| Dismally a întrebat:

Cum vi se par generatiile de copii/adolescenti recente comparativ cu generatia voastra?

38 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Violenta e la acelasi nivel intre copii, in schimb mai mult se tine cont sa stea legati de consola, telefon si calculator depinde cu ce il incanta masa - tacsu. Sant de parere ca avem nevoie cat mai repede de roboti, asa putem fi fericiti si noi fara sa ne enervam pe chestii precum gatitul in casa, sau o mana de ajutor pentru a repara ceva

| Dismally explică (pentru mgtow):

Lasa ca sunt si adulti destui dependenti de telefon...

| RAY a răspuns:

Acum 24 minute | InYourMind a răspuns:
Chiar zilele trecute asistasem de nevoie la o conversație dintre doua copile care se uitau pe o rețea d-asta socială și una primește un mesaj, iar 'prietena' ei era ceva gen 'blocheaza-l dă-l dracu' nu vezi ce urat e'

ce fete sincere sunt in generatia asta

| Drimmero a răspuns:

Generatia actuala e mai mult virtuala, socializarea reala mi se pare diminuata si parca nu stiu sa se distreze, e mai trista, mai depresiva, pe cand generatia mea era mult, dar mult mai misto, statea mai mult pe afara, noi nu aveam toti pc-uri, de telefoane nu mai zic, vorbim de perioada cand in Romania nu era asa mult internet ca acum, cine avea Pc cu net era boier si ne strangeam la el acasa sa ne jucam fel si fel de jocuri, in general timpul ni-l petreceam afara, vara eram de la 8 dimineata pe strada, stateam pana pe la 12-1 cand se facea cald-cald si mai ieseam dupa 3-4 cand se mai domolea soarele si stateam pana tarziu, noua daca ne dadeai o minge eram in stare sa ne jucam ore bune fara sa simtim nevoia de foame/sete, era altceva, iar la chefuri parca tot altfel eram, nu e o generatie nasoala neaparat cea de acum, doar ca ni se par foarte diferite, faceam si multe prostii ce ni se pareau amuzante + alte jocuri stradale care erau misto ca strangeau multa lume si tineau ceva, mai ales la un de-a v-ati ascunselea, asta mi s-a parut cel mai genial joc ever.

| Dismally explică (pentru Drimmero):

Eu ii vad si acum afara, se aduna grupuri, cu biciclete, trotinete, telefoane si par a se distra happy

| Drimmero a răspuns (pentru Dismally):

Din fericire mai sunt si acum, dar apare ceva nou: telefonul. Fiecare generatie cu farmecul si moda ei, nu trebuie sa traim din trecut, viata merge inainte, copilaria e doar o etapa.

| Dismally explică (pentru Drimmero):

Nu stiu, daca erau telefoanele mobile, cu jocurile, internetul etc. pe vremea mea probabil ca as fi stat si eu cu ochii in ele toata copilaria big grin

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Oho laughing)
Presupun ca este o diferenta deatul de mare. Pare ca "noua generatie" se pierde in multime, pare ca nu mai au o identitate a lor. Bine, asta se intampla si inainte, dar acum parca este prea excesiv. Fiecare se ia dupa unul si dupa altul, dupa ultimele ca****ri si prostii de... ti se blocheama mintea cand le vezi gandirea. Hai sa zici ca inainte poate lumea nu avea asa mult acces la informatie, acum au... si o irosesc.

Bine, ca nu ar fi nu stiu ce diferenta dintre aceste generatii, dar hai sa ii luam in calcul pe cei dupa 2005. Prin 96 cand eram eu, era acel avand tehnologic, parca lumea se forma, se facea o diferenta clara intre perspective.
Si acum se face, dar parca nu asa de mult.

Parca dupa ce am trecut de 18 ani, s-au schimbat toate. Erau acele desene faine de pe CN, cu actiune, intriga si amuzament de... te miri de unde il mai scoteau. Chiar daca erau mai sumbre unele (apropo de sumbrele aventuri ale stiti voi cui big grin ). Acum parca le-au refacut pentru copiii mai mici, desi au scos cam tot din ele si nu inteleg de ce. Oare nu mai aveau ce sa dea? Si ca rezultat? Nu mai au ei pe ce sa se descarce, nu mai simt o compasiune inca de mici pentru cineva anume? Chiar si un personaj?
Pai acum incep sa se injure de toti parintii pe toate platformele de jocuri, de parca si stiu ei cu ce se mananca asta.

Da, poate am exagerat putin, dar ai prins ideea. Desi sunt putini ani, parca diferenta este uriasa. Nu am vazut asa multi tineri si copii care sa stie ce sa selecteze din media sau din retelele sociale, fata de cum selecteaza altii.

Dar tind sa cred ca totul tinde spre bine, poate asa trebuie sa fie. Poate ca fiecare moment conteaza mai mult sau mai putin pentru un alt moment viitor (desi chiar conteaza).

Nu prea stiu ce sa mai adaug. Poate decat cu, tu ce parere ai? ^_^

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Sincer sa fiu nu am mai vazut un desen animat de prea multi ani si nu am nici o idee cam ce se urmareste acum. Ar trebui caut o data asa, din curiozitate happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dismally):

Daca vrei sa ramai marcat... laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

Degeneratia urmatoare, vorba Parazitilor...

| Dismally explică (pentru GabiDumitrescu):

Eii, nu sunt chiar asa big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dismally):

Nu, sunt mai rau. happy Discutam mai zilele trecute cu un tip de vreo 17 ani care se plingea ca nu gaseste si el o gagica libera ca mai toate sunt lesbi zilele astea. E "in trend" cica... straight face

| Dismally explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai sa-si gaseasca un gagiu in cazul asta laughing

| Freya1 a răspuns:

Eu am 25 de ani, fac 26 in martie deci nu sunt chiar bătrână dar cu toate astea generația noua e diferita fata de a mea.
Cand eram eu mai mică nu iti permiteai telefoane si si daca aveai, aveai unul de pe care sa poti a suni sau sa trimiți un mesaj, mai puteai accesa pe ele si chat-ul Orange dar cam atat.Nu erau tablete iar pc-urile doar cei cu bani le aveau, sau plateai la internet cu ziceam noi pe colt la o tanti ce te lasa jumate de ora, 40 de minute pe niște pc -uri vechi sa te joci crazy taxi si jocuri cu lupte. Ne jucam in fata blocului unde era iarba si cărare pe unde sa treci, nu parcari si betoane.Ne luăm suc la dozator si înghețată la cos la care cel mai mare pret era 50 de bani, eu am prins si cand era 15 bani (eu ziceam către mama sa imi dea o mie si cinci sute ca eram mica si nu ziceam 1500 ) si eram fascinați de bani de hârtie sau cei cu eclipsa pe ei (bancnotele albastre).
Mergeam la strandul orașului vara si iarna făceam trenuletul in fata blocului trași de un adult, sau daca nu cautam un deal prin apropiere. Faceam munti din zăpadă de pe marginea drumului împinsă de oameni sau masini si ne dădeam ca pe tobogan.Ne jucăm cu mingile in curtea scoli si exersam dansuri la colțul blocului.Mergeam in parculete si ne dădeam pe leagăne cat puteam de sus ca sa ne intrecem.Sau mergeam in vecini sa ne jucam jocuri pe televizor (sa impuscam rate,mario etc).
Cand mergeam la bunici ne jucam cu lut,ne făceam dintr-un boc de lemn si scândură leagăn,cutreieram toate dealurile,ne balaceam in plise facute de noi din pietre, ne dădeam cu sacul pe dealuri cand era zăpada si mergeam unul la altul la colindat.
În fine, ar fi multe lucruri diferite fata de cele de acum, eu primi mei bănuți spre exemplu i-am câștigat făcând curătenie la tata pe șantier fara sa astept plata, dar a venit patronul si mi-a dat niște bănuți cu care nici nu stiam ce sa fac pe atunci.
Asa ca parerea mea față de generația asta este ca ar trebui să vada frumosul din jur, nu doar bani, calculatoare, tablete și alte nebuni.

| Dismally explică (pentru Freya1):

Imi amintesc de chatul Orange, cat timp mi-am pierdut pe acolo... laughing Chiar mi-e dor de un suc la dozator desi nu era prea grozav big grin

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Da sucurile la plic, alea erau mai minunate. laughing

| Dismally explică (pentru Freya1):

Stiu ca erau niste plicuri Tang pe care le cumparam laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Dacă puneai prea multa apa nici colorat nu mai era, dapoi dulce laughing.
Da vezi, nu am murit laughing

| Dismally explică (pentru Freya1):

Ehh, mai puneai niste zahar laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Net caffe-uri erau in voga prin Romania in special, la mine in oras se gaseau aproape la fiecare colt de strada in centrul orasului, jocurile mecanice pentru cine isi mai aduce aminte, Nokia, minute foarte putine pe cartela, cand sunai sau erai sunat se auzea un sunet ciudat, asta da n,,o,,s,,t,,a,, l,, g,, i,, e.

| Catrice a răspuns:

Chiar zilele trecute asistasem de nevoie la o conversație dintre doua copile care se uitau pe o rețea d-asta socială și una primește un mesaj, iar 'prietena' ei era ceva gen 'blocheaza-l dă-l dracu' nu vezi ce urat e'.

| Dismally explică (pentru Catrice):

Pai ce voiai, sa vorbeaca fata cu un urat? laughing

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Da normal, fata doar arata 'bogata, harnica, devreme acasă', știi tu, tot tacâmulhee hee
Hopa, cuiva îi e dor de minehee hee

| Dismally explică (pentru Catrice):

E bine ca are de unde alege big grin

| Emma30555 a răspuns:

Mie mi se par la fel din punct de vedere emoțional, doar ca tehnologia a avasant foarte mult si se mai schimba un pic preocupările, eu cred ca o parte din generația de acum e chiar mai educata decât generațiile trecute, educata în sensul ca au acces la mai multe informații, legile sunt mai aspre și cumva toate astea ii mai didciplineaza, fiecare generație are frumusețea ei, împortant este ca și cei ce vin din urma sa socializeze la fel de mult ca și înainte, fiindcă mie asta mi se pare o problema care ar putea sa intervină în timp

| Dismally explică (pentru Emma30555):

Cred ca socializeaza si ei, adica nu stiu, cei pe care ii vad eu cel putin.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Aceeasi oameni ca si cei de ieri" adica nu s-a schimbat nimic caracterul uman te poate lasa des fara cuvinte.

In absolut toate generatiile copii au fost impartiti in doua categorii prosti/destepti, bogati/saraci, buni/rai, educati/needucati e ca un fel de yin yang cu copii astia.

De cand e lumea pe pamant a fost asa unu mai tare decat celalalt si unu mai moale si mai prapadit care o ia in freza de la restul fiind mereu umilit. Asa sunt copii in halul asta sa ajuns.

Intreabai tu pe astia batrani "Bunicule cand erai copil cum erau copii atunci, cum era generatia ta? spune-mi si mie ca sa fac diferenta? o sa vina si mai rau pentru cei care vin din urma mea?"

O a treia categorie de copii din fie care generatie o reprezinta copii greu incercati de soarta si anume copii care s-au nascut cu handicap sau care lau obtinut in timp de pe urma unui accident, plus copii care au cancer, le-au cazut unghiile si parul.

Singura sansa pe care o mai are Romania in momentul de fata e prin tineret/copii, daca tineretul e varza atunci s-a terminat tara se duce de rapa si mai mult.

Gandeste-te ca astia care vin din urma o sa iti plateasca tie pensia asa cum e ea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Lumea nu merge intr-o directie buna de loc. O generatie dureaza 10 ani adica toti copii care s-au nascut intr-un interval de 10 ani cum ar fi cei nascuti in anii 80'/90' din 1980 si pana in 1989 si cei din 1990 si pana in 1999.
Rata de natalitate a scazut drastic de la an la an incepand cu 1989 dar orfelinatele de stat sunt pline si numarul de avorturi a explodat in fiecare an tot mai mult.

Ca tot veni vorba de copii, acum o sa iti spun ceea ce a aspus Sfantul Ardealului si anume: "Vor veni vremuri grele pentru toti, in care va veti pune un semn de intrebare cu totii. Ce anume mai exact se intampla cu copii nostri? iar atunci cand va veti da seama va fi deja mult prea tarziu pentru voi."

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

X: Ce faci frate?
Y: Bine frate, uite ma doare in pu+la, ma gandeam sa f+ut o p+izda ceva, ce zici te bagi?
X: Nu pot sunt obosit maine am zi grea.
Y: Bine, da ce zici daca l-am bate mar pe ala de acolo. Sti tu ii tragem o bataie ii luăm pormoneul, telefonul, ceasul de la mana si fugim la amanet să luăm ceva pe ele.
X: Da, daca e vorba de bani atunci da frate s-o facem hai pe el ce pu+la mea ori suntem golani ori nu mai suntem.
https://www.youtube.com/watch?v=v_i4Fe5HI_s

| alexalx1234 a răspuns:

Fac parte din generatia asta si pot spune ca e o mizerie totala si cele care vor veni vor fi si mai rele.

| Dismally explică (pentru alexalx1234):

De ce crezi asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi făceam mai multe tâmpenii. Asti-as cuminți că dracu.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Asa pare dar nu i-am urmarit sa imi pot da seama ce tampenii fac si ei big grin

| troleibuz a răspuns:

Stiu mai multe lucruri decat stiam eu la varsta lor.

| Dismally explică (pentru troleibuz):

Accesul le informatii este un avantaj foarte mare.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Au niște avantaje, față de cei mai în vârstă în primul rând accesul la internet care oferă foarte multe informații.

| Dismally explică (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Au, acum ar trebui sa si profite de acest avantaj.