| acceler8 a întrebat:

Daca ar fi sa dati la o facultate ce a-ti alege? Ma refer la urmatoarele.Cibernetica,statistica si informatica economica (Bucuresti, Brasov, Galati), Inginerie electrica si stiinta calculatoarelor(Brasov) sau Automatica, calculatoare, inginerie electrica si electronica (Galati)? sunt tare nedumerit.

2 răspunsuri:
| KarmaPolice a răspuns:

Parerile variaza in functie de ce stie fiecare sa faca. Nu este bine sa alegi o facultate dupa ureche sau pentru ca ti-a zis cineva ca aia "e de viitor". Toate facultatile pe care le-ai enumerat sunt facultati foarte bune si se merita sa intri la oricare dintre ele; acum problema se pune... daca intri la una care nu-ti place, ce-ai sa faci?
Mai bine te-ai uita la fiecare facultate pe site-ul ei si te-ai interesa cam ce se face acolo, si cam ce materii trebuie sa le stapanesti bine. Spre exemplu la statistica si informatica economica este posibil sa se bazeze foarte mult pe partea economica si statistica legata de informatica si sa faci foarte putina informatica, iar daca tie nu-ti place economia iti va fi foarte greu si plictisitor.
Ingineria electrica si electronica sunt facultati foarte bune de unde ai ce invata, cea de automanica este mai "monotona" se bazeaza foarte mult pe programare si se invata cam aceleasi lucruri ca si la inginerie electrica si electronica doar ca sunt un pic mai avansate (se intra mai mult in detaliu la ele).
Eu personal te-asi sfatui sa-ti alegi facultatea dupa ceea ce-ti place sa faci sau dupa cunostintele pe care le ai.

| paunasu123 a răspuns:

Toate sunt bune pune-te unde vrei... ei bine... parerea mea Sucees!