| brokxy a întrebat:

Daca am pensie de handicap mintal da acum ziceti ca sunt nebuna. Mersi ok. Probleme psihice cu nervii. Am un fel de ajutor social ok pensie nu chiar e ca am 19 ani. Daca voi merge sa ma angajez. Nu ma pot angaja din cauza ca primesc 300 de lei ajutor social sau imi va fi taiat acel ajutor? Multumesc funda

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Problema este că datorită acestui ajutor pentru handicap mintal, e posibil să nu fi angajată. Depinde de locul de muncă ales, de patron, dar mai ales de recomandarea de la medicul psihiatric că ai capacitate de muncă.
Iar, referitor la ajutorul primit, mai bine renunți la el și te angajezi.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce boala ai?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai acest ajutor social, el ți-a fost acordat de către cine?
Este o pensie de handicap.
Această pensie are un statut legal.
Trebuie să întrebi la forul legal, la instituția care ți-a acordat-o dacă mai poți să lucrezi legal pe lângă această pensie. Ei îți vor spune exact care este situația ta.