| Anndi98 a întrebat:

Cum verific prin diagramele Venn daca silogismul este valid sau nu? De exemplu la fig 1, aii am : Toti M sunt P./Unii S sunt >M-Unii S sunt P. eu ce hasurez?

1 răspuns:
| Xella1234 a răspuns:

Pai hasurezi tot M-ul, in afara de ceea ce este si in P, apoi pui x acolo unde se intersecteaza S si M, iar daca exista x intre S si P este valid. Si chiar este valid, pentru ca atunci cand ai pus x intre S si M ai pus x si intre S si P. Daca ai intrebati la logica id-ul meu e asorana12@yahoo.com