| SG1995 a întrebat:

Daca ai fortat de o situatie sa-i dezvalui unei persoane cele intime si intunecate lucruri despre tine, fiecare chestie, detaliu etc., asa prin absurd desigur.
Si ai de ales intre o persoana de acelasi sex, si o persoana de sex opus.
Pe care ai alege-o pe cea de acelasi sex, sau pe cea de de sex opus? Argumentati de ce!

Răspuns Câştigător
| Victor453 a răspuns:

Persoane de amindoua sexuri, eu am o prietena fata, caruia ii spun probleme intime si un prieten baiet, caruia ii spun tot aceeasi.E o alegere personala! Si sa-ti spun cinstit, fata ma intelege mai bine!

20 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Sex opus, evident si previzibil

| RAY a răspuns:

Nimanui, oricine e predispus spre a te dezamagi, nu am incredere absoluta in nimeni, cel mai bun asa zis prieten imi poate deveni dusman daca sunt sincer cu el, sunt mizantrop, prefer sa pastrez pentru mine

| SG1995 explică (pentru RAY):

Scopul intrebari e una psihologica, iar raspunsul a fost previzibil, indiferent de sexul nostru acordam mai multe incredere persoanelor de sex ppus. De fapt intre aceeasta predispozitie si orientarea sexuala exista o legatura stransa, o persoana homosexuala va acorda mai mult credit unei persoane de acelasi sex, iar in bisexual va acorda o nota mai mare de incredere sexului care il stimuleaza mai mult emotional.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Ai dreptate

| Freya1 a răspuns:

Sex opus si poate ne si combinam laughing
Nu stiu dar intotdeauna m-am inteles mai bine cu baietii si mi-a fost mai usor sa vorbesc cu ei.Am trait si crescut mai mult printre persoane de sex masculin.

| GoldenZenith a răspuns:

Sex opus.
Bărbații (unii) stiu sa tina mai bine un secret decat fumeile. laughing Plus că, pot fi foarte buni ascultători și sfătuitori.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru GoldenZenith):

Drimmi te ajuta cu sfaturi, ii plangeai pe umar? smug

| GoldenZenith a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Mă faci să sufăr crying îmi amintești de eșecurile mele.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru GoldenZenith):

Eh,lasa,fiecare are asa ceva laughing

| GoldenZenith a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Ești o răutate laughing

| SG1995 explică (pentru GoldenZenith):

Ciudat, dar noi avem impresia ca voi sunteti mai intelegatoare si mai bune sfatuitoare, nu degeaba se spune ca femeia este inima, iar barbatul mintea.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Goldy e un ingeras de fata si inteligenta si foarte empatica

| GoldenZenith a răspuns (pentru SG1995):

Eh! Ne completam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As alege-o pe cea de sex opus.Nu stiu exact de ce, din moment ce ambele n-ar reactiona prea bine.Dar presupun ca mi-ar fi mai usor sa-i spun persoanei de sex opus.Cine stie, poate el va fi mai intelegator(slabe sanse)

| SG1995 explică (pentru anonim_4396):

Era de asteptat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De sex opus

| snzpaul a răspuns:

Sexul contează cel mai puțin. Oricine poate să te judece, oricine poate să-ți ofere sfaturi. Diferența majoră o face cum ți se oferă ele, să fie oferite sincer, sau să fie oferite la batjocoră.

Eu sunt de părere că ar trebui să ai o relație foarte bună cu o persoană înainte să te deschizi în fața ei. Nu te poți încrede în oricine, iar depinde cât de prefăcut ești cu persoana respectivă, atunci poți realiza ce reacție va avea când te vei dezvălui cu adevărat.

| SG1995 explică (pentru snzpaul):

La faza cu sexul nu conteaza, gresesti, scopul intrebari era pur psihologica, iar marea majoritate a raspunsuriilor, mi-am confirmat premisa, suntem mai predispusi sa ne deschidem fata de sexul opus, decat la persoanele de acelasi sex. Indiferent ca e femeie sau barbat, va prefera sa fie ascultat de sexul opus.

| sweetnovember a răspuns:

" asa prin absurd desigur ".
Păi aşa prin "absurd", desigur, genul acesta de dezvăluiri (te gândeai probabil la destăinuiri) se petrec în cadrul unor şedințe de psihoterapie.
Nu prea cred că ar conta dacă ar fi o ea sau un el.Ci mai segrabă pregătirea în domeniu şi să fie capabil/ă să se muleze pe personalitatea fiecărui nou pacient.

| SG1995 explică (pentru sweetnovember):

Hm, dar tu personal nu te-ai simti mai confortabil sa te destanui in fata unei tipe decat in fata unui tip. Intrebarea in sine e psihologica, aparent instinctual preferam sa fim pusi intr-o pozitie vulnerabila in fata unei persoane de sex opus decat in fata unei persoane de acelasi sex.