| secret_7022 a întrebat:

Daca cineva publica cu tine niste poze mai intime, si anunti politia, cu ce se alege persoana care publica pozele?

3 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani.
(1) Atingerea adusă vieţii private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuinţă sau încăpere sau a unei convorbiri private, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
(2) Divulgarea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept, a sunetelor, convorbirilor ori a imaginilor prevăzute în alin. (1), către o altă persoană sau către public, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
Acum depinde cine a facut pozele.

(5) Plasarea, fără drept, de mijloace tehnice de înregistrare audio sau video, în scopul săvârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) şi (2), se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani.
Daca ti le-a facut persoana aia cu telefonul ei, se aplice ce zice mai sus
Daca ti-au fost luate din calculator, se aplica legea drepturilor de autor, care consta in:
http://www.legi-internet.ro/......autor.html

| danky a răspuns:

Da rolling on the floor oricum pozele si le-a facut ea tot ea mi le-a dat si oricum sunt in Italia si politia numi poate face nimic si ea e in Romania asa ca e in zadar

| Tzl a răspuns:

Face puscarie, 1-2 ani, dar cu posibilitate de suspendare. Dar in orice caz face puscarie