| FineBroAndy a întrebat:

Cum v-ati simti daca ar trebui sa va mutati in alta tara? Eu trec prin asta chiar acum.Mama mea vrea sa ne mutam in Spania si o sa cred ca o sa imi fie greu sa ma acomodez. Ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
| kanajambe a răspuns:

Normal ca o sa iti fie greu, fiecare schimbare brusca are consecintele ei.Si nu fi asa dezamagita, sunt multe parti bune pe care le poti vedea. Spania e o tara asa frumoasa si interesanta, la fel si limba, oamenii.Baieti frumosi!love struck
E absolut normal sa te simti asa, dar sa nu iti uiti prietenii din Romania! happy
Si o sa vezi ca o sa te SCHIMBE mult SCHIMBAREA asta. te pregateste pentru viata!

4 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Soap, in ce oras o sa locuiesti.
Eu am locuit cativa ani in Spania. E o tara f frumoasa. Dar trebuie sa recunosc ca : acolo prietenii nu vor fi niciodata cum sunt in Romania.
Spaniola o s-o inveti repede. Sunt scoli care se ocupa de asa ceva.
Nu stiu cati ani ai...
O sa vezi ca... in comparatie cu Romania, aici lumea e mult mai diferita, mentalitatea e alta, obiceiurile altele.
Dar vei evolua destul de mult. Cunoasterea ne ajuta sa evoluam.
O sa treci prin alt stadiu al existentei tale si te va ajuta pe viitor.
Nu stiu daca mutarea e definitiva sau nu... Oricum ar fi, invata ceva din asta si gandeste-te ca, ai ocazia sa cunosti o alta lume.
Multe persoane si-ar dori sa poata trai intr-o alta tara, dar n-au posibilitatea asta.
Eu mi-as dori sa traiesc 1 an in fiecare tara happy atat de mult imi place sa ma plimb prin alta lume happy

| FineBroAndy explică:

Pai eu vreau sa merg, intr-un fel imi surade ideea, dar cand ma gandesc ca voi vb numai spaniola...cred ca o sa imi ia mult sa o invat.Si in plus, eu nu prea as avea cu cine sa stau pentru ca tatal meu e la bucuresti si bunica mea nu poate sa stea cu mine.Deci nu prea am o alta alegere.

| FineBroAndy explică:

Pai ma mut pentru ca mami vrea ca zice ca s-a saturat de Romania asta ca nu castigi deloc bine.Acolo salariul minim e 10 milioane.Si cred ca va fi definitiv.

| bladesofxerxes a răspuns:

Te inteleg. O sa-ti fie greu fara prieteni, dar exista si mess, skype, etc.Incearca sa inveti limba, o sa te ajute.Eu am plecat din tara cand aveam 6 ani, deci toti prietenii ii am aici, pe aia din copilarie chiar nu-mi aduc aminte de ei.Desi de ce te muti in Spania? Am auzit ca e mare foamete acolo