Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Daca ati avea posibilitatea, ati pleca definitiv din Romania?

Răspuns Câştigător
| Korb a răspuns:

Daca ascult patriotul din mine, nu, nu as pleca, dar daca ascult"omul" din mine da.

24 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Categoric NU!
stiu ca este greu in tara, dar nici afara nu iti da nimeni de pomana si trebuie sa muncesti precum sclavu pentru un banut.
Fie pâinea cât de rea, tot mai bună-n ţara mea!
O zi frumoasa sa aihappy

| Bondarel99 a răspuns:

Asta e visul meu.Romania e o tara frumoasa, dar sunt si mai multe tari frumoase in care se poate trai mai bine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu.Deoarece nici in altă parte nu este bine, rău este peste tot, si alte tări au belelele lor.

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Dar nu atâtea ca a noastră. Hah.

| Musique a răspuns:

Nu.
Tu ai face-o?

| Dariusuu a răspuns:

Poate că acum nu, încă nu ştiu ce înseamnă să munceşti dar probabil peste 4 ani, o să gândesc diferit şi aş alege să plec din ţara asta, dar acum nu!

O zi perfectă îţi doresc.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu. Probabil m-aş mutea în altă ţară, dar să nu mai vin nicioadată ar fi prea naşpa.

| Xtadelo a răspuns:

Nu.

| KristalPop a răspuns:

A pleca din ţara natală în care ai crescut, ai părinţi, prieteni, colegi, cunoştiinţe este un lucru dificil, chiar şi pentru cei mai tari sufleteşte.
A te duce să locuieşti şi să trăieşti într-o altă ţară unde nu eşti deprins cu limba, obiceiurile, modul de a gândi este un lucru greu.
Mulţi au fost cei care au plecat în căutarea unui trai mai bun, dar neadaptându-se mediului dintr-o ţară străină s-au reîntors înapoi.
Dacă în ţara noastră ar exista condiţii de muncă mai bune, salarii mai bune şi li s-ar asigura în mod special tinerilor locuri de muncă pe măsura pregătirilor, majoritatea ar alege să rămână în România.
Prea puţini sunt cei care aleg să plece într-o ţară străină altfel decât pentru motive economice.
Aceasta este opinia mea în legătură cu subiectul abordat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă aş avea şi posibilitatea de a mă stabili aşa cum trebuie într-o altă ţară(Germania şi Olanda de preferinţă), probabil că... n-aş face-o nici atunci. N-aş putea să plec pentru totdeauna fără a mă mai putea întoarce. M-aş simţi aiurea.

| єχcєєℓ a răspuns (pentru anonim_4396):

Și ție ți-ar fi dor de România noastră cea frumoasă?batting eyelashes

| anonim_4396 explică (pentru єχcєєℓ):

Da. După ce am crescut în spiritul ăsta românesc mi-ar fi al naibii de greu să mă integrez definitiv într-o altă societate(care probabil ar fi mult mai bună decât cea românească).

| єχcєєℓ a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ar fi dar nicăieri nu e ca acasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. M-am obisnuit cu Romania si cu locul unde m-am nascut si am crescut.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Da, aş pleca.

| AlessandraCoco a răspuns:

Buna! Am posibilitatea sa plec la orice ora din Romania pentru ca am unde sa merg. Dar nu imi doresc asta. Aici m-am nascut, am crescut, am prieteni sunt obisnuita cu tara asta si momentan nu mi-ar placea sa plec. Poate o sa imi schimb parerea dar nu cred. happy

| Enanita a răspuns:

Hei!

De un an sunt stabilita in Spania. Fiecare decizie are partile ei bune si partile ei rele. Tot ce pot spune e ca nicaieri nu e mai bine ca acasa!

| mgtow a răspuns (pentru Enanita):

Esti din Madrid?

| Enanita a răspuns (pentru mgtow):

Nu.

| maychanges a răspuns:

Nu

| AnimalIHaveBecome a răspuns:

Cu siguranta.

| Methaallaid a răspuns:

Da. Chiar aș vrea. Poate doar să mai vin 2 zile să vizitez orașul meu natal apoi. Polonia.

| Raul_Raul_1997 a răspuns:

Fara dar si poate nu as sta deloc pe ganduri, daca as avea ocazia maine as pleca sincer...