| Crazyboy96 a întrebat:

Daca ati avea ocazia sa sustrageti usor o suma foarte mare de bani, fara ca nimeni sa observe, ati face asta?

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu!

| Fatamuntilor a răspuns:

Indiferent de circumstante, tot furt se numeste!
Cred ca orice ai face bine rau ti se intoarce la un moment dat!

| OldSoul a răspuns:

Daca prin "fara ca nimeni sa observe" te referi si la "fara ca nimeni sa observe lipsa lor", atunci da, de ce nu?
Daca iau 10 bani care sunt pe strada sigur nu ar lipsi nimanui.
Acum ca nu ma aplec eu pentru 10 bani, asta e partea a2-a laughing

| danay72 a răspuns:

Nu,pentru ca bani nu îmi aparțin. Ma pun in locul celuilalt, ma gândesc cum m-as simți dacă mie mi s-ar lua din bani. Tot ce vreți sa va faca vouă oamenii faceti-le și voi la fel.

| WaterDrop a răspuns:

"Uita`te! dar nu atinge. Atinge! dar nu gusta. Gusta! dar nu te bucura." Pe cine pacalim, este in natura noastra ca nu ne supunem regulilor.Asa cum persoana care trebuia sa-i aiba in grija, nu a fost indeajuns de atenta sa`si ia toate masurile de precautie, la fel nici tu nu esti nevoit sa te abtii, mai ales cand probabil tu ai mai multa nevoie de ei decat acea persoana happy

| ShaOfHatred a răspuns:

Evident. Hai sa nu ne mintim, toti va dati buni samariteni dar daca ati vedea o suma mare de bani, si stiti ca nimeni nu va vede, ati lua-o.Deoarece asa e natura omului si mai ales a romanului, fiecare trage pentru el.
Evident, niciodata nu o sa iau de la cineva care are nevoie, de exemplu o batranica sau un om mai sarac. Dar de la cineva care urca intr-un Audi si e imbracat super bine, nu m-ar supara sa-i cada bani din buzunar. Furat s-au gasit, cine gaseste isi insuseste; Dumnezeu ne iarta.

| Roxana19aa a răspuns:

Hai sa fim serioși oricine ar face asta daca-r avea nevoie de bani da. Si chiar si asa bine sunt uni oameni care spun ca nu, nu le sta in caracter asa ceva, dar daca se afla in astfel se situație nu sunt sigura, dar ar face asta!

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Roxana19aa):

Macar mai e cineva care priveste dintr-o alta perspectiva aceasta situatie...