| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cum sta treaba cu bibliotecile? Nu am mai fost la biblioteca niciodata, si as vrea sa stiu cum se procedeaza, ca sa nu intampin probleme cu politia si cu proprietaru de biblioteca sau sa fiu dat in judecata.In cat timp trebuie returnata o carte, iti trebuie acte sau ceva, poti sa iei orice carte asa pe gratis sau se da o suma de bani sau abonament? Stiti vreo biblioteca in Satu Mare, sau nu exista biblioteci in toate orasele?

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Iti spun cum e la mine la biblioteca orasului Mangalia. Daca nu ai mai fost niciodata, mergi acolo cu buletinul si spui respectivei ca doresti sa iti faci fisa la biblioteca. O sa iti treaca ea datele pe niste foi. Ii spui, apoi, ca vrei sa imprumuti una sau 2 carti. Ii spui titlul cartii sau domeniul, respectiva va cauta prin rafturi si, daca va gasi, iti va da cartile promise. Fixati o data de returnare si gata. Treaba cu datul in judecata sau cu politia sunt mai mult pentru a speria pe cel ce pleaca cu cartea acasa. Am tinut carti si cu luni bune dupa ce termenul expirase si nu am patit nimic. Cand isi aduc cele de acolo aminte, iti vor trimite o scrisoare. Daca ai pierdut cartea, va trebui s-o inlocuiesti sau sa o platesti. Cartile se dau gratis. Pe cartile mai sofisticate (noi, scumpe, etc) te lasa sa te uiti doar in cadrul bibliotecii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probleme cu politia? da ce vrei sa faci la biblioteca sa o jefuiesti sau sa imprumuti o carte?