| Mogiojojo a întrebat:

Cum știi ca ești o persoana care se îmbată foarte greu? Care sunt cauzele pentru care unii se amețesc greu; e genetica sau ține de obișnuință? Și dacă bei 2 pahare de vodka tare sau vin sec e normal sa nu simți nicio amețeală sau adrenalina la o persoana nealcoolică? Am crezut ca alcoolul te poate face sa te simți mai bine, mai puțin anxios.

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pe langa raspunsurile bune de mai sus, as adauga la ultima parte... in care ai crezut ca alcoolul te poate face mai putin anxios si te poate face. Adica la unele persoane, asta se manifesta.

Dar daca tu incerci sa bei sa scai de acea teama si acele ganduri pe care le ai de obicei... ar trebui sa stii ca acestea sunt doar momente de timp care doar astupa acea senzatie, la fel ca diferite substante care duc tot la acest efect, poate si tigarile, si alte substante similare cu drogurile sau sexul (poate chiar cel mai bun si pozitiv dintre cele enumerate aici big grin )
Dar dupa, ele tot o sa revina. Sa sa traim mereu intr-o asa inconstienta... ar insemna sa nu traim.

Exista mai multe cai prin care se poate scapa de acele ganduri anxioase si pentru a induce starea de bine, mai naturale, sa zic asa.

| Mosotti a răspuns:

E genetica, de ex eu nu ma imbat orice as bea si cat as bea, daca beau 300-400 g vodka nu simt nimic.
E vb de receptorii din creier, cum reactioneaza alcool-ul cu ei si daca-i afecteaza.
Daca ii afecteaza mai usor, te ametesti mai repede, daca ii afecteaza mai greu, te ametesti mai greu, daca nu ii afecteaza deloc, e ca si cum bei apa.

Deci depinde de om. Pai asa si e, pe majoritatea alcool-ul ii scapa de anxietate si se simt mai bine.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Acest factor depinde mult de genetică, dar cred că și obișnuința și expunerea îndelungată la alcool joacă un rol, pe cât de mic, la nivelul de ușurință cu care o persoană poate intra în stare de ebrietate din cauza consumului de băuturi alcoolice

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

A, și vezi că dacă bei pe stomacul gol te îmbeți mai repede!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am încercat și eu crezând ca îmi ameliorează depresia și nu o funcționat nici 2 la %. Tine de genetica și de starea ta de sănătate generala. Cunosc o persoana care consuma zilnic și se îmbată dintr-o bere ma jumate de litru.
Contează enorm de mult sa fi mâncat bine când bei dacă vrei sa reziști mai mult, dacă bei pe stomacul gol te îmbeți mai repede.
Vezi ca alcoolul agravează bolile psihice, nu e recomandat ca o persoana cu afecțiuni psihice sa consume alcool sau sa se drogheze.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Încercați jb cu zahăr pudra
In maxim un minut ajungeți in rai )))) eu am inventat-o intr-o noapte ))))

Răspuns utilizator avertizat