| sabin89 a întrebat:

Curiozităţi - E vorba să aflăm un număr format din două cifre, cu următoarele proprietăţi: cifra zecilor să fie mai mică decât cifra unităţilor cu 4. Dacă din numărul format din aceleaşi cifre, dar scrise în ordine inversă, scădem numărul căutat, obţinem 27.
Cum vi se pare? Uşor de aflat?

Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Deci 2 cifre compus, cifra zecilor mai mica decat cifra unitatilor cu 4, numerele posibile pe care le-am gasit sunt:
15, 26, 37, 48, 59, ce urmeaza dupa nu imi mai da diferenta 4.
51-15=36
62-26=36
si tot asa. Am gresit eu sunt unde este logica, imi este greu sa imi dau seama.

3 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Doar ca sa fiu sigur, nu ai ratat nimic? Detalii din problema?

| sabin89 explică (pentru Apokales):

Nu, nimic.

| sabin89 explică (pentru Apokales):

N-ai greşit. Asta trebuia de observat, că nu există numere care să satisfacă condiţiile date.

| Apokales a răspuns (pentru sabin89):

Deci 2 cifre compus, cifra zecilor mai mica decat cifra unitatilor cu 4, numerele posibile pe care le-am gasit sunt:
15, 26, 37, 48, 59, ce urmeaza dupa nu imi mai da diferenta 4.
51-15=36
62-26=36
si tot asa. Am gresit eu sunt unde este logica, imi este greu sa imi dau seama.