| anonim_4396 a întrebat:

Daca cineva v-a facut rau in trecut si pana in prezent ati avut de suferit din cauza acelei persoane, ati cauta sa va razbunati sau ati ierta?

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Iti fac rau persoanele pe care le lasi sa-ti faca rau.
Sentimental vorbind...
Altfel, se stopeaza intr-un anume mod, mereu exista solutii.
Eu nu-s adepta razbunarilor, dar imi vine scarba repede de oamneii care cauta sa faca rau indiferent prin vorbe/fapte.
Iertatul e ceva superficial.De prea putine ori vine din suflet, mai degraba ajungi sa nu-ti pese, sa uiti partial.

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall! Nu trebuie sa te uiti inapoi! Mediteaza : Daca plangi ca soarele a disparut de pe strada ta, nu vei mai putea vedea stelele!

| Felix2009 a răspuns:

Eu nu m-as razbuna pentru ca nu castig nimic facand rau altcuiva, dar nici nu as putea ierta pentru ca nu as putea sa uit. Cel mai bine in astfel de situatii este sa te indepartezi de persoana respectiva, daca se poate chiar sa intrerupi relatiile.

| morningstar a răspuns:

Am trait experienta asta. Am iertat, deoarece stiu ca tot mie mi-am facut un bine, dar comportamentul meu fata de persoana respectiva s-a schimbat si chiar daca el/ea a incercat sa faca totul ca inainte, am refuzat subtil pastrand distanta necesara.