Ori in piata publica... Eu nu discut aici punctul de vedere al unei biserici sau al alteia, caci bisericile sunt alcatuite din oameni care pot gresi. Eu discut doar despre ceea ce scrie in biblie; cine considera ca biblia este cuvantul lui D-zeu catre omenire trebuie sa tina cont de tot ce scrie in ea, nu doar de fragmentele care ii convin. In cazul de fata, in biblie sunt scrise suficiente lucruri care te indreptatesc sa consideri ca cel care propovaduieste abstinenta de la alcool nu are o baza biblica.
Optiunea mea religioasa nu are nimic de-a face cu aceasta discutie, pot fi crestin, musulman, budist, ateu, zoroastrian etc., nu conteaza, important este daca ceea ce afirm este argumentat sau nu. Cu ce s-ar schimba lucrurile daca as apartine vreunei biserici? Ar schimba asta textul biblic? Nu. Retine ca eu nu spun ca e bine sau rau sa bei ori sa fumezi, personal nu fumez si beau alcool poate odata pe luna, in cantitati rezonabile, eu spun doar ce rezulta din textul biblic, pentru cei care pun pret pe el.

| abis a răspuns:

Andreea, dar eu mi-am lamurit lucrurile astea, sunt foarte clare. happy
Ultima impartasanie am primit-o cand aveam vreo 4 ani, m-a dus bunica la biserica. Dar tin minte gustul, era gust de paine si vin, nu de sange si carne. Urmatoarea nu stiu daca va mai fi...

| abis a răspuns:

Anonimule,
Te hazardezi cu presupuneri nefondate. Daca spui ca m-as crede un mare Guru, inteleg ca nu stii semnificatia termenului...

Nu m-am declarat nici crestin, nici hindus, nici ateu si nici altceva. Nu am spus nici ca nu cred, nici ca cred tot ce scrie in biblie. Doar am aratat cuiva citate din biblie. Si vad ca asta derajneaza pe niste auto-declarati crestini... Curios ce fel de crestini neaga si resping biblia, si prefera sa creada cuvintele unui om oarecare...
Nu am expus pozitia mea, ci pozitia bibliei. Iar cineva care crede ca biblia este cuvantul lui D-zeu, trebuie sa faca ce scrie ac (eu nu am spus care este pozitia mea fata de biblie si fata de D-zeu. Nu conteaza ceea ce cred si ce fac eu, ci, in contextul de fata, daca concluzia pe care o trag este sau nu justificata. Iar in contextul de fata, este.

Pot sa-ti spun, dar numai daca insisti sa stii, ca atunci cand imi stabilesc regimul alimentar (includ aici si alcoolul) ma iau in primul rand dupa ce este sanatos si in al doilea rand dupa ce imi place, nu dupa alte scrieri.

Cat despre evolutionism, da-mi voie sa-ti spun ca sunt numerosi crestini care sustin teoria evolutionista. Nu este neaparat incompatibila cu crestinismul. A respinge evolutionismul din motive religioase nu spune prea multe lucruri bune despre persoana care o face...

| IqStorm a răspuns:

Pai dacă biserica ar avea ceva cu alcoolul nu ţi-ar da să bei vin cu diverse ocazii şi sărbători. Despre tutun nu cred că se spune nimic în biblie. Pănă la urmă, mai importante sunt faptele şi vorbele.

| andreea_7473 a răspuns:

Abis, citind tot ce-ai scris, primul impuls a fost sa te intreb daca ai discutat toate aceste lucruri cu duhovnicul tau. Acum insa nu mai vreau sa te intreb decat care este secta careia ii apartii.

| andreea_7473 a răspuns:

Deci ca sa ne intelegem, alcoolul nu e interzis in ortodoxie, trebuie doar sa respectam cateva reguli cand il consumam: cumpatarea si abstinenta in timpul posturilor (cand avem totusi dezlegari - la vin, undelemn, peste). Oricum, termenul "cumpatare" defineste orice consum de alcool. N-ai decat sa incerci sa ma convingi ca in Biblie scrie ca trebuie sa ma fac manga, eu stiu una si buna: alcoolul in exces ma face sa-mi pierd umanitatea si sa uit de Dumnezeu. Deci de ce l-as consuma?
cat despre tutun, n-am de gand sa intru intr-o discutie. Atat iti spun, ca face parte din acele lucruri care ne distrug corpul iar trupul nostru este templul Duhului Sfant, este plin de harul pe care il primim la cele 7 Sfinte Taine asa ca orice lucru care ne pateaza va alunga si acest har. Acum evident, depinde de noi daca vrem sa avem har sau nu. In plus, nu cred ca suntem constienti ca a ne distruge singuri cu buna stiinta trupul este echivalent cu sinuciderea si stim bine cat de mare e considerat acest pacat in Biserica Ortodoxa.

PS. Daca nu apartii niciunei secte, atunci carei Biserici apartii? Nu de alta, dar daca crezi in Iisus Hristos, stii ca a intemeiat o Biserica pe pamant (cea luptatoare) si una in cer (cea biruitoare). Aceasta Biserica este formata din toti oamenii care cred in Sfanta Treime, in Inviere, in cruce, in cele 7 Sfinte Taine. In fine, stii "Crezul", acolo este marturia noastra de credinta. Tu in ce crezi?

| andreea_7473 a răspuns:

Ai spus ca Biserica e formata din oameni. Adevarat, dar Iisus e capul Bisericii, deci vezi si tu cum faci cu credinta (deocamdata vad ca crezi doar in Biblie). Nu lua parti din Iisus, ia-L pe tot.

| andreea_7473 a răspuns:

Ai avut o remarca si in legatura cu Sf Impartasanie, te-am lasat in ale tale pentru ca stiu ca nu o sa-ti schimbi parerile (toti sunteti la fel, imi pare rau sa o zic, dar parca sunteti trasi la indigo). Scriu totusi pentru cei care sunt confuzi dar nu indaratnici, ca tine, si poate ii ajuta o clarificare.
Ai spus ca tu nu crezi ca mancam trupul si sangele lui Iisus si ca ca prin asta suntem canibali. Eu o sa spun si mai mult: Da, cu adevarat mancam trup si sange pentru ca in asta au fost transformate painea si vinul in cadrul Sfintei Liturghii. Si da, ne mancam Dumnezeul. Vi se pare socant? Asta e crestinismul, un paradox. Dar stii care-i partea frumoasa? Ca desi noi suntem cei care ne mancam Dumnezeul, El este cel care prin acest act ne asimileaza. Intreaba pe orice preot al bisericii si o sa-ti spuna acelasi lucru. Nicaieri, in nicio religie nu ai sa gasesti asa ceva. E bine sa stim lucrul asta si sa nu ne mai jucam cu Sf Impartasanie. Pentru ca cei care o iau cu nevrednicie primesc mare osanda. Asa ca sper sa-ti lamuresti si tu lucrurile astea pana la urmatoarea impartasanie (daca te vei mai impartasi in Biserica Ortodoxa). Oricum, duhovnicul te poate ajuta mai mult decat mine, asa ca discuta cu el.

| rox a răspuns:

Parerea mea, n-au treaba una cu alta.
Poati sa crezi in D-zeu chiar daca fumezi si bei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si Hristos bea vin cu discipolii lui, deci nu este interzis decit excesul. Tigara inca nu aparuse pe vremea cind s-a scris biblia, deci nu a anticipat nimeni sa o interzica. Tutunul a fost adus cu mult mai tirziu din America.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abis, ti-am studiat un pic modul tau de gandire si este intr-adevar dezastru, te crezi crezi un mare GURU. Tu esti omul cu toate raspunsurile. Nici tu nu stii ce esti. Daca zici ca esti Crestin, din respect pentru Biblie, si pentru Dumnezeul acela care tu zici ca-L iubesti, ar trebui sa adopti o gandire Creationista. Pentru ca tu care te declari crestin trebuie sa crezi ca Dumnezeu este atat de puternic sa creeze si sa tina toata lumea in control. Vei cauta argumente sa aperi Credinta ta, nu sa o negi. Dar tu il negi pe Dumnezeu. Tu singur ai spus ca nu prea mergi la Biserica, si nu se vede in tine atitudinea aceea a unui crestin practicant.
In alta ordine de idei te vad mai mult un ateu convins, deoarece tii cu scumpatate la evolutionism, evident cred ca este religia ta de zi cu zi. Ori esti crestin, ori ateu. Daca esti ateu, sa nu dai lectii de teologie la altii, deoarece nici tu nu crezi in ele. Daca esti Crestin at trebui sa te lauzi ca ai un Dumnezeu asa mare sa-L iubesti si sa I te supui. Trebuie sa te maturizezi si sa te hotatasti unde este locul si pozitia ta, nu poti trai ca un cameleon. Andreea ti-a dat niste sfaturi bune, cauta sa apreciezi oamenii de bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,,,, nu este normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este interzis sa fumezi, dar o faci pe propria raspundere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Edvin, raspunsul tau este unul foarte bun si fondat pe ceva solid. Dar crezi tu ca Dumnezeu va refuza pe cineva in Imparatia Lui daca este curat, darare doar acest defect de a bea sau de a fuma din cand in cand? Acestea sunt lucruri lumesti, si nu consider ca pentru o forta Imensa ca Dumnezeu ar conta niste detalii pamantesti minuscule ca astea. PS: Esti de origine turca? tongue

| 4inel explică:

Abis, ai o gandire tare ciudata despre citatele pe care le prezinti tu. Citezi doar ce-ti convine. Noe, in citatul acesta, este dat ca un exemplu negativ. Trebuie sa te uiti la urmarile actului in sine, cum a ajuns blestemul asupra familiei lui. In cazul lui Lot la fel citezi anapoda Biblia, ca dupa betia lui a ajuns sa curveasca cu fetele lui. Acestea nu sunt exemple bune, ci sa nu faci si tu ca ei. De ce nu citesti si din (Proverbele lui Solomon c20:v1 si c23:v29 la 35), altul din (Ieremia c35:v1-16). Aici este un avertisment in (Habacuc 2:15)  Vai de cel ce dă aproapelui său să bea, vai de tine care îi torni băutură spumoasă şi-l ameţeşti, ca să-i vezi goliciunea! Iar cand citezi tu din NT despre cina de taina unde Iisus a baut vin cu ucenicii fii atent ca acolo este un avertisment, citeste cu atentie si nu interpreta dupa ureche, (1Corinteni c11:v25 la 29) si in altul din (Efeseni 5:18 ) Nu vă îmbătaţi de vin, aceasta este destrăbălare. Dimpotrivă, fiţi plini de Duh.
Cred ca Iisus nu mergea cu sticla dupa el si nici nu se balanganea pe strada.

In ce priveste TIGARA, iti voi arata un text care cuprinde mai multe vicii din care face parte si consumul de tutun.
(Romani 1:24 ) De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor; aşa că îşi necinstesc singuri trupurile;
Acest termen (a necinsti trupul) inseamna sa-ti bati joc de trupul tau. Cum? Cu tigara, cu tatuajele, cu silicoane, suruburi in limba si in alte zone, etc.

| 4inel explică:

Abis, Am tot respectul pentru tine, si pentru libertatea de opinie, dar asa cun gandesti tu s-a nascut TEOLOGIA LIBERALA care rupe textul de contextul in care el a fost scris si face din el o invatatura noua, dar straina de adevarul si profunzimea Bibliei. Multe personaje din Biblie au facut bune si rele. un exemplu este Noe, David, care a facut o crima oribila si a curvit, Solomon la fel, si multi altii. Dumnezeu a laudat comportamentul lor in anumite ocazii si a condamnat comportamentul lor in alte ocazii.
Ce s-ar fi intamplat daca nu s-ar fi imbatat Noe, nu si-ar fi baut mintile ca sa se despoaie in fata copiilor? Eu cred ca n-ar mai fi venit blestemul peste Ham.
Ce s-ar fi intamplat daca Lot nu s-ar fi imbatat? Fetele lui nu ar fi profitat de el si cred ca nu ar fi ajuns sa faca incest. Ce spune Dumnezeu cespre copiii care s-au nascut din acest incest? Vezi care sunt urmarile. Cand citezi din alte carti cum ar fi Cantarea Cantarilor, tu trebuie sa faci diferenta care este aia o metafora, o porunca, un sfat, un exemplu pozitiv sau negativ. La fel faci si cu textul din Romani, ce inseamna in gandirea ta a necinsti trupul, la ce te gandesti, ai si exemple pana la sfarsitul textului. Ai vazut ca nu scrie de tigare si BASTA. De ce ai omis sa faci comentarii si din (Proverbele lui Solomon c20:v1 si c23:v29 la 35) care este profilul unui alcoolic, altul din (Ieremia c35:v1-16) despre fiii lui Recab. Aici in (Habacuc 2:15) este un avertisment, Vai de cel ce dă aproapelui său să bea, vai de tine care îi torni băutură spumoasă şi-l ameţeşti, ca să-i vezi goliciunea!
As putea sa-ti dau o sumedenie de astfel de texte care spun ca cei care consuma alcool nu pot fi crestini si nici nu pot ajunge in Raiul Lui Dumnezeu. 1 Corinteni 6:9  Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii,
10  nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici răpareţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.
Eu nu vreau sa-mi bat joc de aceasta CARTE si nici de persoanele pe care le indrum spre adevarurile EI.

| 4inel explică:

Chanu, citeste cu atentie ce ai spus
(Dar crezi tu ca Dumnezeu in judecata lui va refuza pe cineva, daca, sa zicem e curat din punct de vedere spiritual, dar care are aceste defecte lumesti(mai bea-mai fumeaza). Crezi ca o forta imensa ca Dumnezeu se va sinchisi pentru niste lucruri lumesti atat de marunte?)

Aceasta afirmatie mi se pare ciudata, de fapt, aceste afirmatii sunt facute de oameni care in general au cunostinte biblice destul de confuze.
Tu ai auzit de faptul ca Dumnezeu este Sfant (fara pacat, curat, pur, lumina...)
El nu accepta in prezenta Sa pe unul descris de tine.
In alta ordine de idei; un om curat, din punct de vedere spiritual, cum zici tu, nu are astfel de vicii, deoarece ceea ce este in inima lui aceea va da in afara.
Daca izvorul sufletului tau este tulbure sa nu te astepti ca lumea sa ia apa curata de acolo, nici Dumnezeu nu va folosi asa ceva.

Daca tu esti un om, ca cel pe care l-ai descris, eu iti spun ca Dumnezeu te accepta asa cum esti, poti sa vii la El cu defectele tale, dar te iubeste prea mult ca sa te lase sa continui viata cu defectele pe care le ai.
Tu esti ca o masina stricata care urmeaza sa fie data la casat dar daca vei intra in atelierul Lui Dumnezeu, El te va transforma, va face din tine un om nou.
Cei care nu vor sa se lasee transformati vor ajunge la oala cu otel topit (iad)
Unii au intrat in garajul Lui Dumnezeu dar nu s-au lasat transformati si vor avea aceeas soarta.
La altii, chiar daca acum poate nu se vede o transformare evidenta, ( cu alte cuvinte sunt in lucru) pana la finalul vietii Dumnezeu va scoate din acea epava o opera de arta.

Tu pe unde esti?

| Edvin_3027 a răspuns:

Dati-mi voie sa-mi exprim si eu niste pareri pe tema acestui subiect, pareri formate in urma unei analize mai amanuntite asupra subiectului discutat. In primul rand as vrea sa o intreb pe Andreea ce a determinat-o sa creada ca ceea ce abis sustinea ar fi in urma unor invataturi mincinoase capatate din presupusa secta din care abis ar fi facut parte. Nu vreau sa iau apararea unei secte, personal sunt fiu de musulman si mama ortodoxa, la 14 ani botezat in religia ortodoxa ( datorita unor circumstante asupra carora nu vreau sa insist ), iar la 20 de ani am decis ( dupa mai mult de un an in care am frecventat biserica ) sa fac parte dintr-o biserica penticostala. Acolo am simtit ca sunt mai apropiat de Dumnezeu si nu am tinut cont de ceea ce spune traditia, ci mi-am urmat inima si am decis sa ascult de Dumnezeu si nu de oameni. Sa nu ma intelegeti gresit, eu nu judec pe nimeni si nici nu spun ca religia nu stiu care nu e buna, pentru ca in fond nu religia te va mantui ci credinta si faptele tale te vor mantui. Asadar, Andreea, de ce trebuie sa "ataci" pe cineva care nu face parte din religia din care faci tu parte? L-ai intrebat pe abis din ce secta face parte in urma celor spuse de el, dar eu te intreb ( sa presupunem ca abis facea parte dintr-o secta ) : oare nu are dreptul la propria opinie sau oare nu exista in fiecare religie, biserica etc. cineva care sa nu gandeasca in conformitate cu restul bisericii, pastorului etc? Ce vreau sa zic este ca nu ar trebui sa pui in aceeasi "oala" pe toata lumea, pentru un singur om nu e bine sa acuzi toata biserica, Dumnezeu e cel care judeca. Intentia mea nu a fost sa supar pe nimeni si nici sa iau apararea cuiva, ci sa atrag atentia asupra anumitor chestii.

Lasand asta la o parte, sa ne intoarcem la ale noastre...La Cina cea de Taina s-a folosit vin fermentat sau vin nefermentat? Sper ca urmatoarele raspunsuri sa lumineze cat de cat mintile noastre:
1) Nici Luca si nici alt scriitor biblic nu a folosit cuvantul vin (gr: oinos) cand a fost vorba de Cina Domnului. Matei, Marcu si Luca folosesc expresia "rodul vitei":vinul nefermentat este singurul "rod al vitei" natural, adevarat, continand 20% zahar si deloc alcool.
2) In V. T. bautura fermentata nu trebuia folosita niciodata in casa lui Dumnezu, si nici preotilor nu le era ingaduit sa se apropie de Dumnezeu pentru inchinare cand consumau bauturi ametitoare ( Levitic, 10: 9-11 ). Iisus a fost Marele Preot al lui Dumnezeu in noul legamant, deci este exclus sa gandim ca si-ar incalca porunca ( in fond Iisus este Dumnezeu ). Astea sunt doar o parte din exemplele pe care am decis sa le dau (nu sunt rezultatul cercetarilor mele proprii).

La nunta din Cana Iisus a transformat apa in vin fermentat sau nefermentat ( must )? Sper ca si urmatoarele raspunsuri sa ne fie de folos...

1) Principalul motiv a fost ca El " sa-Si arate Slava Sa" ( Ioan 2:11 ), intr-o astfel de maniera incat sa produca credinta personala si incredere in El. A sugera ca El si-a descoperit Slava Sa prin miraculoasa transformare in vin imbatator pentru o petrecere cu betie e un lucru pe care niciun credincios nu ar trebui sa si-l asume.
2) In plus, sa retinem urmatoarea dovada medicala moderna:
Expertii in problema originii defectelor umane au gasit dovada de necontestat ca, comsumul moderat de alcool in perioada de graviditate dauneaza sistemului reproductiv al femeii, cauzandu-se avorturi si nasteri de copii cu deficiente mentale si psihice incurabile. Autoritati mondiale in domeniul embriologiei timpurii sustin ca femeia care bea chiar cantitati moderate de alcool in perioada conceptiei ( un interval de 48 de ore ) risca avarierea cromozomilor unui ovul pregatit sa paraseasca ovarul si, prin urmare, rezultate dezastruoase in dezvoltarea mentala si psihica a copilului. Ar fi absurd, din punct de vedere teologic, sa se sustina ca Iisus a sustinut si incurajat utilizarea bauturilor alcoolice la o nunta care a inclus printre invitati multe femei precum si tanara mireasa, cu posibilitatea, pentru ea, a unei conceptii apropiate. A sustine ca El nu cunostea efectele potentiale teribile ale bauturii imbatatoare asupra copiilor nascuti inseamna a se pune la indoiala divinitatea Sa, intelepciunea si discernamantul Sau cu privire la bine si la rau. A sustine ca El a cunoscut raul potential si totusi a incurajat acest lucru, inseamna a pune la indoiala bunatatea, compasiunea si iubirea Sa. Singura concluzie rationala de necombatut, biblica si teologica este ca vinul pe care Hristos l-a facut la nunta cu scopul de a arata Slava Sa era pur, dulce, rodul nefermentat al vitei de vie.

Din nou, multe ar mai fi fost exemplele, dar am considerat indeajuns aceste exemple ca sa ne lumineze mintile. Daca doar citim si luam ad-literam ce este scris in Biblie fara sa ne smerim inaintea lui Dumnezeu si sa cerem priceperea si intelepciunea de care avem nevoie pentru a intelege Cuvantul Sau si fara sa studiem sarguincios, este probabil sa intelegem gresit. Se vor gasi multi ca sa contrazica scrierile biblice si care scot textul din context ( si nu ma refer doar la contextul acela apropiat din care este scos textul ci ma refer la contextul biblic ), dar cu toate acestea noi putem afla adevarul noi insine cu ajutorul si descoperirea lui Dumnezeu. Domnul sa ne dea intelepciunea si priceperea de care avem nevoie pentru a intelege in mod corect Cuvantul Sau!