| DonEduardo a întrebat:

Daca ati putea, ati pleca din Romania? De ce da sau de ce nu?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Normal. Motivele sunt evidente. Pe lângă traiul foarte slab, spitalele sunt slab dotate și infecte, medici puțini și slab pregătiți, educația la pământ, corupție peste tot etc. Este o țară fără perspectivă și fără viitor.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pedegeaba pleci daca te plictisesti si viata ti se pare la fel ca in Romania printre straini. Multi vor sa se intoarca. asa credeam cand aveam 13 ani plecat din ro ca nu ma intorc niciodata si acum abia astept, imi iubesc orasul cel mai mult, viata e mai buna si salariile au crescut, o sa fie mai bine cand termina aeroportul si se extinde orasul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu.
Am fost plecat, am vazut cum e, meseria ma ajuta mai mult in Romania decat in alte tari.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu aș pleca nici dacă aș putea.
Nu am motive să plec.
Am motive să rămân.
Am o casă și familia aici.

| Sofer a răspuns:

Pot pleca oricând din România dar îmi place aici în orașul meu liniștit.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu pentru ca nu sunt un tradator care-si abandoneaza țara. E casa mea aici si n-am de gand s-o abandonez

| DonEduardo explică (pentru CostinAlamariu):

Nu vrei sa iti tradezi tara? Tara locuita de manelisti obsedati sa conduca BMW-uri, condusa de interlopi, care sunt stapanii politiei, cu medici care iti zic ca daca nu le dai bani nu te trateaza? Ma joc Among Us si de fiecare data cand picam cu oameni din Romania, eram eu cu unul din ei impostor si castigam. Eu scriam in chat "gg" si celalalt fost impostor imi raspundea"prostule, trebuia sa faci kill-ul mai repede". Oamenilor astia le esti tu loial?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru DonEduardo):

Țara nu este a manelistilor si a jucatorilor de among us. Se vede ca gandesti ca un copil. Si daca continui sa gandesti ca un copil n-o sa intelegi nimic.
Nu acesti oameni reprezinta Romania. Daca ma intrebi pe mine manelistii ar trebui dati afara din Romania si dusi inapoi in India de unde au venit sau unde vor ei pe pamantul asta, dar nu aici. Ei sunt țigani, nu români, nu au niciun drept să stea aici.
De ce tii neaparat sa-i evidentiezi pe oamenii rai?
Iti spun eu de ce, musca trage la balegar, iar albina la flori. Esti muscă sau albină?
Eu cand ma gandesc la români ma gandesc la familia mea, la prietenii mei, la iubita mea, la bunicii mei si la toti oamenii deosebiti care m-au ajutat si m-au invatat si care le datorez totul. Eu vad florile, nu balegarul.
Tu vezi doar balegarul si asta e problema ta, nu a românilor si clar nu a Romaniei.

Plus ca nu am zis ca sunt loial oamenilor neaparat ci țării ca si concept abstract. Ca suma a limbii, identitatii, familiei si asa mai departe.

Dar tu faci cum stii. Daca sa pui in evidenta balegarul e tot ce poti tu sa faci atunci imi pare rau de tine. Fiecare cu ce poate.

| ShaOfHatred a răspuns:

Doar să vizitez alte țări. În rest, neeeee. Cât o fi de nașpa țara asta, nu m-aș putea obișnui 100% cu alte țări.

| DonEduardo explică (pentru ShaOfHatred):

Eu as putea.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru DonEduardo):

Ăm. Good for you

| DonEduardo explică (pentru ShaOfHatred):

Multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De putut poate oricine, o iei pe jos si fugi. (stiu ca nu e chiar asa, dar ma refer in mod teoretic)
Dar daca "a putea" include a avea posibilitati financiare de a locui acolo(casa, intretinere, job). in cazul acesta aș incerca, doar din curiozitate culturala. In prezent nu vreau sa ma mut, dar daca pur si simplu as avea posibilitatea si vreun pic de dorinta in acest sens, aș pleca sa vad cum e. Dar nu de tot. Ar fi foarte greu sa ma convinga vreo țara sa parasesc România pe vecie.