| bog16 a întrebat:

Daca ar fi ca Romania sa devina din nou monarhie de care va veti dori sa fie constitutionala sau absolutista?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Nici eu nu stiu,credeam ca propui ceva cum a fost prin Franta dupa ce s-au macelarit bourbonii si hughenotii intre ei,si regele era ales de un consiliu de aristocrati sau gen.

Nu caut nod in papura,dar majoritatea monarhilor au tendinta sa aiba un oarecare fetis pentru partidele de dreapta-asta in tarile decente-mai ales pentru liberalism. Daca se naste idiot, se poate "sari" peste el, daca se indeplinesc niste conditii.De exemplu,in UK,Charles e o fosila,si pare cam tamp, pe cand fii-su e popular printre oameni.

Da, Carol a fost un copil retardat care s-a jucat cu butoiul cu praf de pusca.Nu doar ca a instaurat dictatura militara prin '36, dar pe vremea lui,era suficienta infractionalitate,incat daca ar fi venit Al Capone in Bucuresti, ar fi putut sa invete de la baietii de la noi, care erau gangsteri pana in sange.Si,monarhia,in genere,presupune o populatie educata, nu formata predominant din melteni/cocalari, cum este la noi.Se cere o cultura,ce sa intre in simbioza cu monarhia.

Spuneam ca daca Noua Dreapta ar ajunge, printr-o conjunctura in Parlament, macar am sti din start care le sunt intentiile.Si,cu cat o sa se intensifice recesiunea si nemultumirile sociale, cu atat vor fi mai populare partidele extremiste si ultranationaliste, e legea nescrisa a timpurilor nasoale.Am sti ce viziune si ideologie au oamenii astia,spre deosebire de neo-comunistii din PSD sau PDL,care,mai ales ultimii, isi schimba vederile dupa cum e vremea, si dupa cum ar putea scoate mai multe voturi.Nici PNL-ul nu e prea stralucit.

De crestinism ai zis bine, ei inainte, in '30 se numeau Legiunea Arhanghelului Mihail,si nici eu nu sunt de acord cu promovarea exagerata a crestinismului, dar ei fiind partid neo-fascist, suporta religia.Cu nationalismul n-am problema,si nici cu patriotismul, ar fi benefic, daca n-am avea in fata o posibila unire cu o tara al dracului de saraca.

Cu homosexualii mereu a fost treaba delicata.Eu zic asa: homosexualii de genul Naomi,sau pokemoni de aia care ies pe la parade gay, imbracati de parca a vomitat un curcubeu pe ei, si cu atitudine ostentativa...pentru baietii astia construim un mic Dachau, sau munceasca pana le sare curu' si dupa mai vedem.Iar homosexualii normali, in limitele decentei...nu stiu, sa zicem ca-s tolerati, desi ei au o slabiciune genetica.

Strainii nici nu prea ar trebui sa cumpere teren la noi.Statul e incapabil si retardat,de aceea arabii si chinezii si cine mai cumpara,inghit terenuri unul dupa altul,pentru ca ei se pricep,si valorifica terenurile alea, pe cand, romanii ar trebui sa le valorifice.Asa,curand,vreo jumatate din terenurile noastre vor fi la straini,si bineinteles,ca statul,cum nu stie sa faca afaceri, pierde cate-o cota parte din terenurile alea, si ne ducem dracu dpdv al agriculturii.

Extrema mereu sustine educatia.Cu sanatatea eu sunt neutru, sa faca ce vor cu ea, ca si-asa nu calc in spital.De unde au? Ei bine,partidele de extrema pot sa gaseasca bani.Ori scosi din economia neagra iesita la suprafata,ori din confiscarea unor averi,pentru ca sa fim sinceri, nimeni, dar nimeni pe lumea asta nu face mai mult de 100 de milioane de dolari prin munca cinstita, ci prin tot felul de manevre, mai dubioase sau mai subtile.Si,prin anumite proceduri, datoriile pot fi sterse.Asta e posibil... daca se schimba numele tarii. :)) Si grecii au vrut sa faca asa ceva la un moment dat, dar gheara FMI e lunga.Si eu zic ca s-ar putea oferi foarte mult la bugetele ministerelor care conteaza,daca s-ar anula alea redundante,gen Comunicatie sau Mediu. Politicienii fura relativ putin. Evaziunea, aia pe care o fac mai toti, si economia neagra trag tara asta in jos.

Cu unirea nici eu nu-s de acord.Sunt niste baieti extremisti prin parlamentul Ungariei,FIDEZS le zice,care vor iar Ungaria Mare. Poate stii cam care era conformatia tarii,cand aveau ungurasii tara mare. Ceva din Croatia(tara decenta financiar),Slovacia(decenta financiar),nordul Serbiei(decent cat de cat),si Transilvania(acceptabil).La noi s-ar putea absorbi Republica,daca ar vrea si ei(ceea ce nu vor),si daca ar fi cam de nivelul nostru financiar, dar ei sunt al dracu' de saraci, si mai corputi ca noi.Am pati ca RDG si RFG, si ar trebui sa pompam in ei vreo 70-80 de miliarde de euro.

Schengen pute,la fel si UE,care cat de curand,va deveni,daca nu cu denumirea, cel putin cu ideologia SUE. Daca Romania s-ar desprinde de UE ar face o miscare foarte inteligenta dpdv financiar si social, desi retardata dpdv politic.Chestia asta capuseaza tarile membre, mai ceva ca FMI-ul prin tot felul de norme semidocte.Plus ca euro mai mult de trei ani nu are acoperire, si se va prabusi iremediabil.Nemtii deja tiparesc in draci marci.

Cu Noua Dreapta n-ar fi semnificativ mai bine,dar macar am sti sigur ideologia si ceea ce se va intampla.Oi fi fost eu mic,dar imi mai aduc ceva aminte si de pe vremea CDR-ului; oamenii erau nemultumiti si cu aia,au fost nemultumiti si cu PSD-ul,si cu PNL-ul(desi mai putin,cu ei a mers cat de cat treaba, si nu furau asa de evident), si acum i-ar omori pe astia din PDL.Altceva nu mai poate fi adus la inaintare; daca nici cu aia nu merge,asa ar fi clar,ca nimic nu va putea pune pe picioare Romania,decat un Ron Paul, dar n-avem noi norocul asta.

The Exploited? Bun, buun.Desi merg si astia: http://www.youtube.com/watch?v=WN4m6nWI5XI

Iar am facut lectie de politica si idelogie.Eu de un lucru sunt sigur,cu tot cu ND, PDL, sau PSD.Cand eu o sa ma bag in politica si literatura romaneasc, amandoua or sa ajunga miezu' din placinta. B-)

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Deloc.Bunicii nostri nu traiau prea bine nici pe vremea monarhiei.

| Laura a răspuns:

Electivă.

| Dumnezău a răspuns (pentru Laura):

Sugerezi deci ca ar fi bine sa ne "alegem" regele, sau sa fie ales de anumiti oameni? Dafuq is this crap? Mai bine cu Noua Dreapta, cu ei stim sigur ceva.

| Laura a răspuns (pentru Dumnezău):

Nici nu știu de ce am zis asta :)). Dacă stau mai bine să mă gândesc, aș alege monarhia constituțională, dacă ar fi să aleg o monarhie. Avantaje:
1. Monarhul n-ar avea nici o treabă cu partidele politice și implicit cu conflictele lor și ar putea face abstracție de ele și să decidă singur ce ar fi mai bine pentru popor.
2. Fiind o chestie erditară, monarhul, cel puțin teoretic, se naște și crește cu o responsabilitate față de popor, fiind educat direct. Dar bineînțeles nu se exclude varianta să se nască vreun idiot. Și din punctul ăsta de vedere parcă tot mai bine ar fi să ne alegem noi monarhul.
Dezavantaje:
1. Fie ea constituțională, se poate ajunge la totalitarism, cum s-a întâmplat în cazul lui Carol al II-lea dacă țin bine minte (mă înșel?)
2. O dată instaurată monarhia, bănuiesc că ar lua ceva până să ne dezvoltăm cât de cât ok, România fiind momentan o țară slab dezvoltată.
Cele mai fericite cazuri de monarhie mi se par cele din Olanda și Norvegia. Poate și Anglia.

Noua Dreaptă cu ce se mănâncă? Am citit mai demult despre ei și am înțeles că au mai multe scopuri, printre care mai bune sau mai puțin bune. Dacă-mi aduc bine aminte:
1. Pe primul lor plan e creștinismul.
2. Exagerat de naționaliști.
3. Împotriva homosexualilor (de ce, având în vedere că tot sunt ei așa naționaliști, n-ar trebui să fie deloc în contradicție cu societatea, acceptând pe oricine)
4. Chestii absurde tot legate de naționalism, cum că străinii n-ar avea voie să cumpere teren agricol
5. Alocare unor procente mai mari de PIB pentru sănătate, educație și încă ceva (în sfârșit ceva bun!)
6. Vor să le ofere românilor emigrați posibilitatea de a se întoarce în țară deschizându-și afaceri fiind scutiți de niște taxe; incorect pentru noi, relativ corect dintr-un punct de vedere obiectiv. Și totuși, de unde au de când să și plătească datoriile României, să îi și ajute pe emigrați, să și aloce mai mult PIB sănătății și educației? Nici să nu mai fure politicieni și tot nu cred că ar ajunge banii, prea curând.
7. Vor să unească România cu Moldova
8. Nu vor să adere la spațiul Schengen și nu vor să accepte moneda euro
9. Sunt împotriva sectelor (același lucru ca la homosexuali)
Corectează-mă te rog dacă am greșit. De ce crezi că ar fi mai bine cu Noua Dreaptă?

Anyways, http://www.youtube.com/watch?v=np3FXa4ORbY&feature=related :D

| Dumnezău a răspuns (pentru Laura):

Nici eu nu stiu,credeam ca propui ceva cum a fost prin Franta dupa ce s-au macelarit bourbonii si hughenotii intre ei,si regele era ales de un consiliu de aristocrati sau gen.

Nu caut nod in papura,dar majoritatea monarhilor au tendinta sa aiba un oarecare fetis pentru partidele de dreapta-asta in tarile decente-mai ales pentru liberalism. Daca se naste idiot, se poate "sari" peste el, daca se indeplinesc niste conditii.De exemplu,in UK,Charles e o fosila,si pare cam tamp, pe cand fii-su e popular printre oameni.

Da, Carol a fost un copil retardat care s-a jucat cu butoiul cu praf de pusca.Nu doar ca a instaurat dictatura militara prin '36, dar pe vremea lui,era suficienta infractionalitate,incat daca ar fi venit Al Capone in Bucuresti, ar fi putut sa invete de la baietii de la noi, care erau gangsteri pana in sange.Si,monarhia,in genere,presupune o populatie educata, nu formata predominant din melteni/cocalari, cum este la noi.Se cere o cultura,ce sa intre in simbioza cu monarhia.

Spuneam ca daca Noua Dreapta ar ajunge, printr-o conjunctura in Parlament, macar am sti din start care le sunt intentiile.Si,cu cat o sa se intensifice recesiunea si nemultumirile sociale, cu atat vor fi mai populare partidele extremiste si ultranationaliste, e legea nescrisa a timpurilor nasoale.Am sti ce viziune si ideologie au oamenii astia,spre deosebire de neo-comunistii din PSD sau PDL,care,mai ales ultimii, isi schimba vederile dupa cum e vremea, si dupa cum ar putea scoate mai multe voturi.Nici PNL-ul nu e prea stralucit.

De crestinism ai zis bine, ei inainte, in '30 se numeau Legiunea Arhanghelului Mihail,si nici eu nu sunt de acord cu promovarea exagerata a crestinismului, dar ei fiind partid neo-fascist, suporta religia.Cu nationalismul n-am problema,si nici cu patriotismul, ar fi benefic, daca n-am avea in fata o posibila unire cu o tara al dracului de saraca.

Cu homosexualii mereu a fost treaba delicata.Eu zic asa: homosexualii de genul Naomi,sau pokemoni de aia care ies pe la parade gay, imbracati de parca a vomitat un curcubeu pe ei, si cu atitudine ostentativa...pentru baietii astia construim un mic Dachau, sau munceasca pana le sare curu' si dupa mai vedem.Iar homosexualii normali, in limitele decentei...nu stiu, sa zicem ca-s tolerati, desi ei au o slabiciune genetica.

Strainii nici nu prea ar trebui sa cumpere teren la noi.Statul e incapabil si retardat,de aceea arabii si chinezii si cine mai cumpara,inghit terenuri unul dupa altul,pentru ca ei se pricep,si valorifica terenurile alea, pe cand, romanii ar trebui sa le valorifice.Asa,curand,vreo jumatate din terenurile noastre vor fi la straini,si bineinteles,ca statul,cum nu stie sa faca afaceri, pierde cate-o cota parte din terenurile alea, si ne ducem dracu dpdv al agriculturii.

Extrema mereu sustine educatia.Cu sanatatea eu sunt neutru, sa faca ce vor cu ea, ca si-asa nu calc in spital.De unde au? Ei bine,partidele de extrema pot sa gaseasca bani.Ori scosi din economia neagra iesita la suprafata,ori din confiscarea unor averi,pentru ca sa fim sinceri, nimeni, dar nimeni pe lumea asta nu face mai mult de 100 de milioane de dolari prin munca cinstita, ci prin tot felul de manevre, mai dubioase sau mai subtile.Si,prin anumite proceduri, datoriile pot fi sterse.Asta e posibil... daca se schimba numele tarii. :)) Si grecii au vrut sa faca asa ceva la un moment dat, dar gheara FMI e lunga.Si eu zic ca s-ar putea oferi foarte mult la bugetele ministerelor care conteaza,daca s-ar anula alea redundante,gen Comunicatie sau Mediu. Politicienii fura relativ putin. Evaziunea, aia pe care o fac mai toti, si economia neagra trag tara asta in jos.

Cu unirea nici eu nu-s de acord.Sunt niste baieti extremisti prin parlamentul Ungariei,FIDEZS le zice,care vor iar Ungaria Mare. Poate stii cam care era conformatia tarii,cand aveau ungurasii tara mare. Ceva din Croatia(tara decenta financiar),Slovacia(decenta financiar),nordul Serbiei(decent cat de cat),si Transilvania(acceptabil).La noi s-ar putea absorbi Republica,daca ar vrea si ei(ceea ce nu vor),si daca ar fi cam de nivelul nostru financiar, dar ei sunt al dracu' de saraci, si mai corputi ca noi.Am pati ca RDG si RFG, si ar trebui sa pompam in ei vreo 70-80 de miliarde de euro.

Schengen pute,la fel si UE,care cat de curand,va deveni,daca nu cu denumirea, cel putin cu ideologia SUE. Daca Romania s-ar desprinde de UE ar face o miscare foarte inteligenta dpdv financiar si social, desi retardata dpdv politic.Chestia asta capuseaza tarile membre, mai ceva ca FMI-ul prin tot felul de norme semidocte.Plus ca euro mai mult de trei ani nu are acoperire, si se va prabusi iremediabil.Nemtii deja tiparesc in draci marci.

Cu Noua Dreapta n-ar fi semnificativ mai bine,dar macar am sti sigur ideologia si ceea ce se va intampla.Oi fi fost eu mic,dar imi mai aduc ceva aminte si de pe vremea CDR-ului; oamenii erau nemultumiti si cu aia,au fost nemultumiti si cu PSD-ul,si cu PNL-ul(desi mai putin,cu ei a mers cat de cat treaba, si nu furau asa de evident), si acum i-ar omori pe astia din PDL.Altceva nu mai poate fi adus la inaintare; daca nici cu aia nu merge,asa ar fi clar,ca nimic nu va putea pune pe picioare Romania,decat un Ron Paul, dar n-avem noi norocul asta.

The Exploited? Bun, buun.Desi merg si astia: http://www.youtube.com/watch?v=WN4m6nWI5XI

Iar am facut lectie de politica si idelogie.Eu de un lucru sunt sigur,cu tot cu ND, PDL, sau PSD.Cand eu o sa ma bag in politica si literatura romaneasc, amandoua or sa ajunga miezu' din placinta. B-)