| DarknLight a întrebat:

Dacă cineva vrea să se sinucidă, dar eu i-am împrumutat un telefon, pot eu după ce se sinucide, să-mi recuperez telefonul?
Cum pot să-l recuperez?
Oare rudele omului sinucis, m-ar crede dacă le-aș spune că telefonul ăla era al meu?
Cum îmi pot recupera telefonul?
Persoana în cauză, și-a pierdut orice urmă de umanitate, deci la acela e de prisos să-mi mai pierd vremea cu implorări, însă oare cum să conving pe cineva din familia sinucigașului că telefonul acela a fost al meu?
A fost cadou de la mama și chiar mi-l vreau înapoi.

Oare poți face plângere la poliție după ce omul nu mai e în viață, îți poți recupera un obiect personal astfel, de la o persoană decedată?

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Anunță acum familia lui, despre telefonul tău, că e la el.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai s-a sinucis sau inca nu? Fara dovezi, slaba sansa, dar nu zic ca ar fi imposibil. Preferabil ar fi sa te intelegi cu familia...

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Sincer, nici nu prea mai îmi pasă ce face omul ăla. I-am dat tot ce am avut și el face așa. Sper să moară bine de tot.
Chiar sper!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Eh, probabil cauta mila. Ca daca era sa se sinucida, o facea de mult.

| TheGentleman a răspuns:

Îmi dă cu virgulă: Ce face omul acela cu telefonul? Îmi e clar că nu vrea să moară, are o tulburare;

Îmi dă iar cu virgulă ipocrizia unora: poate că ar trebui să acceptăm că unii oameni nu pot fi salvați, alți oameni nu pot fi fericiți. În loc să bocim, ar trebui să facem în așa fel încât oamenii să fie ceea ce își doresc. Orice vietate are dreptul la o viață demnă și la o moarte la fel de demnă

Iar tu, cea care i-ai dat telefonul, poți fi acuzată de complicitate și de înlesnirea sinuciderii sau ceva în spectrul ăsta

| DarknLight explică (pentru TheGentleman):

Pe bune?!
Nu cred!
Nu am de ce să fiu acuzată. Se vede totul în mesaje, că mi se cer bani în mod repetat doar ca acea persoană să cumpere substanțe să ofacă. Și mereu am refuzat. Deci de ce să fiu acuzată?!
Sper că glumești.
Chiar nu cred că aș avea de ce să fiu acuzată, penal vorbind.

| Lupică27 a răspuns:

Daca esti prieten cu acea persoana ii contactezi familia si le spui ce are de gand si le spui si faptul ca telefonul tau e la ei.
Nu vi aici sa aberezi rahaturi in timp ce poate omul ala isi pune streangul de gat.

| DarknLight explică (pentru Lupică27):

Familia lui nu-i pasă.
Și eu am nr surorii lui, în telefonul dat de el. Dar tot el mi-a interzis să-i sun sora, că cică el și-a mințit și sora că mi-a dat datoria înapoi. Când el are 10 mil la mine și nici azi nu i-am văzut.
Și-mi pare rău să că ți spun ție rahaturi aici, dar din păcate e un om tot de aici.
Și sincer, sper să vă duceți dracu toți de pe rahata asta de platformă.
Că am vrut să fac bine și mi-am găsit rău. Cam ăștia sunt3ți oamenii. Niște nenorociți.

| Lupică27 a răspuns (pentru DarknLight):

Stai sa inteleg, voi v-ati imprietenit pe TPU? si ai avut incredere sa ii dai 1000 de lei si telefonul tau? laughing

| Miruna333 a răspuns:

Un om vrea sa se sinucida si pe tine te doare de telefon? Se pare ca tu ti-ai pierdut orice fel de umanitate. Scuze, dar numai un psihopat poate vedea situatia asta cu usurinta. Un scenariu macabru este pe cale sa se intample, iar tu deja poti vorbi la viitor, dupa ce,, omul nu mai e in viata''?

| DarknLight explică (pentru Miruna333):

Eu i-am dat 10 milioane omului ăla, bani adunați numai într-un an de zile, l-am ascultat mereu și am fost acolo, un an de zile, dar în care nu am văzut nicio schimbare. Iar omul vrea cu disperare să o facă pentru că-i e mai simplu să se sinucidă, în loc să lupte și lucreze. E problema lui. Eu una am renunțat. Și eu am luptele mele și dacă un an de zile, nu l-a ajutat cu nimic. Bani + sprijin emoțional. Păi tu ce ai face dacă ai fi în locul meu?
Nu ai renunța la un moment dat să mai crezi în acel om și să te detașezi? Eu cred că ai fi făcut la fel.
Deci nu mi da sfaturi care nu au legătură cu întrebarea.
Eu îmi vreau doar telefonul înapoi, căci mama mea nu are dinți în gură, deoarece nu a avut bani să-și pună, și se chinuie de ani buni să strângă niște bani pentru lucrarea danturii, dar cu toate astea din puținul ei, mi-a luat un telefon, că a vrut să-mi facă un cadou de ziua mea. Și nu exagerez dar a dat 20 de milioane pe el. Deci de ce i l-aș lăsa de tot unui om, care vrea și să mi-l vândă pe deasupra și ca să ce? Ca să se sinucidă el?
Păi să se ducă dracu la muncă, să-și ia salariu și din el, poate să cumpere tot ce vrea pentru sinucis. Dar nu din telefonul meu.
Și el nu are umanitate, deoarece când am făcut schimbul cu telefoanele, mi-a jurat că nu-l va vinde cum mi-a vândut și tableta. Și acum mă amenință că ce, că dacă nu-i dau eu 20 de lei ca să-și ia el antigel, îmi va vinde telefonul.
Ăsta nu e om. Și sincer, își merită soarta. Să se ducă dracu, că eu am obosit să-l ascult și să i fiu fabrica lui de bani. Ca să mă încarce pe mine de draci și nervi. Și el să piardă vremea aiurea pe TikTok, păcănele și apoi să-mi încarce mie viața. Și eu le am pe ale mele. Dar lupt, merg la terapie și lupt zi de zi. Pentru tot ce-mi doresc și chiar pentru însănătoșirea mea psihică.
Dacă el nu vrea, pe mine una nu mă mai interesează, să facă fix ce vrea. Nu sunt mama lui, nu l-am luat de suflet. I-am fost doar o amică loială (by the way, ceva ce nu prea mai vezi în ziua de azi) dar acum am obosit și sincer el cu atitudinea lui mă trag3 în jos. Iar un om normal și care vrea să evolueze, de ce drac uar sta cu specimene ca el?

Eu vreau să evoluez, nu involuez. Că ș-așa și eu sunt pe fundul prăpastiei, dar lupt cu morile de vânt să nu mă îngrop acolo. Deci?

Ia zi, dacă ai fi în locul meu? Ai mai scrie asta?
Nu cred.

Deci îmi vreau doar telefonul înapoi.

| LaviniuA a răspuns:

Nu poti sa vorbesti cu familia lui, ca sa-ti dea mobilul?
Sau nu poti sa tii-l iei inapoi cand e drogat de nu stie de el?

Daca vrea antigel cum zici, ar fi totusi o idee sa ii spui ca nu o sa moara de la el, ci o sa aiba probleme de sanatate mai mari.

| LadyOtis a răspuns:

Tara arde iar baba se piaptana. Nu stii sa folosesti corect cuvantul umanitate. Te-ai descris pe tine, tu esti cel lipsit de umanitate. Aici e vorba de o viata de om, nu de un amarat de telefon. Cauta ajutor, mai lasa telefoanele

| DarknLight explică (pentru LadyOtis):

Hai du-te dracu de nenorocit.