| GoldenZenith a întrebat:

Daca cele mai crunte metode de tortura, cunoscute inca din Antichitate, ar fi folosite drept pedeapsa pentru infractiuni/crime/violuri ar scadea rata acestora din urma?

Răspuns Câştigător
| Staind a răspuns:

Probabil ca da.
Nu degeaba il striga lumea pe Tepes.

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu consider ca violenta naste pace, naste violenta si iar repetarea acelor fapte, cei mai putini care repeta ceea ce au facut sunt in norvergia, desi se poate prin ratiune si inteligenta

| WaterDrop a răspuns:

Hai sa ne gandim ca esti un hot, furi ceva, te prinde, apoi iti taie mana dreapta in fata unei multimi de oameni adunata in piata.Ai mai fura vreodata? Dar oare cei care vad asta, ar avea curaj sa o faca, cand spartul semintelor si joaca cu luminite inseamna protest pentru ei? Si cu asta am incheiat raspunsul.

| PersonajFictiv a răspuns:

Cu siguranta.
Nu le e frica destul de consecinte.
Trebuie putin "motivati".

| ShaOfHatred a răspuns:

Uite,nu cred ca stii de Death Note.Este un anime in care un tip gaseste un caiet in care daca scrie numele cuiva, acea persoana moare.Si acest tip a inceput sa scrie numele numerosilor criminali, la inceput din Japonia, apoi din lume. In 2 ani, rata criminalitatii la nivel mondal a scazut cu 70%,deoarece oamenilor le era frica de moarte.
Ok,e doar un anime,nu e real,dar sa fim sinceri,oamenilor le e frica in general de moarte, nu trebuie sa ii torturezi ci doar sa ii ameninti cu moartea, ca si in Korea de Nord.
Oamenii in general nu se schimba, dar isi pot ispasii pacatele. Eu cred ca exista o viata dupa moarte(nu intru in detalii cu opiniile mele), dar moarte instanta pentru unii nu e solutia.Violul,spre exemplu, l-as pedepsi cu tortura. Infractiunile de tip furt nu.
Nu e chiar asa usor de dezbatut precum pare aceasta problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce crezi tu ca actuale-le pedespse sunt insuficiente?

| GoldenZenith explică (pentru anonim_4396):

Nu e evident de la sine ca nu sunt?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Nu nu e evident de loc. Te referi strict la Romania sau in lume?
Sunt multe motive pentru care nu mai traim in evul mediu. De obicei ne referim la el ca la o perioada barbarica. Apropo...crezi ca atunci erau mai putine crime/violuri? Din cate se stie erau mult mai multe atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai am felicitari laughing

| GoldenZenith explică (pentru anonim_4396):

laughing of, of!
Răspunde la întrebare. thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Nimic. doar fac misto de el. ce preocupari ai si tu.

| GoldenZenith explică (pentru anonim_4396):

Ți-am zis eu că ai sufletul bun laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Ai wassap?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Siiii pauza laughing

| GoldenZenith explică (pentru anonim_4396):

Boss, vrei crize de gelozie pe aici? laughing Sigur că am wapp. Vrei sa ma contactezi?batting eyelashes

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Maine. iti trimit nr prin mesaj. daca vrei sa vorbim, desigur. fara sa se simta gelos pisi desigur tongue

| GoldenZenith explică (pentru anonim_4396):

Ok.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Sa ma astept la mesaje de moarte de la pretendenti? laughing

| GoldenZenith explică (pentru anonim_4396):

Orice e posibil laughing