| AlexandruPopa447 a întrebat:

Am o nelamurire. De ce ametesc cand se apropie cineva de mine din fata? Cand merg pe jos si se apropie o persoana de mine incepe inima sa imi bata tare si am stari de ameteala. Acest lucru nu se intampla cand merg pe bicicleta. Am cautat pe internet si nu am gasit nicio solutie. Va rog, daca stiti ceva in legatura cu asta, ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Poate fi vorba de anxietate sociala, mi se intampla si mie cateodata

| AlexandruPopa447 explică (pentru AdelinaC):

Se poate, dar cum poate fi tratata

| AdelinaC a răspuns (pentru AlexandruPopa447):

Pri terapie si autocontrol

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Deci numai pe bicicletă se intâmplă asta?

| AlexandruPopa447 explică (pentru sierra1):

Nu, doar pe bicicleta nu se intampla

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu pot să îți spun de ce nu se întâmplă când mergi pe bicicletă.
Pe bicicletă echilibrul dtale este dat de o interacțiune complexă între tine, vehicol și mișcare. Dacă ai sta pe bicicletă și ea ar fi nemișcată, ai cădea lateral stânga dreapta, căci nu ai avea un punct de sprijin. Cele două roți sunt aliniate și prea subțiri ca să te susțină. Orice mișcare cât de mică stânga - dreapta ar fi urmată de o cădere.
În mișcare, bicicleta execută mișcări foarte mici de cădere să zicem,
Astfel, ca să stai în două picioare, corpul tău are mușchi antagoniști care echilibrează orice mișcare de cădere prin tensiune mare, pe care nu o resimți de obicei, căci te-ai obișnuit cu ea.
Când stai cu fundul pe bicicletă, greutatea corpului tău se sprijină pe bicicletă de la șezut în sus. Mai este de echilibrat cu mușchii corpului tău, doar partea de sus. Dar asta, datorită faptului că ești pe bicicletă, și este un fel de armonie dinamică între tine și acest cal de fier, cu mișcări foarte fine ale ghidonului dta ai rezolvat problema căderii mult mai economicos decât dacă te-ai sprijini pe picioarele, pe tălpile tale.
Concluzia este că, pentru toată lumea este mai ușor, energetic să își mențină poziția să nu cadă pe bicicletă decât pe jos, cu condiția să aibă viteză.
Acum să revenim la dta pe jos.
Când nu este nimeni pe stradă, totul este normal.
Ce înseamnă normal.
Normal înseamnă că mușchii dtale, iar în mers se pun în mișcare 200 de mușchi, fac operații.
Fac efort să te deplasezi înainte.
Aceasta se face astfel.
Ai fost în echilibru cu ambele tălpi pe pământ.
Ai ridicat un picior în aer, nu poți sta în această poziție așa, că cazi. Dezechilibru.
Ai întins piciorul în față și ai impins acea parte a corpului unde este piciorul în față.
Acum ești cu el în aer în față, dezechilibru.
L-ai lăsat să cadă jos în față. Acum ești echilibru pe două picioare, unul în față și unul în spate.
Apoi ridici piciorul din spate. Ca să poți face asta a trebuit să rotești bazinul ca să muți greutatea corpului pe piciorul din față. Și așa mai departe.
Se consumă enorm de multă energie nervoasă și musculară în timpul mersului de care nu ne dăm seama, pentru că suntem obișnuiți.
Ce putem observa. Dacă creierul este intoxicat cu alcool, atunci amețim, nu ne mai putem păstra postura verticală, ne bălăngănim, cădem.
Astfel am stabilit până acum.
Cea mai ușoară postură, cel mai mic consum de energie - pe bicicletă.
Ceva mai greu dar realizabil, normal - singur pe stradă.
Acum apare cineva pe stradă.
Orice întâlnire cu un om pe stradă cunoscut sau necunoscut este un consum de energie nervoasă emoțională de care nu ne dăm seama în condiții normale.
O să mărturisesc ceva aici ca să înțelegi mai bine.
Sunt de sex masculin să am o anumită vârstă.
Când mă intersectez cu o femeie drăguță pe stradă, am o emoție estetică.
Dar se mai întâmplă ceva.
Organul meu sexual intră într-o erecție ușoară.
Spun asta ca să demonstrez ce complexă interacțiune poți avea pe stradă intersectându-te cu oamenii.
Astfel cum interpretez eu ceea ce ți se întâmplă ție.
Pe biclicletă ok.
Singur pe stradă, ok.
Vine cineva și se apropie de mine. Alertă inima bate tare.
Amețeală = echilibrul este nesigur, datorită efortului mare care îl depui pentru
- menținerea echilibrului biped,
- deplasare
- interacțiunea emoțională cu persoana care vine spre tine,
creierul dtale te anunță că este suprasolicitat ( inima bate, amețeală).
Deci să concluzionăm.
Nu ești bolnav, ci dimpotrivă.
Ai o sensbilitate specială pe care dacă o educi îți va servi enorm în viață.
Dta vei simți tot despre ei, și ce gândesc, și ce au mâncat dimineață și câți bani au pe card și ce vor de la tine.
Doar se te desensibilizezi.
Asta se face așa.
Dimineață la prânz și seara repeți de 25 de ori.
Oamenii îmi sunt indiferenți, atâtea zile, săptămâni, luni până această sensibilitate va dispărea.